internetWEEK.cz menu TOPlist

Radarové záběry UFO u komety ISON jsou podvrh

Radarové záběry UFO u komety ISON jsou podvrh

Na internetu se objevilo video, které má na snímcích z čínského radioteleskopu zachycovat kometu ISON a poblíž ní UFO. Záběry jsou ovšem podvrhem a to navíc ne moc povedeným.

 

Radarové záběry UFO u komety ISON jsou podvrh

Pokud nerozumíte astronomii, nemáte přehled o aktuálním dění a především jste nikdy neviděli radarový snímek vesmírného objektu, může vám nové video připadat neuvěřitelné. Někteří i v českém rybníčku naletěli a pokládali si otázky, proč před námi NASA a masmédia tyto záběry tají.

 

Na internetu koluje video, které má na radarových snímcích z nějakého (neuvedeného) čínského radioteleskopu zachycovat kometu ISON a poblíž ní neznámé objekty. Není to poprvé, co se objevily údajné snímky této komety, za kterou má být ukrytá kosmická loď nebo jiný umělý objekt.

 

 

Kometa ISON alias C/2012 S1 byla objevena téměř přesně před rokem a ihned vzbudila rozruch mezi amatérskými i profesionálními astronomy. Od některých dostala přezdívku „kometa století“, neboť existovala šance, že bude koncem letošního roku vidět na obloze pouhým okem a dokonce může atakovat jasnost Měsíce. Nejblíže ke Slunci se kometa dostane 28. listopadu. Jaká bude její jasnost na pozemské obloze pár dní předtím a po průletu kolem Slunce, zatím nevíme.

 

Před pár dny prošla ISON poblíž Marsu. Nejblíže k Zemi se dostane na Vánoce, kdy bude od nás 64 milionů kilometrů daleko. To je mimochodem asi 43% vzdálenosti Země od Slunce.

 

Radarová astronomie existuje…

Ale zpět k videu, které má zachycovat radarové snímky komety ISON a dvou neznámých objektů. Radarová astronomie skutečně existuje. Dnes se využívá zejména pro studium planetek nebo komet, které prolétají relativně blízko kolem Země. Ačkoliv jsou planetky objekty ve Sluneční soustavě, jsou obvykle tak malé a navíc velmi tmavé, že pro nás zůstávají jen jasnými body na obloze, které od hvězd rozlišíme pouze na základě jejich pohybu vůči hvězdnému pozadí. Komety jsou pak buď daleko a tedy také jen jasnými bodíky nebo se po přiblížení ke Slunci jejich jádra zahalí do známého oblaka plynu a prachu.

 

Podívat se planetkám nebo kometárním jádrům trochu více na zoubek je možné pouze při průletu kosmických sond nebo právě pomoci radioteleskopů. Princip je jednoduchý. Vyšle se radarový signál, který se od objektu odrazí a vrátí zpět. Díky tomu lze studovat přibližný tvar tělesa a upřesnit jeho velikost.

 

Kometa ISON na snímku z Hubblova dalekohledu.

Kometa ISON na snímku z Hubblova dalekohledu.

 

…ale tohle u radioteleskopu ani neleželo

Jenomže záběry na videu vypadají spíše jako vystřižené z počítačové hry nebo Hvězdných válek. Do radarového snímku komety to má opravdu velmi daleko. Na skutečném radarovém snímku bychom neviděli takové detaily a už vůbec ne prach v okolí komety.

 

Hlavní důkazy, že jde o podvrh, ale leží jinde. ISON má podle pozorování kosmických dalekohledů maximálně 5 km v průměru. Reálně to bude někde mezi 1 až 4 km. Video pochází údajně z počátku září, kdy se kometa nacházela přes 430 milionů kilometrů od Země. Pro představu je to asi 1100x dál než Měsíc! Také dnes je ISON ještě více než 200 milionů kilometrů od naší planety. Na tak velkou vzdálenost je nemožné získat jakýkoliv radarový snímek podobně malého objektu.

 

Níže se můžete podívat, jak vypadá skutečný radarový snímek jádra komety. Zachycena je kometa Hartley 2 pomoci největšího celistvého radioteleskopu na světě. Arecibo v Portoriku má průměr přes 300 metrů. Vzdálenost komety Hartley 2 od Země byla v době pořízení snímků (říjen 2010) 17,7 milionů kilometrů nebo také 25x méně, než byla vzdálenost komety ISON počátkem září letošního roku.

 

Série skutečných radarových snímků komety Hartley 2

Série skutečných radarových snímků komety Hartley 2. Credit: NAIC-Arecibo/Harmon-Nolan

 

Jádro komety Hartley 2 má průměr kolem 2,2 km. Připomeňme, že ISON má průměr maximálně dvakrát větší. Pokud by byl skutečně maximální, pak bychom čistě teoreticky mohli podobné snímky jádra získat ze vzdálenosti zhruba 40 milionů kilometrů. Tak blízko se ovšem ISON nikdy k Zemi nedostane, nejblíže bude 64 milionů kilometrů ale to až na Vánoce!

 

Pro radarovou astronomii se obvykle využívá zmíněný Arecibo, případně 70 m radioteleskop v Goldstone. V Číně je samozřejmě také několik radioteleskopů, všechny jsou však menší.

 

Některé poměrně běžné astronomické úkazy často lidé považují za UFO. Může se jednat o planety, přelety družic nebo meteory... Nejčastější astronomická UFO >>>

Zdroje:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2010-358
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Vesmír  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí