internetWEEK.cz menu TOPlist

Hawkeye Pierce z M.A.S.H se snaží změnit popularizaci vědy

Hawkeye Pierce z M.A.S.H se snaží změnit popularizaci vědy

Herce Alana Aldu asi zná většina lidí díky kultovnímu seriálu M.A.S.H. V USA se však proslavil rovněž jako propagátor vědy.

 

Hawkeye Pierce z M.A.S.H se snaží změnit popularizaci vědy

Popularizovat vědu není jednoduché. Někteří lidé se domnívají, že nejlepšími nebo dost možná jedinými možnými popularizátory jsou samotní vědci. Jejich výhodou je pochopitelně fakt, že svému oboru rozumí. To však k popularizaci vědy nejen že nestačí, ale mnohdy to může být dokonce na škodu. Pro kvalitní popularizaci vědy musíte disponovat i jinými dovednostmi. Pokud chcete vědecké poznatky šířit psanou formou, musíte umět psát, chcete-li přednášet, musíte umět mluvit. V dnešní době je pak vhodné mít i základy marketingu, práce na sociálních sítích apod.

 

Odborník nemusí být paradoxně vždy dobrý popularizátor a to už jen z toho důvodu, že svému oboru rozumí až příliš dobře a příliš dlouho. Pojmy, které používá dnes a denně a zná je stejně dobře jako malou násobilku, totiž drtivé většině veřejnosti nic neříkají.

 

Klíčovou schopností je proto popularizovat vědu zábavně, ale především jazykem většiny populace. Samozřejmě vám nesmí nastavení jazyka a stylu „ujet“ přespříliš, aby se z výsledné práce nestala bramboračka, psaná či jakkoliv jinak vytvořená srozumitelně, ale s minimem informací.

 

Jeden nadšenec to pojmul doslovně a nedávno vydal vskutku netradiční textový editor, který umí psát jen 1000 nejpoužívanějších slov. Prý to má pomoci mimo jiné popularizátorům vědy.

 

Přijít s popularizací vědy jednoduchou a srozumitelnou formou se snaží také herec Alan Alda, kterého známe především ze seriálu M.A.S.H., kde ztvárnil hlavní roli. Za velkou louží je Alda znám také díky televiznímu pořadu Scientific American Frontiers, který neúnavně moderoval mezi lety 1993 a 2005.

 

 

Pořad představoval nejnovější vědecké a technické poznatky a těšil se solidnímu zájmu diváků. Díky seriálu se Alda dostal blíže k vědě a její propagaci a stal se mimo jiné zakladatelem Centra pro propagaci vědy při univerzitě Stony Brook.

 

Centrum přišlo s netradiční kampaní. Položilo nejen odborné veřejnosti jednoduchou otázku: Co je to oheň? Lidé pak mohli napsat, namalovat či natočit video s odpovědí, která by byla vhodná pro jedenáctileté děti. Další otázka následovala: Co je to čas? Úkolem samozřejmě není přinést kvalitní filozofickou otázku nebo se zabřednout do teorie relativity. Ale vysvětlit tento, na první pohled jednoduchý, termín dítěti.

 

What is a Flame from Ben Ames on Vimeo.

 

Zdroj: http://www.centerforcommunicatingscience.org/the-flame-challenge-2/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Revue   Věda   Zajímavá videa   Zajímavosti  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí