internetWEEK.cz menu TOPlist

Video: kdyby místo Měsíce byla některá z planet

Video: kdyby místo Měsíce byla některá z planet

Jak by to vypadalo na pozemské obloze, kdyby místo Měsíce byla ve stejné vzdálenosti některá z planet Sluneční soustavy? Podívejte se na povedenou simulaci.

 

Video: kdyby místo Měsíce byla některá z planet

Měsíc se kolem naší planety pohybuje ve vzdálenosti 363 až 405 tisíc kilometrů a na pozemské obloze má úhlovou velikost asi 0,5 stupně, což je shodou okolností prakticky stejně, jako je velikost Slunce. Díky tomu si můžeme občas vychutnat krásu úplného zatmění Slunce.

 

Ostatní tělesa Sluneční soustavy jsou mnohem dál, takže i obří Jupiter, který je 10x větší než naše planeta, je na obloze jen jasně zářící „hvězdou“. Jak by to ovšem vypadalo, kdyby na místě Měsíce byla některá z planet? Podívejte se na video níže.

 

Mimochodem, občas se může zdát, že Měsíc je na snímku nebo záběru kamery opravdu obrovský. Dokonce jsem někde četl, že v Americe je větší než u nás. Není to pravda, velikost Měsíce na obloze závisí jen na jeho aktuální vzdálenosti od nás a také tyto změny jsou poměrně malé. Nízko nad obzorem nebo na záběrech z kamer se může zdát větší, jde však pouze o optický klam.

 

 

Foto: Měsíc nad Evropskou jižní observatoří v Chile, credit: G.Gillet/ESO

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Měsíc   Zábava   Zajímavá videa  
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí