Proč amnestie takového rozsahu s odvoláním na EU, kterou Václav Klaus nesnáší? Odcházející prezident možná byl někomu zavázán a udělal mu přátelskou protislužbu. Nebo se chtěl na sklonku politické kariéry teatrálně pomstít justici.
Amnestie takového rozsahu, jakou vyhlásil český exprezident, se za posledních 20 let nekonala nikde v Evropské unii. Můžeme nastolit tři hlavní důvody, proč takovou plošnou milost vyhlásil:
Osobně se domnívám, že první dva body (úplně) neplatí. Víme, že Klaus umí překvapit! Klaus se nebojí jít proti všem! Klaus je pragmatik a postupuje systematicky! Vždy sledoval vlastní cíle a záměry, které se mohou odhalit až po velmi dlouhé době.
Klausův exporadce a spoluzakladatel ODS Petr Havlík napsal po amnestii následující věty: „Václav Klaus na sebe navázal početnou a vlivnou skupinu věrných, loajálních a závislých spoluhráčů a vykonavatelů jeho vůle. Patří sem i mnohá esa českého megabyznysu, u jejichž zrodu stály ty správné vazby a správné kontakty (Kellner a jiní). Ale nejsou to jen velcí hráči z privátní sféry, ale i manažeři státních a polostátních podniků (v čele s Romanem), ale i důležitá jména ve státní správě a v neposlední řade i justici. Stačí jmenovat třeba některé neúspěšné nominanty na soudce Ústavního soudu, např. JUDr. Sváčka či JUDr. Bureše. Je rovněž docela signifikantní, že se k jeho odkazu hrdě přihlásil ve svém předvánočním rozhovoru i legendární Roman Janoušek.“
„Amnestie promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně; s podmínkami i některé delší. U lidí, kteří v letošním roce dovrší 75 rok, může jít o tresty až desetileté. Amnestie se týká i lidí, kteří jsou již více než osm let trestně stíhaní za činy, pro které jim hrozí maximálně desetileté vězení. Vztahuje se také na velké množství lidí s podmínkou. Tu amnestie plošně ruší všem lidem nad sedmdesát let. Prezidentská amnestie dále maže také všechny dvouleté a nižší podmíněné tresty, totéž se vztahuje i na veřejně prospěšné práce a domácí vězení. Amnestie se naopak netýká náhrady škody.“
Vycházejme z toho, že se Klaus nezmýlil. Zřejmě chtěl ukázat tzv. soudcokracii - kterou opravdu, ale opravdu nemá v lásce - zač je toho loket. Ale protože má pod čepicí (stačí sledovat brilantní způsob převzetí chilského péra), můžeme si být jisti, že Šibal z Hradu sledoval ještě další záměry.
Livia Klausová
V úterý 8. ledna 2013 uvedl v České televizi v pořadu Události a komentáře Libor Zaorálek, místopředseda sněmovny za ČSSD, že do amnestie pravděpodobně spadne i jedna finanční instituce, v níž působila v dozorčí radě Klausova manželka Livia. Jedná se o První národní banku. Do té doby o této věci žádná média neinformovala. Mýlí se Zaorálek? Zaorálek také upozornil na vazbu mezi jedním obžalovaným z Berkovy kauzy (manažer Vladislav Větrovec) a Klausovým poradcem Milanem Kindlem. Zmínil dále jméno Sovák (může se jednat o soudce Zdeňka Sováka). Když zalistujeme staršími médii, najdeme článek MfD z roku 2010, kde se mimo jiné píše: „Západočeská univerzita se stala manželskou postelí, na které spolu obcovalo několik velmi nebezpečných zločineckých syndikátů. Organizovaný zločin ke svému životu nutně potřebuje napojení na stát, policii, státní zastupitelství a soudy. Přesně to Západočeská právnická fakulta umožnila několika zločineckým skupinám.“ Právě jmenovaný doc. Kindl byl svého času děkanem Západočeské univerzity. Za pozornost stojí, že pan docent zastupoval český stát v arbitráži s firmou Diag Human. ČR měla za zmařený obchod s touto firmou zaplatit odškodné přesahující 8 miliard. Jaký měl asi honorář pan docent?
http://zpravy.idnes.cz/nektere-mafianske-organizace-by-v-cesku-nemohly-existovat-kdyby-se-v-plzni-na-pravech-nepodvadelo-inm-/kavarna.aspx?c=A100122_183330_kavarna_chu
Weiglovi
Určitě rád pomohl dceři Jiřího Weigla, svého věrného spolupracovníka od roku 1990, Magdaleně. Klaus je kancléři zavázán možná víc, než si myslíme, například „kauza Savoy“.
„Několik dní před prezidentskou volbou v roce 2008 se do médií dostala videonahrávka ze schůzky hradního kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. Spekulovalo se o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.“
Magdalena Weiglová média nezajímá, dopustila se totiž nedbalostního trestného činu, při řízení havarovala a přitom zemřela její kamarádka. Člověk ji může spíše politovat. Proč by ale Klaus kvůli ní dělal hromadnou amnestii? Mohl jí prostě dát milost. Byl by sice trochu kritizován za střet zájmů, ale vadilo by něco takového politikovi jeho formátu na konci kariéry? Sotva.
Nicméně je zajímavé sledovat v rámci amnestovaných síť různých potenciálních zájmových vztahů. Například vazba: Klaus-Weigl-Šlouf (Zeman)-Mrázek je opravdu bizarní až konspirační. Určitě dříme takových vazeb v Systému amnestie více.
„František Mrázek byl znám jako šéf českého podsvětí v 90. letech. Byl prý zastřelen kvůli prodeji firmy Setuza. Pachatel zůstává dodnes neznámý. Podle Idnes chodil Mrázek v době premiérství Miloše Zemana v letech 1998 až 2002 na Úřad vlády, kde se scházel s Miroslavem Šloufem, Zemanovým šéfem poradců.“
Více než propuštění tisíců zlodějíčků zaujalo média to, že budou ukončeny nedořešené ekonomické kauzy, které trvají více než 8 let a v kterých šlo i o miliardy korun. „Nejvyšší státní zastupitelství odhadlo, že to bude znamenat zastavení zhruba 100 případů tunelování, korupce a velkých podvodů. Až sto tisíc poškozených lidí tak přijde o možnost vymoci zpět soudní cestou nějaké odškodnění“. (Respekt)
Argument Hradu, že by se české soudnictvím dostalo do konfliktu s evropským trendem zkracovat soudní spory, neobstojí. Podívejme se ale na to, jaké důvody mohl mít Václav Klaus, aby zvolil tuto verzi amnestie. Pavučina vztahů je v tom případě velmi nepřehledná a lze jen spekulovat, kde Klaus sledoval vlastní cíle nebo cíle svých přátel. Soudy budou muset zastavit stíhání lidí ve 13 velkých hospodářských kauzách - mezi nimi i kauzu miliardového krácení daní v rámci obchodů s pohonnými hmotami společností Bena a Tukový průmysl, kde byla poškozena státní ropná firma Čepro. Konečné slovo ale budou mít jednotlivé soudy. Právníci upozorňují, že amnestie uvolní defraudantům obstavené účty, na nichž leží asi dvě miliardy korun.
Osoby a firmy mediálně známých kauz, které zahrnuje amnestie
Weigl Jiří – PhDr. Ing. Jiří Weigl, ekonom, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). V letech 1990 až 1992 byl poradcem ministra Václava Klause na ministerstvu financí. V letech 1992 si jej Václav Klaus přivedl na Úřad vlády ČR jako vedoucího sboru poradců předsedy vlády, kde působil až do roku 1998. V letech 1999 až 2000 byl vrchním ředitelem Investiční a poštovní banky. V letech 2000 až 2003 výkonným ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku (CEP). Do roku 1989 člen KSČ. Týdeník Respekt v únoru 2009 zveřejnil Weiglův dopis z 24. října 1997 ázerbájdžánskému prezidentu Hejdaru Alijevovi, ve kterém doporučil Viktora Koženého jako průkopníka privatizačních procesů, jehož zkušenost může být užitečná i pro privatizační projekty v Ázerbájdžánu. Weigl napsal doporučující dopis na přání tehdejšího premiéra Václava Klause, když působil jako vedoucí týmu jeho poradců na Úřadu vlády. Kožený přitom už v době odeslání dopisu žil s irským pasem na Bahamách a byl považován za kontroverzní osobu, která byla podezřelá z vytunelování privatizačních fondů v České republice. Weigl se před prezidentskou volbou v roce 2008 setkal s kontroverzním lobbistou z okruhu Miloše Zemana Šloufem, záznam zveřejnila média a případ vyšetřovala rozvědka. Weigl šéfoval kontroverzní firmě Key Investments, která mimo jiné půjčila Stanislavu Grossovi peníze na nákup akcií, díky nimž zázračně a záhadně zbohatl.
FIRMY
Václav Klaus navrhl na pozici zástupkyně ombudsmana kontroverzní státní zástupkyni Renatu Veseckou. Proč se rozhodl právě pro ni? Zřejmě proto, že zapadá do jeho představ, jak má fungovat justice. Veseckou odvolala Nečasova vláda v roce 2010 z funkce nejvyšší žalobkyně na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). A to proto, že byla spojována s údajnou úplatkářskou kauzou někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová ji označila za součást justiční mafie. Soudní spor však prohrála (únor 2011) a musela se Vesecké, ale také ostatním poškozeným, omluvit a zaplatit odškodné. Benešová podala dovolání k nejvyššímu soudu v květnu 2011. Pospíšila odvolal premiér Nečas z funkce ministra spravedlnosti v červnu 2012. Objevily se komentáře, že Nečas jednal v zájmu mafiánských skupin.
Klaus na funkci zástupce ombudsmana navrhl dále poslance a advokáta Stanislava Křečka (ČSSD), který se od roku 1990 pohybuje v politice. V roce 1996 se ukázalo, že neoprávněně používá titul doktor práv. Křeček, ač poslanec za ČSSD, obhajuje současnou kontroverzní formu exekucí.
Kauza „Justiční mafie“ je označení pro spor na ochranu osobnosti, jehož podstatou je výrok, kterým byla Renata Vesecká spolu s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, svým prvním náměstkem Karlem Černovským, náměstkem vrchního státního zástupce v Praze Liborem Grygárkem, krajským státním zástupcem v Brně Petrem Coufalem a okresním státním zástupcem v Jihlavě Arifem Salichovem veřejně v rozhlasovém vysílání označena bývalou nejvyšší státní zástupkyní a stínovou ministryní spravedlnosti za ČSSD Marií Benešovou za součást tzv. „justiční mafie“, která nezákonným způsobem ovlivňuje průběh některých zájmových trestních věcí. V této souvislosti Marie Benešová poukázala zejména na trestní stíhání Jiřího Čunka (odnětí jeho trestní věci místně nepříslušnému Okresnímu státnímu zastupitelství v Přerově několik dní před skončením vyšetřování a její přikázání Okresnímu státnímu zastupitelství v Jihlavě, kde následně Arif Salichov rozhodl o zastavení vedeného trestního stíhání) a vydání v České republice před soudem trestně stíhaného katarského prince Hámida bin Abdala Sáního do Kataru, kde bylo následně jeho trestní stíhání zastaveno. (Wikipedie.org)
Jaroslav Bureš
Václav Klaus jmenoval začátkem roku 2013 do čela Vrchního soudu v Praze (kde končí většina případů korupce po odvolání) Jaroslava Bureše. (Ministr spravedlnosti za Miloše Zemana 2001-2002 a za Stanislava Grosse 2004-2005). Přičemž řekl: „Věřím, že teď ve vašem vrchním soudě už bude vše v pořádku, už budete soudit tak dobře, že nebude potřeba, aby se udělovaly nějaké amnestie a milosti.“ Bureš kandidoval za ČSSD na prezidenta republiky v roce 2003.
Čas ukáže
Na Tři krále sdělil Klaus médiím, že amnestie nelituje. „Čas ukáže, že to byl správný krok,“ prohlásil. Je možné, že Klaus svou amnestií nesledoval prvořadě pomoc některým konkrétním osobám, ale cosi obecnějšího: zastavit postup justice, výkon spravedlnosti, kterou možná vnímá jako KRIMINALIZACI „svých“ devadesátých let 20. století, doby „budování kapitalismu“, za niž je samozřejmě velkou měrou odpovědný a je dodnes vnímán, proklínán i oslavován, jako lodivod privatizace.
Amnestie se z tohoto pohledu jeví jako součást jeho boje proti současné „soudcokracii“, která se v roce 2010 vymkla politickým vlivům. Prezident dal najevo, že se cítí být nad zákonem, resp. nad justicí. Do jaké míry je jeho postup součástí demokratického systému a právního státu, ať si každý vyhodnotí sám. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová řekla, že u Klausovy amnestie žádnou „filosofii nenachází“. Zda má jeho plošná milost nějakou jinou filosofii, než jsem zmínil, je také na osobním posouzení.
Takže nic? Prezident mohl podle ústavy klidně propustit všechny vězně a zrušit všechna trestní stíhání. Ale senátor a bývalý prokurátor Miroslav Antl naznačil, že se v případě Klausovy amnestie může jednat o velezradu.
Neměli bychom v Systému Klaus úplně opomenout premiéra Petra Nečase, který amnestii kontrasignoval a vytrvale mlčel k následující divoké debatě. Opoziční ČSSD se rozhodla, že právě kvůli jeho spolupodpisu vysloví vládě nedůvěru. Ale, je to opravdu zvláštní, když pravicová česká vláda mlčky podepíše amnestii pro korupčníky a defraudanty z 90. let?
Česká republika už dlouho není tím, čím se zdá. Její politický systém je prorostlý systémem klientelismu. Žijeme ještě v demokracii, nebo už jde o vládu oligarchie? Kdo vlastně v ČR vládne? Nepřehlédněte speciál magazínu internetWEEK.cz | Kdo vládne Česku? >>>
Zdroje: lidovky.cz, idnes.cz, wikipedia.org, mediafax,
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-havlik.php?itemid=18600
Ilustrace: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/vaclav-klaus-europoslancem
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!