internetWEEK.cz menu TOPlist

Rupert Sheldrake – Proti dogmatické vědě

Rupert Sheldrake – Proti dogmatické vědě

Vědecký novátor Rupert Sheldrake zkoumá psí telepatii, krystaly i čínskou medicínu, aby vysvětlil „nevysvětlitelné“.

 

Rupert Sheldrake – Proti dogmatické vědě

Anglický biolog, který vystudoval biologii na Cambridge a historii s filosofií na Harvardově univerzitě, se proslavil konceptem neortodoxního popisu morfogeneze a výzkumy v oblasti parapsychologie. Jeho knihy a studie vycházejí z teorie morfické rezonance a týkají se témat, jako je vývoj a chování živočichů a rostlin, paměť, telepatie, vnímání a poznávání obecně.

 

Rupert Sheldrake, který letos oslaví 70 let, byl členem britské Královské vědecké společnosti a ředitelem biochemických studií při Clare Gollege v Cambridgi. Mezi jeho publikace patří A New Science of Life (1981), Seven Experiments That Could Change the World (Sedm experimentů, které by mohly změnit svět ), Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home (Váš pes to ví). Další české překlady: Přítomnost minulosti, Teorie morfické rezonance, Tao přírody, Fyzika andělů.

 

Kacířská kniha

Oficiální věda mu dodnes nemůže přijít na jméno, je nepohodlný, je příliš „na hraně“. Když v roce 1981 vydal svou první knihu, dozvěděl se v recenzi v časopise Nature, že jeho kniha je pseudovědecká a vhodná na spálení. Církev kdysi také chtěla upálit Galilea, „a přece se točí“.

 

V roce 1968 žil mladý biolog v Indii, také experimentoval s psychedeliky a díky tomu se otevřel myšlence, že vědomí je něco mnohem bohatšího, než jak to popisuje fyziologie. Pustil se cestou transcendentálních meditací jako mnoho jeho vrstevníků tíhnoucích k alternativním cestám v myšlení. Po konverzi ke křesťanství setrval dodnes v anglikánské církvi.

 

V 70. letech objevil dr. Sheldrake koncept „morfogenetiky“ paměti, kterou sdílí všechny živé bytosti. Vědec chtěl najít širší hranice pro biologii, více holistické a tak přišel s myšlenkou, že se přírodní zákony vyvíjejí. Jsou to spíše zvyky než zákony. Od té doby byl sice vyobcován z obce seriózních vědců, ale stal se autorem bestsellerů.

 

Vyvázl o vlas z atentátu

Sheldrake zažil i negativní důsledky popularity. Když v roce 2008 mluvil na konferenci o vědomí v Novém Mexiku v USA, napadl ho s nožem v ruce duševně nemocný Japonec. Muž ho chtěl bodnout do srdce, ale na poslední chvíli si to rozmyslel, takže Sheldrake vyvázl „jenom“ s těžkým zraněním.

 

Ve své poslední knize The Science Delusion (Omyl vědy) shrnuje své názory a výhrady vůči současné podobě vědy. Tentokrát již jsou recenze uctivější – něco se za těch 30 let změnilo. „Myslím si, že jeden z důvodů, proč jsou mé knihy nyní dobře přijímány, je ten, že časy se mění…Hodně starých jistot, minimálně neoliberální kapitalismus, je stavěno na hlavu. Jde o jedinečný okamžik otevřenosti,“ řekl pro list The Guardian.

 

Morfické rezonance

Sheldrake zpochybňuje mnohé ze současných vědeckých představ o životě a vědomí. Domnívá se, že přenos informací pomocí DNA není jedinou cestou pro živou hmotu. Jeho teorie morfické rezonance předpokládá, že vše v našem světě (věci, rostliny a živočichové) je obklopené a prostoupené morfickými poli, obsahujícími kompletní informaci o charakteru a aktivitě daného objektu. Mezi morfickými poli stejného druhu existuje rezonance, která je tím silnější, čím více jsou si podobná.

 

Podle této revoluční teorie jsou současné formy a chování živočichů ovlivněny jejich formami a chováním v minulosti. Morfická pole jsou jakási psychoenergetická pole propojující jedince jednoho druhu na celém světě a ovlivňující pomocí naladění na hladinu pole jejich vnímání, reakce apod. Do tohoto prostoru přispívá každý nevědomě svými zkušenostmi a může z něj také za určitých okolností čerpat informace.

 

V těchto polích kumulují aktuální vjemy a prožitky jedinců spolu s prožitky dávno minulými, tj. neexistuje zde přítomnostní realita, ale dochází ke křížení energetických stop dávno zemřelých jedinců se skutečností současníků.

 

Tento koncept je pro materialistickou vědu samozřejmě nepřijatelný. Sheldrakeova teorie možná není příliš vzdálena od „akášických záznamů“ a mystického pojetí světa, který má duchovní povahu a vše v něm je v podstatě propojeno v Jedno.

 

Zdroje:
http://www.guardian.co.uk/science/2012/feb/05/rupert-sheldrake-interview-science-delusion
wikipedia.org.
Foto: Rupert Sheldrake v Hampstead, severní Londýn. Fotograf: Karen Robinson pro Observer

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Zajímavosti   Mystéria  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí