internetWEEK.cz menu TOPlist

Video: proč se některé hvězdy nehýbou?

Video: proč se některé hvězdy nehýbou?

Na internetu se objevilo zajímavé časosběrné video, které zachycuje noční oblohu v průběhu času. Některé hvězdy se ale navzdory zemské rotaci nepohybují. Proč?

 

Video: proč se některé hvězdy nehýbou?

Když se podíváte na noční oblohu, zjistíte, že její vzhled v průběhu noci mění. Hvězdy se pohybují směrem od východu na západ, což je samozřejmě způsobeno zemskou rotací. Samotný vzhled hvězdného nebe je jinak poměrně statický, proto zde máme jakési neměnné obrazce – souhvězdí, které naším předkům připomínaly udatné bojovníky, zvířata či velké a malé vozy. Realita je ovšem taková, že i hvězdy se pohybují, ale na obloze bychom takový pohyb okem zaznamenali až za několik tisíc let.

 

Následující video ze švýcarských Alp ale zachycuje jiný zajímavý úkaz. Autor videa pořídil během noci velké množství fotografií, ze kterých následně sestavil krátký videoklip. Hvězdy se na něm krásně pohybují od východu na západ, ale některé z nich (v levé části videa) zůstávají na svém místě. Jako by snad pro ně otáčení zemské osy neplatilo. Důvod? Ve skutečnosti se nejedná o vzdálené hvězdy ale o družice, které okolo Země obíhají po geostacionární dráze. Zatímco například Mezinárodní vesmírná stanice oběhne Zemi za 90 minut ve výšce 360 km, tyto družice obíhají ve výšce 36 000 km a jeden oběh jim zabere plných 24 hodin. Jinými slovy: družice oběhne kolem Země za stejnou dobu, za jakou se naše planeta jednou otočí kolem své osy.

 

Díky tomu jsou tyto družice neustále zavěšeny nad jedním místem zemského povrchu. Má to svůj praktický význam. Geostacionární družice sledují počasí, nebo přenášejí satelitní televizi. Když si koupíte parabolu pro příjem satelitní televize, musíte ji nasměrovat velmi přesně na určité místo na obloze. Právě v tomto bodě je zavěšena družice, ze které chcete přijímat svou televizní nabídku.

 

Geostationary satellites in the Swiss Alps from Michael Kunze on Vimeo.

 

Obrázek: Geostacionární družice jsou vidět i na tomto obrázku. Vzhledem k delší expozici jsou hvězdy zachyceny jako krátké čáry, zatímco družice zůstávají i přes rotaci Země na stejném místě a jsou na snímku zachyceny jako body.

 

 

Zdroje: Wikipedia, Vimeo.com

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Zajímavá videa   Časosběrné video  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí