internetWEEK.cz menu TOPlist

Poslední objev: Turínské plátno NENÍ středověký padělek!

Poslední objev: Turínské plátno NENÍ středověký padělek!

Plátno s otiskem muže uložené v italském Turínu je považováno za významnou křesťanskou relikvii. V 80. letech vědci prohlásili, že jde o padělek. Jiní badatelé tvrdí, že to padělek být nemůže. Nejasnosti trvají dodnes.

 

Poslední objev: Turínské plátno NENÍ středověký padělek!

Média rok 2009 – „Potvrzeno: Plátno je padělek“. Rok 2011 – „Plátno je uměle vytvořené.“ Rok 2013: „Plátno není středověký padělek“...

 

S Turínským plátnem je to podobně jako s mlékem. Jeden rok vědci prohlásí, že škodí, další rok, že neškodí, a tak pořád dokola, kam moje paměť sahá. Momentálně víme, že Turínský plátno NENÍ středověký padělek. Nicméně to neznamená, že jde o důkaz o smrti a vzkříšení Ježíše Krista.

 

O jmenované relikvii jsem se poprvé dozvěděl ještě v komunismu. V 80. letech jsem mluvil s jedním starým pánem, přesvědčeným křesťanem, který mi jako vzácnost půjčil samizdatový strojopis na téma Turínské plátno. Autoři pečlivě shrnuli všechny důkazy a konstatovali, že se s velkou pravděpodobností jedná o mysteriózní důkaz Kristova zmrtvýchvstání. Pro mého známého a nepochybně pro mnoho jiných křesťanů měla tato informace v době ateistické nadvlády značný význam. Jeden můj kamarád má dodnes portrét muže z Turínského plátna vedle krucifixu.

 

Před 30 lety mne vůbec nenapadlo, že historie pravosti této relikvie se povleče až do dnešní doby. Ale je to tak!

 

Turínské plátno a Svatá tvář z Eddesy. Jedná se o jeden a ten samý druh relikvie, nebo zde hovoříme o dvou zcela odlišných plátnech? Turínské plátno >>>

 

„Od roku 1978 bylo plátno mnohokrát vědecky zkoumáno množstvím nezávislých laboratoří. Autenticitě plátna nasvědčují například použitý materiál, způsob tkaní, otisk mince z roku 29 našeho letopočtu, použité k zatlačení očí mrtvého, a přítomnost pylu a otisků endemických druhů rostlin, anatomické a fyziologické stopy. Vznik samotného otisku těla se dosud nepodařilo uspokojivě objasnit.“ (Wikipedia.org)

 

Turínské plátno: Poslední výzkum

Vědci z Padovy použili k výzkumu plátna infračervené světlo a spektroskopii. Zjistili, že plátno je mnohem starší, než se předpokládalo. Profesor Giulio Fanti a jeho kolegové provedli celou řadu mechanických a chemických testů vláken z plátna, aby určili jejich stáří. Prof. Fanti ve své knize Il Mistero della Sindone (Záhada plátna, 2013), tvrdí, že plátno je podstatně starší, než ukázaly předchozí výzkumy. Jeho stáří bylo odhadnuto na 280 až 220 let před narozením Krista! Předchozí analýzy řadily původ plátna do středověku.

 

Potvrzuje to názor jiných badatelů, že plátno ve středověku nemohlo vzniknout. Například Thomas de Wesselow, autor knihy The Sign: The Shroud of Turin and the Secret of the Resurrection (2012), argumentuje tím, že středověcí umělci prostě nepoužívali fotorealistický styl, kterým by postava muže na plátně musela být zachycena. De Wesselow se domnívá, že otisk těla na plátně mohly vytvořit přirozené chemické reakce, způsobené rozkladem těla a použití oleje.

 

Mnoho nepřímých důkazů působí přesvědčivě, ať už datace látky budou i v budoucnu končit jakkoliv.

 

Podívejme se na hlavní z nich:

 

  • 1. Velká stopa krve o šířce 4,5 a výšce 1,5 cm mezi pátým a šestým žebrem otisklé postavy nese znaky posmrtné krve – to by mohlo odpovídat bodnutí kopím do boku, popisovanému v Bibli.
  • 2. Místa ran v zápěstích a nohách i poloha nohou, prstů atd. odpovídají reálně tehdejšímu způsobu křižování a anatomickým a neurologickým zákonitostem, zatímco na středověkých dílech bývaly zobrazovány chybně.
  • 3. Zřejmé jsou rovněž otoky a otlačeniny, přeražení nosu, 80 až 120 ranek o délce kolem 3 centimetrů. Podle analýz bičovaný byl ve schoulené pozici připoutaný ke kůlu a dostal 121 ran důtkami ze dvou směrů, přičemž byly použity zřejmě důtky Flagrum Romanum se dvěma páry kovových kuliček spojených tyčinkami.
  • 4. Podle otlačenin na pravém rameni a odřenin v místech levé lopatky a nad pravou lopatkou a odřeniny na levém koleni se odhaduje, že trám měl hmotnost asi 35 kilogramů, Ježíš byl pravák a při nesení trámu několikrát zakopl.
  • 5. Copánek a úprava vousů odpovídají židovským zvyklostem v dobách kolem přelomu našeho letopočtu.
  • 6. Rasově postava odpovídá typu vyskytujícímu se dodnes mezi sefardickými Židy nebo vznešenými Araby.
  • 7. Podle polohy těla nastala smrt několik hodin před zabalením do plátna. Podle stavu kapek posmrtného séra po stranách postavy netrval kontakt těla s látkou déle než několik dní.

Závěrem

 

Podle posledního výzkumu je plátno, v němž byl údajně zabalen mrtvý Ježíš, zhruba o 200 let starší, než by mělo být. Co to znamená? Mohl být muž otisknutý na plátně bičován a ukřižován 200 let před narozením Krista? Kdo by měl být tento Ježíšův dvojník? A kdo ho ukřižoval? Římané to zřejmě nebyli. Od 4. století před n. l. byli Židé pod nadvládou Alexandra Velikého a později Ptolemaiovců. Římané ovládli Jeruzalém až v roce 63 př.n.l. Mohlo plátno čekat 200 let na svaté tělo? Nejasnosti trvají.

 

Zdroje. Wikipedia.org, http://www.livescience.com/28276-shroud-of-turin.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Turínské plátno   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí