internetWEEK.cz menu TOPlist

6EQUJ5 aneb příběh Wow signálu

6EQUJ5 aneb příběh Wow signálu

Před 35 lety zachytil radioteleskop na Big Ear Radio Observatory signál, který měl všechny znaky umělého mimozemského původu. Podívejme se na historii této události i na celé hledání mimozemských signálů pod značkou SETI.

 

6EQUJ5 aneb příběh Wow signálu

V roce 1960 založil astronom Frank Drake projekt Ozma, který nesl název po slavném literárním příběhu Čaroděj ze země Oz. Drake tehdy použil radioteleskop o průměru 26 metrů na observatoři Green Bank, aby pročesal signál přicházející od hvězd Tau Ceti a Epsilon Eridani. Vůbec poprvé v historii radioastronomie, jejíž základy položil v třicátých letech americký fyzik českého původu Karl Jansky, bylo cílem pozorování zachytit případné signály mimozemské civilizace.

 

Kampaň tehdy probíhala po dobu 4 měsíců, ale bez výrazného úspěchu. Drake tím ovšem položil základy projektu Ozma, jenž záhy přerostl do dnes podstatně známějšího SETI.

 

Pod čtyřmi písmeny se ukrývá Search for Extra-Terrestrial Intelligence (Hledání mimozemské inteligence). Většina lidí ovšem tuto zkratu interpretuje špatně nebo nedostatečným způsobem. Laická veřejnost často dělá rovnítko mezi SETI a projektem SETI@home, který běží možná i na vašem počítači a od roku 1999 analyzuje v rámci distribuovaných výpočtů data z radioteleskopu Arecibo (Portoriko) s cílem nalezení mimozemských signálů umělého původu.

 

SETI je ale mnohem více. Je to filozofie, zaměření se na hledání odpovědi na nejfantastičtější otázku, kterou si člověk může položit. Jsme ve vesmíru sami? Pro mnohé astronomy a vědce se SETI stalo životním posláním, jiní podobné výzkumy považují za ztrátu času a peněz.

 

SETI je také nevládní vědecká organizace, nacházející se na prestižní adrese v rámci Silicon Valley. Institut SETI byl založen v roce 1984 a se SETI@home nemá nic společného. U jeho zrodu stály takové osobnosti jako známý astronom a popularizátor Carl Sagan či astronomka a donedávna také ředitelka jednoho z center Jill Tarter. Oba zmiňujeme záměrně. Fanoušci hledání mimozemských civilizací jistě znají film Kontakt s Jodie Foster v hlavní roli, který byl napsán dle knižní předlohy Carla Sagana (ten se bohužel filmu nedožil, krátce před premiérou zemřel na leukemii). Postava hlavní představitelky měla být údajně inspirována právě rysy a životem Jill Tarter.

 

Allen Telescope Array

Institut SETI se dnes nezabývá jen hledáním mimozemských signálů ale spolupracuje na řadě projektů, které se věnují astrobiologií (vědě o životě ve vesmíru). Mimo to buduje v Kalifornii rozsáhlou síť radioteleskopů pod označením ATA (Allen Telescope Array).

 

 

První signály začaly antény ATA přijímat na podzim roku 2007. Po dokončení měla disponovat 350 radioteleskopy o průměru 6 metrů. Kromě hledání mimozemských signálů se radioteleskopy měly zaměřit i na klasický radioastronomický výzkum kosmických objektů. Partnerem je v tomto projektu Kalifornská univerzita v Berkeley, která z něj ovšem pod tíhou rozpočtových škrtů částečně vycouvala. Institut SETI proto sbíral peníze na další provoz od dárců z celého světa. Konec konců dar stál také u samotného zrodu projektu. Allen není překlep slova alien ale jméno jednoho ze zakladatelů Microsoftu Paula Allena, který na ATA přispěl skrze svou nadaci téměř 12 miliony dolarů.

 

 

Wow signál

Více jak půl století SETI sice k objevu mimozemského signálu nevedlo, avšak minimálně v jednom případě zůstala pachuť pochybnosti.

 

Psal se 15. srpen 1977 a radioteleskop na Big Ear Radio Observatory v Ohio State University zachytil více než podezřelý signál. Ten byl doslova učebnicovým příkladem mimozemského signálu umělého původu. Byl 30x silnější než pozadí a během 72 sekund postupně zesílil, aby následně zase utichl a to na vždy. Je velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o pozemské rušení nebo poruchu zařízení, přesná příčina či původ signálu však zůstávají stále nejasné.

 

Událost ze srpna 1977 vešla do historie jako Wow signál. Astronom Jerry R. Ehman totiž na proužku papíru z tiskárny, na kterém byla znázorněna data z radioteleskopu, napsal v úžasu slovo Wow a zakřížkoval sloupec se šesti znaky. Těmito znaky byly 6EQUJ5, které jsou dodnes propírány, rozebírány a jednoznačně rozlušťovány nejrůznějšími zastánci konspiračních teorií a víkendovými hledači mimozemšťanů.

 

 

Původ šesti symbolů je ale poměrně jednoduchý. Zmíněný proužek z tiskárny obsahoval celkem padesát sloupců, které zaznamenávaly intenzitu signálu v každém 10 kHz širokém kanálu. Mezi jednotlivými hodnotami byl rozdíl 12 sekund (10 sekund pozorování radioteleskopu a 2 sekundy vyhodnocení). Wow signál trval 72 sekund, takže odtud (72/12) počet šesti znaků.

 

Dat z teleskopu bylo hodně a tak se astronomové snažili vytvořit co nejefektivnější metodu záznamu. Pro každou intenzitu signálu byl zvolen jeden znak. Hvězdičkami, srdíčky či kolečky si astronomové samozřejmě život komplikovat nechtěli, a proto zvolili pouze čísla a písmena. Čísla vystačila pro interval 0 až 9,999, pro vyšší hodnoty byla zvolena písmena abecedy. Ani abeceda však není nekonečná, takže po dosažení hodnoty 36 se systém vrátil na počátek. Například intenzita 38 by byla 3 (38-35) = 3. Z praktického hlediska se ale nepředpokládalo, že by k dosažení hodnoty 36 někdy vůbec došlo.

 

Šest symbolů, které jsme zmínili, tak vyjadřují intenzitu signálu a jsou ve své podstatě čistě pozemské. Kdyby totiž místo čísel a písmen zvolili astronomové ona srdíčka, kostičky a kytičky, mohl vypadat Wow signál zcela jinak.

 

Wow signál tedy je možné přepsat takto:

6 = rozsah 6,0 až 6,999…
E = rozsah 14,0 až 14,999…
Q = rozsah 26,0 až 26,999…
U = rozsah 30,0 až 30,999…
J = rozsah 19,0 až 19,999…
5 = rozsah 5,0 až 5,999…

 

Samotná hodnota U byla velmi pozoruhodná a nejsilnější, kterou radioteleskop do té doby zachytil.

 

Nová strategie

SETI dnes prožívá zcela novou etapu ve své historii. Zatímco první půl století bylo ve znamení snílkovského pročesávání oblohy, dnes nám astronomické výsledky umožňují zcela jiný přístup. Astronomové nacházejí stovky planet mimo Sluneční soustavu (tzv. exoplanet), z nichž některé obíhají okolo svých hvězd v obyvatelných oblastech, takže se na jejich povrchu může nacházet kapalná voda a teoreticky i život. Radioteleskopy ATA stejně jako obří teleskop v Green Bank se v uplynulých měsících začaly věnovat hledání mimozemských

 

Podrobnosti o Wow signálu:
http://www.bigear.org/wow20th.htm a Wikipedia.org

 

Český web o exoplanetách:
www.exoplanety.cz

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Signály   Mimozemské civilizace   Výzkum   Vesmír  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí