Bývalý tvůrce Jobs.cz Libor Malý rozjíždí další projekt – internetový portál, kde lidé budou měnit protislužby.
Libor Malý je podnikatelské zjevení, nejen že vydělal na svém nápadu miliardu, ale nyní vytváří něco, co pomůže vytvořit jakousi alternativu ke krizové ekonomice, do které se s chutí propadá západní civilizace. Říká se, že budoucnost má několik časových linií, jednu si vždy vybereme svým myšlením a jednáním. Jedna časová linie může být katastrofická, v případě, že lidské vědomí převáží tímto směrem, ale jiná může být progresivní, když se najde „kvantové množství“ jedinců, kteří budou schopni kooperovat na jiné verzi budoucnosti, která se nakonec prosadí. Malý je typ vizionáře, který hledá druhou cestu.
Inspirace při meditaci
„Najednou jsem to viděl – svět, kde lidé pracují, ale ne kvůli penězům.“ Vize při meditování přišla v době konjunktury, takže nikoho moc nezaujala, když se o ni Malý dělil se svými spolupracovníky. Proč pracovat bez peněz, když je jich dost a bude jich čím dál víc? Jenomže pak přišla krize 2008. Malého idea byla náhle aktuální. Lidé ve firmě LMC ji začali analyzovat a vymysleli model komunity, která bude pracovat ne pro zisk, ale na principu vzájemného obdarovávání a důvěry, že se dar jednou vrátí. Výsledkem bude internetová aplikace, které vzniká v rámci občanského sdružení Adato Paradigma. Jedná se o online komunitní platformu zaměřenou na „seberealizaci jedince a podporu lidské sounáležitosti“.
Na stránkách sdružení najdete tuto proklamaci: „Jsme lidé, kteří přemýšlí o dlouhodobé udržitelnosti kvality života. Věříme, že žijeme v době, kdy díky všeobecnému pokroku nikomu nemusí hrozit materiální nedostatek, pokud začneme respektovat a rozvíjet i další aspekty života, které se v dnešní době schovávají do kolonek „svědomí“ či „externality“. Jsme lidé, kteří přemýšlí, zda již začíná být možné společně na tomto světě vytvořit globální společenství spokojených lidí.“
Komunity
Myšlenka by mohla vypadat podobně jako Facebook – profilové stránky účastníků, kterých může být sto, ale také několik milionů. Na profilu zájemce uvede činnosti, které rád dělá a které nabízí a které naopak postrádá. Lidé se budou podle svých nabídek a poptávek sdružovat do komunit. Když se bude nabídka jednoho člověka krýt s poptávkou jiného, systém na člověka automaticky upozorní. Tyto komunity mohou přesahovat hranice, jdou mimo politiku i náboženství.
Základní systém má být odstartován nejpozději na podzim, a bude se ladit za pochodu. L. Malý odhaduje, že by se takto mohla vytvořit celá mikroekonomika. Idea zaujme určitě všechny příznivce alternativ, zejména lidi, kteří jsou otrávení normálním zaměstnáním, stereotypním chozením do práce, a chtějí se živit tím, co je baví. Je to tedy projekt pro lidi, kteří chtějí, ale také mohou „vystoupit z matrixu“. Není to zajisté cesta pro každého, ale je to varianta, která může doplnit současnou ekonomiku, zpestřit společenský život a hlavně ukázat, že to jde i jinak. Nakonec to nejlepší, čím homo sapiens disponuje, je kreativita a tu Malého projekt hodlá rozvíjet. A podle jeho slov to může klidně trvat dvacet let, než se věc ujme.
Kdo je ing. Libor Malý
Libor Malý - Česká televize
Vystudoval programování na VŠE. Začínal v marketingu a jako headhunter. Přitom si doma programoval pro zábavu. Když vymyslel Jobs.cz, pokládal to za hru. Zábava, do které se pustil v roce 1995, se postupně rozrostla do lukrativního projektu. Jeho firma LMC spravovala navíc domény práce.cz a topjobs.sk. V roce 2011 prodal podnikatel svou zábavnou ideu do zahraničí za docela dobrou cenu - jednu miliardu korun.
Zdroje: Respekt, 18,2012 a http://adato.cz/uvod/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!