internetWEEK.cz menu TOPlist

Exmoorská šelma

Exmoorská šelma

Žlutohnědá zvířata podobná pumám a rysům, s krátkým ocasem a ušima se štětičkami dlouhé srsti straší obyvatele Exmooru.

 

Exmoorská šelma

"Objevila se předemnou z nenadání, bezestrachu vylezla z křovisek jen pár desítek metrů ode mne. Hleděli jsme na sebe několik nekonečně dlouhých minut. Šelma byla černá jako uhel, její oči v šeru žlutě světélkovaly. Když se ta věc ode mne konečně odvrátila a tiše jako přízrak opět zmizela v houštinách, vydechl jsem úlevou. Té kočce jistě na délku mnoho nescházelo do půldruhého metru, v kohoutku pak měřila alespoň 70 centimetrů!" Vypověděl britský přírodovědec Trevor Beer. Oživil tak dohady o staré hrozivé legendě, tzv.Exmoorské bestii.

 

 

Exmoorská příšera - vypadá jako kočka

 

Na jaře roku 1983 zadávil neznámý dravec mnoho jehňat. Stalo se tak na farmě Erika Leye v South Moltonu v Exmooru. V téže době místní obyvatelé vypovídali, že v kraji viděli velkou kočku podobnou černému levhartovi. Šelmu se pak snažili ulovit námořníci, ale bezúspěšně. Zvířeti se samozřejmě připisovaly škody na farmě. Avšak přírodovědci, kteří měli možnost vidět zakousnutá jehňata, soudili, že se jedná spíš o napadení psem než kočkou, a o toulavých psech, potloukajících se bažinami, bylo dobře známo, že útočí na ovce a další hospodářská zvířata. Exmoorskou záhadu ještě znásobilo zjištění, že i kdyby tajemný levhart neměl zabitá zvířata na svědomí, nebyl jediný. V okolí Exmooru lidé spatřili další kočku podobnou panterovi, stejně tak i v Dartmooru, o něco jižněji svědkové zahlédli žlutohnědá zvířata podobná pumám a rysům, s krátkým ocasem a ušima se štětičkami dlouhé srsti.

 

V lednu 1986 se podařilo pořídit odlitky stop nalezených v Muddifordu, kousek na západ od Exmooru, které nepochybně patřily velké kočkovité šelmě - pravděpodobně rysovi, jak bylo možné vyvodit z průmerně 75 milimetrových, kruhových šlépějí. Jak je uvedeno v knize Mystery Cats of the World, zprávy o kočkovitých šelmách, náležejících k široké paletě druhů, které v Británii nežijí, se objevovaly po mnoha desetiletí ve všech částech království. Zřejmě uprchly ze zajetí, nejspíš ze soukromých sbírek nebo majitelům, kteří doma chovali exotická zvířata. Je také možné, že je jejich chovatelé pustili na svobodu úmyslně, protože se už nechtěli, nebo nemohli o ně starat. Roku 1988 obyvatelé Ludlowu ve Shropsiru hlásili, že viděli velkou kočku podobnou rysovi, jak se potuluje po polích a obchází krajinou, ale nikdo ji příliš nevěřil, jejich svědectví se podceňovala jako špatná identifikace psů, domácích koček nebo lišek.

 

 Ale 3. února 1989 objevil Norman Evans blízko své farmy v Richard´s Castle v Ludlowu mrtvé tělo neobvyklého živočicha, kterého zřejmě přejelo auto. Ukázalo se, že jde o Felis chaus, kočku žijící v asijských džunglích, poměrně velký druh příbuzný rysovi, se špičatýma ušima, žlutohnědou srstí a pruhovanýma nohama. Nevyskytuje se ani v Británii, ani v kontinentální Evropě. Nepochybně unikla ze zajetí a v oblasti Ludlowu se potloukala velmi dlouho. Její vycpané tělo je výtečným taxidermickým důkazem a podává nezvratné svědectví, že na britském venkově skutečně žijí exotické druhy divokých koček. K dalším ověřeným případům patří pumy ve Skotsku (chycena živá, říjen 1980), levhartí mládě v Manchesteru (chyceno živé, srpen 1975), mládě černého levharta v Kentu (chyceno živé, leden 1975), žíhaný levhart také v Kentu (zastřelen v březnu 1976), lvice v Lancashiru (nalezena mrtvá v jezeře, květen 1980), pět samic asijského levharta (na ostrově Wight, v Cheshiru, Dartmooru a dvě ve Skotsku) a konečně ještě jedna šelma z džungle (přejetá autem v Hayling Islandu v Hampshiru, červenec 1988) Exmoorskou šelmu (nebo šelmy) však nikdo nepolapil - případů, kdy zde někdo zpozoroval levharta, pumu či rysa, přibývá, ale zvířata zatím unikla všem pokusům je chytit nebo zabít.

 

Velké kočky podobné panterům byly mnohde pozorované ve volné přírodě na evropské pevnině, v Severní Americe a Austrálii. Například v lednu 1990 několik očitých svědků s překvapením sledovaločerného pantera nedaleko Říma, dokonce ho natočil televizní televizní štáb, ale když se policie pokusila zvíře chytit, uteklo.

 


V říjnu roku 2009 moře vyplavilo poblíž Severního Devonu záhadné tělo živočicha, kterého se nikomu nepodařilo úspěšně identifikovat. Velikost se blížila teleti, podle charakteristických čelistí se ale prý jednalo o šelmu. Domněnce, že jde o tuleně neodpovídaly dlouhé zadní nohy a protáhlý bičovitý ocas. Zatím co vědcům dělalo zařazení nálezu problémy, místní obyvatele určili jistou a přesnou diagnózu: šlo podle nich o Exmoorskou bestii.

Exmoorská šelmaExmoorská šelma

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Záhady   Zvířata   Exmoor   Ze zahraničí  


Kategorie Záhady


8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců
Vybíráme z osmi nejzajímavějších článků, které jsme v posledních týdnech na internetu objevili. Většinu z nich jsme mohli zařadit také do rubriky věda a technika.



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární zářeVědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře
Při pozorování polární záře řada lidí slyšela záhadné zvuky. A byli považováni za fantasty. Až jednou ty samé zvuky slyšel fyzik Unto K. Laine. 25 let nevynechal jedinou možnost tyto tajemné zvuky nahrát. A vysvětlit jejich původ…



Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Snové záhady: matematik Srinivasa RamanujanSnové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan
Indickému géniovi přicházely nápady ve snech. Pracuje mozek, aniž o tom víme, nebo jde o paranormální aktivity?



Další záhada Stonehenge vyřešenaDalší záhada Stonehenge vyřešena
Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.



Pravdu.cz - tajemno  záhady horoskopy najdete ZDEPravdu.cz - tajemno záhady horoskopy najdete ZDE
Pokud hledáte původní obsah a autory z magazínu Pravdu.cz - musíte nově na internetWEEK.cz



Iluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzickáIluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzická
Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.



Reinkarnace Jeffrey KeenaReinkarnace Jeffrey Keena
Penzionovaný hasič žil v jednom svém minulém životě jako generál americké občanské války. Jeffrey Keene této představě uvěřil a má k tomu více pádných důvodů.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí