Zaujaly nás opakující se případy hromadně uhynuvších ptáků a ryb začátkem letošního roku. Chceme tento nevysvětlený jev sledovat.
Předchozí článek: Mrtví ptáci, mrtvé ryby – novoroční záhada
Ptáci padali mrtví z nebe v Arkansasu na Nový rok stejně jako před rokem. Možná za to mohly silvestrovské oslavy. Ale spekuluje se, že hromadný úhyn ptactva způsobuje HAARP. Moře vyplavilo začátkem ledna tuny mrtvých sleďů na norské pobřeží. Ryby mohlo usmrtit kontaminované moře nebo je zmátl posun magnetických pólů Země? Hromadná úmrtí ptáků jsou zaznamenávána po celém světě, nejen v blízkosti základen HAARP. Ryby by mohl zabíjet metan uvolňující se v mořské vodě. Rusové nedávno zaznamenali, že tryskání tohoto skleníkového plynu v severním moři extrémně vzrostlo. Obrovské zásoby metanu jsou uloženy v jeho sublimátech v kontinentálních šelfech. Tato hmota vyplouvá na hladinu, kde bouřlivě sublimuje na plyn. Nárůst úniku metanu zaznamenávají několik let také američtí námořníci a vědci v oceánech kolem Spojených států.
Mrtví lachtani v Austrálii
Kdo však má na svědomí mrtvé lachtany na pláži v jižní Austrálii? Moře tam vyplavilo na šedesát těl v neděli 15. ledna. Také hromadný úhyn těchto mořských savců je globální. Například v prosinci 2011 se našly stovky mrtvých tuleňů u Kapského Města. Úřady odhadly, že jejich smrt způsobily extrémně větrné podmínky, prý nejde o neobvyklý jev v této oblasti. Mrtvé tuleně, kteří uhynuli hromadně, však nacházejí i v USA.
Tulení chřipka
Některé z nich má na svědomí nová forma ptačí chřipky typu A. Vědci našli v mrtvých tělech tuleňů virus ptačí chřipky, který byl dosud v podobné formě zjištěn pouze u ptáků. Jedná se o 162 tuleňů nalezených v oblasti Nové Anglie na severozápadě USA loni na podzim. Vědci byli překvapeni, že tuleni uhynuli většinou mladí a byli dobře živení. Úmrtnost tuleňů v této oblasti na podzim několikrát vzrostla.
Je to poprvé, co by tento virus objeven v souvislosti s masovým úhynem mořských savců. Podle National Oceanic and Atmospheric Administration existuje jen nízké riziko, že by tento virus mohl být přenesen na člověka. Chřipka H3N8, na kterou uhynuli tuleni, není příbuzná s ptačí chřipkou, která pobláznila svět před několika lety. Přesto úřady v Nové Anglii varovaly obyvatele, aby se k mrtvolám mořských savců nepřibližovali se psy. Jedna skupina viru se totiž může přenést na psy nebo koně.
Zdroje:
www.eyewitnessnews.co.za
www.novinky.cz
www.gloucestertimes.com/local/x1996145022/New-bird-flu-variant-found-in-dead-seals
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!