internetWEEK.cz menu TOPlist

Technologie nás ničí

Technologie nás ničí

Pokud to bude takhle pokračovat, zmizí naše sbírky cédéček, filmů a obsah knihovny a budou následovat krabice od bot, plné fotografií.

 

Technologie nás ničí

Někdo méně, někdo více, v každém případě během naší životní pouti hromadíme věci. Někomu se povede úspěšným rozvodem či požárem o všechno přijít a začít sbírat znovu, ostatním s pokračujícím věkem hrozí, že se i s pokojem propadne do nižšího patra. Ještě že máme digitální pokrok, který z našich sbírek dělá nepotřebný odpad.

Pokud to bude takhle pokračovat, zmizí naše sbírky cédéček, filmů a obsah knihovny a budou následovat krabice od bot, plné fotografií. Dnes si roličku filmu pamatuje jen někdo dříve narozený a ruku na srdce – kdy jsme se posledně namáhali vytisknout fotografii?

Stejně tak je tomu s hudební sbírkou. Kolekcí elpíček (a později cédéček) jsme ještě relativně nedávno omračovali tu lepé spolužačky, tu zvědavé kamarády. A pustit někomu desku, to byl přímo rituál, od vyndání z obalu, ofouknutí prachu až po nábožné nasazení přenosky. Jaký rituál je na funkci „shuffle“ na iPodu? A to nemluvím o tom, že novým trendem už není ani sbírka empétrojek, ale dostupnost písniček na onlinovém serveru.

V popelnici již dávno zmizely videokazety, DVD a nejnovější Blu-ray je budou brzy následovat. Jak kabelovky, tak satelitní televize nabízejí video-on-demand, stahování filmů nabízejí giganti jako Walmart a Amazon, a potom je tu zabiják ve formě Neflixu, letos expandujícího i do Střední a Jižní Ameriky. Samotný Netflix již představuje plných 30 procent broadbandu využitého ve Spojených státech. A jelikož veleúspěšné firmě již přibývá více filmů pro streaming než pro odesílání, jak dlouho ještě bude trvat, než vylisují poslední nosič?

Noviny a časopisy směřují stejným směrem, jejich náklady klesají již řadu let a spolu s tím, jak prakticky každý plátek hodný svého jména má svoji onlinovou verzi, staré ostřílené redakční harcovníky vystřídali mlaďáci, kterým jde tak akorát popisování obrázků stažených ze světových serverů.

Pořádná knihovna bývala chloubou i znakem každého vzdělance. Dnes lidi knihy moc nekupují, většina velkých amerických řetězců již zavřela krámy knihkupectví a s knihou v tištěném stavu se dnes setkáme tak akorát na letišti. A i tam se nabídka odvrací od toho, že bychom knihu opravdu vlastnili – pokud ji při návratu na libovolném letišti zase vrátíme, dostaneme polovinu ceny zpátky. Z knihkupectví se tak stává knihovna paperbacků. Koneckonců Amazon dnes prodává více knih v elektronické nežli tištěné podobě.

Stejný trend se objevuje i v oblasti digitálních her – konzole jako PS3 či XBox 360 měly být základnou, se kterou bychom vedle her měli ovládat internet, stahovat a bůh ví co ještě. V poslední době se ale zdá, že i herním konzolím zvoní umíráček, a poprvé zatahal za provaz iPhone. Jednoduché ovládání, stovky levných a, přiznejme si, podařených her, začíná odlákávat hráče od televizních obrazovek. A jelikož udělat hru pro iPhone či iPad stojí nejméně 100x méně a trvá místo roku několik týdnů, je jasné, kde je budoucnost.

A jestli někomu nestačí náhrada peněz v hotovosti plastickou kartičkou z banky, placení pomocí mobilů se konečně dostává i do Spojených států. Brzo nebudeme po kapsách nosit téměř nic, a ve chvíli, kdy někdo vymyslí digitální smrkání, zmizí i kapesník.

Znamená to tedy, že třeba cestujeme nalehko? Pravděpodobně ne, při posledním letu přes louži mi u bezpečností kontroly prohlíželi tašku, ve které byly dva mobily, fotoaparát, iPad, netbook, Kindle a balík nabíječek a kabelů.

 

Zdroj: dsl.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   Zajímavé články   Videokazety   Video   Online   K zamyšlení   DVD   Disky   články k zamyšlení   Cd   časopisy   časopis  


Kategorie Video


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled? Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled?
Auta jsou dnes cvalíky. Je v nich proto bezpečněji? Jak dopadne čelní srážka na polovinu, nových aut jedné značky, toho současného s modelem vyráběným od roku 1992 beze změny?Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...25. výročí masakru: Čína nezklamala25. výročí masakru: Čína nezklamala
Čínská sametová revoluce v roce 1989 neprošla. 25. výročí střelby do demonstrantů Čína oslavila zatýkáním a cenzurou internetu...Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?Nejslavnější Masarykova třída mimo ČRNejslavnější Masarykova třída mimo ČR
Kde myslíte, že se nachází patrně nejslavnější ulice či třída pojmenovaná po prezidentu Masarykovi mimo území České republiky (a snad i Slovenska)?Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?
Časosběrná (time lapse) videa jsou stále oblíbenější. Například z fotek dítěte za několik let můžete vytvořit bezvadné video. Jak na to?Foto a video: Když USA bičuje hurikán Sandy, největší v historii Atlantiku...Foto a video: Když USA bičuje hurikán Sandy, největší v historii Atlantiku...
Sandy je poměrně pěkné jméno, ale obyvatele východní části USA pořádně vystrašil. Podívejte se na jeho řádění z vesmíru.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí