internetWEEK.cz menu TOPlist

Prase + šimpanz = člověk?

Prase + šimpanz = člověk?

Média přinesla zajímavou informaci, podle které může být člověk ve skutečnosti křížencem prasete a šimpanze. Teorie ale není úplně nová…

 

Prase + šimpanz = člověk?

Za devatero horami a devatero řekami, leží kraj líbezný jak z reklamy, tam v pravdě pšenka nekvete, člověk zde vyvinul se z prasete… tak nějak to zpívá Tomáš Klus a možná má větší pravdu, než si myslí. Člověk se možná z prasete skutečně vyvinul. Předpokládá to alespoň alternativní hypotéza hybridů.

 

V médiích se v posledních dnech objevily informace o velmi zajímavé hypotéze. Nejedná se ovšem o nic nového, minimálně na vědeckých webech to vyšlo již v létě v době okurkové sezóny.

 

Genetik Eugene McCarthy se domnívá, že člověk vznikl jako kříženec šimpanze a prasete. Důkazy jsou podle něj především anatomické. Jednotlivě sice nemají nikterak přesvědčivou sílu, ale dohromady jako celek dávají smysl podstatně větší…tedy alespoň panu genetikovi. Značnou podobu s vepři nalezneme v oblasti absence některých kostí, jídelníčku, trávicí soustavě apod. Prasečí orgány se také používají při xenotransplantaci (terapeutický zákrok, kdy se nefunkční tkáň nebo orgán příjemce nahradí zdravým odpovídajícím orgánem či tkání od jedince jiného živočišného druhu než je příjemce).

 

Kromě toho v rámci biologie známé případy páření dvou rozdílných druhů. Kříženci zeber a oslů se mohou zpětně křížit s rodiči a plodit potomstvo. Zebry a osli mají přitom rozdílný počet chromozomů, což by měla být značná překážka k vytvoření embrya, natož potomka.

 

Problémem je, že máme velmi podobný genom s šimpanzem ale jen minimálně s prasetem. Proč to není padesát na padesát, když máme být potomky těchto dvou zvířátek? McCarthy se domnívá, že na začátku všeho bylo zkřížení samce prasete a samice šimpanze – pravděpodobně znásilněním šimpanze.

 

Potomek byl vychován v šimpanzí skupině jako šimpanz. Později však mohlo dojít k dalšímu křížení „hybrida“ a šimpanze a to opakovaně. Genom prasete tak postupně téměř vymizel.

 

Jak ovšem říkal astronom a spisovatel Carl Sagan: „velké teorie si žádají velké důkazy“ a hypotéza hybridů coby konkurent Darwinově teorii zatím podobně velké důkazy nemá.

 

Kromě vědecké skepse jsou zde také značné konsekvence do náboženství. Byl by prase Adam nebo Eva? Katolická církev dneska evoluční teorii jakžtakž překousla. Bible není přírodovědecká kniha a vždy se dá udělat odbočka s tím, že Bůh hrál klíčovou roli při vzniku celého vesmíru. Konec konců při cestě do historie vesmíru narazíme na určitý čas po velkém třesku, kde si už věda neví rady.

 

 

Problém je někde trochu jinde. Některá náboženství mají s určitými zvířaty problém a nepovažuji je za „čistá“. Podle nových zpráv zvolili právě prase jako prostředek v boji proti stavbě mešit Španělé. Petice a další klasické prostředky selhaly, a tak obyvatelé zakopali na zvažované místo mešity vepře. Zákony Islámu totiž prý zakazují stavět mešitu na místě znesvěceném vepři.

 

Zdroj: http://phys.org/news/2013-07-chimp-pig-hybrid-humans.html, foto: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Náboženská přesvědčení   Zvířata   člověk   Prase  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí