Mezinárodní skupina předních vědců podporuje myšlenku, že živočichové mají vědomí, a to na úrovni lidí. Seznam těchto vyvolených zahrnuje savce, ptáky i chobotnice.
Mezinárodní skupina prominentních vědců zveřejnila v srpnu 2012 Cambridgskou deklaraci vědomí, v které vyhlašují svou podporu pro myšlenku, že některé živočišné druhy jsou vědomé jako my – přičemž seznam zahrnuje savce, ptáky a dokonce i hlavonožce. Vědeckou skupinu tvoří vědci různých specializací, mezi signatáři jsou Christof Koch, David Edelman, Edward Boyden, Philip Low, Irene Pepperbergová a mnozí další.
I když to možná nezní nějak zásadně, je vědecké prohlášení velmi významné. Může totiž postupně zlepšit chování člověka k jiným živočišným druhům. Vědecké důkazy stále více ukazují, že zmínění živočichové jsou úplně stejně vědomí jako my a není důvod, proč to nadále ignorovat.
Co je opravdu zajímavé na této deklaraci, je, že některé ze jmenovaných živočichů se vyvíjeli jinými evolučními cestami, zejména ptáci a hlavonožci. „Zdá se, že absence neokortexu neznemožňuje organismu, aby prožíval citové stavy. Důkazy naznačují, že některé živočišné druhy mají neuroanatomické, neurochemické a neurofyziologické substráty vědomých stavů spolu s kapacitou k projevení záměrného chování.“ Vědecké důkazy naznačují stále více, že lidé nejsou jediní živočichové, kteří disponují neurologickými látkami, které vytvářejí vědomí. Jak si dosud většinou mysleli.“
Oblast výzkumu vědomí se rychle rozvíjí. Proto je k dispozici stále více dat a to vyžaduje pravidelné přehodnocení dříve přijatých názorů v této oblasti. Ptáci nabízejí ve svém chování, neurofyziologii a neuroanatomii do očí bijící příklad paralelní evoluce vědomí. Důkaz, že ptáci mají podobné vědomí jako lidé, poskytli afričtí šedí papouškové. Ukazuje se, že savčí a ptačí emoční sítě a kognitivní mikro-okruhy jsou si daleko podobnější, než se dosud předpokládalo. A co víc, některé ptačí druhy prokazují nervové spací vzorce podobné savčím včetně spánku REM, a neuro-fyziologické vzorce (zebřičky pestré), které vědci dosud spojovali s neokortexem – šedou kůru mozkovou – savců. Straky ukazují výrazné podobnosti s lidmi, velkými opicemi, delfíny a slony ve výzkumech zaměřených na zrcadlové sebepoznání.
Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Padesát fatálních selhání pokusů na zvířatech >>>
Myšlenka, že zvíře je věc, převládá už od říše římské. V té době (ale i mnohem později) byl ovšem za věc pokládán i otrok. V 17. století přirovnal zvířata ke strojům francouzský filosof Descartes. Domníval se, že nemají „citovou duši“ jako lidé, a tak je pitval za živa. Jak je vidět, skutečnost je vždy trochu složitější, a to ani nemluvíme o teorii Gaii, podle níž je Země superorganismus. Přestože v posledních desetiletích je zacházení lidí se zvířaty (zejména pokud se jedná o „domácí mazlíčky) stále něžnější, ve skutečnosti jiným živočichům žádná velká práva nepřiznáváme. Je sice zakázáno týrání zvířat, ale lov pro zábavu čehokoliv - co běhá, létá nebo plave - či laboratorní pokusy na živých zvířatech civilizovaná společnost toleruje, pokud tomu nehrozí totální vyhubení.
Zdroje:
http://news.discovery.com/human/genetics/animals-consciousness-mammals-birds-octopus-120824.htm
http://yourbrainandyou.com/tag/christoph-koch/
Foto: iSTOCK IMAGES
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!