Deja vu, pocit, že odehrávanou situaci jste již zažili, nepoznala pouze pětina lidstva. Jde tedy o chybu v Matrixu nebo o záhadu pro psychology. Psychologové z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Vás proto žádají o spolupráci…
Psychologové vycházejí z teze, že na vynořování zmíněného pocitu mohou mít částečný vliv například prožitky z útlého dětství. Tuto skutečnost se snaží ověřit formou on-line dotazníku, který již vyplnilo několik stovek dobrovolníků. Nyní se hledají další, přihlásit se do studie můžete na webu univerzity ivdmr.fss.muni.cz/deja-vu >>>
Někteří vědci tvrdí, že jev deja vu vzniká špatnou synchronizací mozku. Tedy každá hemisféra mozku vnímá věci jinak. Mozek potom spojí vjemy z obou hemisfér a vznikne nám ucelený obraz. Ale co když se jedna hemisféra opozdí? Tak přirozeně ta druhá vyšle signál do mozku dříve, takže až přijde signál z té druhé, tak my vlastně už jeden máme, tudíž se nám zdá, že už jsme tu věc zažily. Ucelený obraz totiž vznikne, až obě hemisféry získají tu stejnou informaci.
Lidé zabývající se parapsychologií tvrdí, že to je jakési předvídání budoucnosti. Nikdo neví na jaké bázi má fungovat. Také to někdy vysvětlují věšteckými sny. V noci se vám může zdát sen, ve kterém uvidíte budoucnost, no a potom, až se to stane si uvědomíte, že se vám o tom zdálo. Mnoho snů se vám v noci zdá a ráno už o nich nevíte. Toto mohou být jedny z nich. Také někdy bývá podáváno vysvětlení o vzpomínkách z minulého života.
internetweek.cz/zajimavosti/deja-vu >>>
internetweek.cz/zahada/deja-vu-bezna-zalezitost-nebo-skryta-magie >>>
Zdroj - tisková zpráva muni.cz http://www.muni.cz/events/calendar/44560064
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/kirklau/
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!