internetWEEK.cz menu TOPlist

Vědci prý našli v atmosféře mimozemský život

Vědci prý našli v atmosféře mimozemský život

Britští vědci tvrdí, že našli mimozemský život. Za objevem není kosmická sonda na Marsu nebo lovci UFO ale stratosférický balon.

 

Vědci prý našli v atmosféře mimozemský život

Ve vědeckých kruzích existuje silné názorové hnutí, které věří v teorii panspermie. Podle tohoto předpokladu má život na Zemi mimozemský původ a byl sem dopraven. Nikoliv však šedivými, zelenými nebo jinými tvory záměrně ale na „palubě“ komet nebo asteroidů. Pokud by to byla pravda, byl by život ve vesmíru vlastně zcela běžným artiklem, který se rozvine téměř všude, kde jsou k tomu podmínky.

 

Pokud je ovšem život natolik běžný, pak zde vyvstává otázka stará už půl století. Laureát Nobelovy ceny Enrico Fermi tehdy položil svým kolegům u oběda řečnickou otázku, kde tedy všichni ti mimozemšťané jsou?

 

Že má život mimozemský původ je nepopíratelný fakt. Každý atom z našeho těla má původ ve hvězdách. Právě v jejich nitru vznikaly prvky těží než hélium. Je také docela možné, že větší či menší porci vody dopravily na Zemi komety. Nejinak tomu může být u organických sloučenin. Zbývá tak odpovědět na otázku, zda i samotný život byl na Zemi dopraven nebo vznikl tady (a třeba pouze tady).

 

Mimozemský život v naší atmosféře? Teď a tady?

V médiích se objevily informace o údajném objevu mimozemského života britskými vědci. Podobné informace jsou obvykle novináři překrouceny a nelze je brát vážně. V tomto případě ovšem existuje i oficiální tisková zpráva University of Sheffield.

 

Psal se poslední červenec letošního roku, když se v Anglii vznesl do oblak stratosférický balon. Na tom není nic neobvyklého. Podobný balon můžete poslat vysoko do atmosféry i vy. Stačí si opatřit přes internet za relativně malý peníz vybavení a za trochu větší peníz razítko od Řízení letového provozu.

 

Česká republika ze stratosféry. Balon tam poslala parta nadšenců.

 

Balon britských vědců se snažil ve výšce 22 až 27 km lovit organismy. A kupodivu byl úspěšný. Kupodivu proto, že takto vysoko by se malé organismy dostat neměly. Snad jedině při silné erupci sopky. Žádná taková ovšem na britských ostrovech nebyla. K silným erupcím ovšem docházelo na Islandu, ale nejsem kovaný meteorolog, abych odhadl, zda je možné, aby se větrnými proudy dostaly organismy i nad Anglii. Překvapivé by to ovšem nebylo, občas nám v Česku posype auta písek z daleké Sahary.

 

Britové ve stratosféře našli frustule (vrstvu rozsívek, jednoho z druhu řas). A zde přichází na řadu „konstrukce“, kterou vědecká obec nemůže skousnout. Pokud se nemohou organismy ze Země dostat takto vysoko, musí být z vesmíru.

 

Carl Sagan je proti, i 16 let po smrti

Proti je ovšem s trochou nadsázky slavný astronom a autor kultovní sci-fi Kontakt Carl Sagan. Ten je autorem slavného výroku, že velká tvrzení si žádají velké důkazy. Podobným důkazem by mohla být rozdílná biochemie. Na Zemi jsou L aminokyseliny, pokud by ve vzorcích byly organismy s D aminokyselinami, byl by to poněkud větší důkaz.

 

Sympatie vědců si objev nezískal ani tím, kde byl publikován. Journal of Cosmology je považován za časopis „extremistických panspermiků“, kteří hledají důkazy o panspermii za každou cenu. Dříve v něm například vyšel článek o objevu mimozemského života v meteoritu Orgueil, který dopadl v roce 1864 ve Francii.

 

V Anglii se chystají další lety balónů. Je ovšem nepravděpodobné, že by vědecká obec objev mimozemského života přijala bez dalšího (jiného) důkazu. Pouhé tvrzení, že pokud se tam mikroorganismy nemohly dostat ze Země, jsou z vesmíru, nestačí.

 

Pokud si odmyslíme nedávné objevy, nabízí se také otázka, zda mikroorganismy přilétající z vesmíru vůbec mohou přežít náraz do země (když už by byly uvnitř meteoritu a tedy chráněné před průletem atmosférou). Nedávno byla zveřejněna zajímavá studie na toto téma. Vědci vzali fotosyntetické eukaryoty z linie eustigmatofyt a stříleli s nimi do vody. Malá část z nich přežila i náraz při rychlosti téměř 7 km/s. Na druhou stranu zůstává otázkou, jak by si vedly jiné organismy.

 

Zdroje:
http://journalofcosmology.com/JOC22/milton_diatom.pdf
http://www.space.com/11049-alien-life-meteorites-skepticism.html
http://www.sheffield.ac.uk/news/nr/scientists-find-life-coming-to-earth-from-space-1.309972
Foto: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Mimozemský život   Vesmír  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí