internetWEEK.cz menu TOPlist

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Ve vesmíru je obrovské množství těles a některá z nich přelétají nebezpečně blízko naší planetě. Které asteroidy nás v minulosti mohli trefit a hrozí nám nebezpečí v budoucnu?

 

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Nejosudovější náraz zažila naše planeta Země před 65 miliony let. Náraz obrovského asteroidu o průměru více než 10 kilometrů změnil život všem rostlinám i živočichům. Výbuch vyvolal vlnu záplav a zemětřesení po celé planetě. Způsobil změnu klimatu, která vyhubila obrovské množství rostlin i zvířat. Nebýt nárazu, místo lidí by se na naší Modré planetě místo nás možná ještě procházeli dinosauři. Od tohoto posledního výbuchu máme ale zatím štěstí.

 

Například v roce 2008 se k zemi přiblížil asteroid o velikosti 5 metrů. V atmosféře však vybuchnul a zasypal Nůbijskou poušť v Sůdánu. V úlomcích byli nalezeny vzácné nanodiamanty. Podobně velké těleso zamířilo k zemi i v roce 1972. Tehdy však kompletně shořelo v atmosféře. V roce 1908 jsme však takové štěstí neměli. Na Sibiř dopadl poměrně velký asteroid o průměru necelých padesáti metrů. Zničil tehdy desítky kilometrů tunguzské krajiny, v přilehlých městech bylo cítít zemětřesení a vysypávala se okna. Střetnutí s podobně velkou planetkou jsme se naštěstí vyhnuli v roce 2009.

 

Největší štěstí jsme však rozhodně měli v roce 2004. Zemi minule téměř kilometrové těleso, které by zahubilo obrovské množství živých organismů, změnilo podnebí na celé Planetě a pravděpodobně i přetvořilo tvar kontinetnů.

 

2028 - čeká nás zkáza?

A jak to vypadá s budoucností? Máme se strachovat? Tyto asteroidy není jednoduché odhalit, není proto jisté jestli vědci ty nejzásadnější objevili. Několik těles která proletí velmi blízko Země však známe. V roce 2028 má kousek od naší planety přeletět planetka s průměrem téměř 800 metrů. Doufejme, že výpočty vědců jsou správné a Zemi netrefí. V případě nárazu by nastal podobný scénář jako při případném nárazu již zmíněné planetky, která kolem nás proletěla v roce 2004. Vědci tvrdí, že pravděpodobnost nárazu planetky do Země je asi 1 ku tisíci. Trefí nás?

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Země   Asteroid   Srážka   Ostatní  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí