internetWEEK.cz menu TOPlist

Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?

Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?

USA tvrdí, že zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida. Všichni toto jméno znají - buď z vyprávění a nebo z televize. Přesně tak, jak nám to naservírovala média. Ale kdo to vlastně byl Usáma a jakou úlohu v celém procesu vlastně sehrál?

 

Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?

Smrt zakladatele teroristické sítě Al-Káida s trůjce atentátů z 11. září 2001 Usámy bin Ládina přinesla celému světu obrovskou úlevu. To ale neznamená, že se po smrti tohoto údajného teroristického fanatika všichni shodují v tom, jakou roli vlastně Usáma bin Ládin hrál v celém tomto kolotoči mocenských intrik. Například předseda vládní pákistánské Muslimské ligy Radža Zafarul Haq už dříve prohlásil, že:

 

"Bin Ládinova organizace byla využita USA k porážce Sovětů v Afgánistánu. A když poté Americe zkřížila plány, byla prohlášena za teroristickou organizaci. Aby USA dodaly této historce punc věrohodnosti, zorganizovaly  11.9.2001 pád WTC." Narážel tím na fakt, že zatímco bývalý americký prezident Ronald Regan prohlašoval bojovníky Usámy bin Ládina v Afgánistánu za "bojovníky svobody", další dva američtí prezidenti již sdíleli naprosto opačný názor a usilovali o jeho smrt.

 

Zdá se vám to absurdní? Asi stejně absurdní je fakt, že Usáma bin Ládin byl podporován samotnou CIA.

 

Mýtus Usáma bin Ládin podporovaný americkou CIA

Usáma se narodil do religiózní wahábistické rodiny jemenského stavebního mogula Muhammada Bbn Ládina a zprvu rozhodně nevypadal jako fanatik. V Saudské Arábii v sedmdesátých letech studoval ekonomii, aby mohl převzít významné místo v rodinném podniku. Na univerzitě v Džiddě ale přičihnul k násilné formě džihádu. V roce 1979 proto odjel do Afgánistánu, kam vpadly sovětské tanky. Jeho mudžahedíny v rámci operace Cyklon podporovala ta samá organizace, které se jej poté snažila zničit - samotná ústřední americká zpravodajská alužba - CIA. A nakonec se jí to zřejmě povedlo - v Pákistánském městě Abbottábád údajně zosnovala jeho smrt.

 

Smrt Usámy

Pár desítek kilometrů od pákistánského hlavního města Islámábádu dostihla americká speciální jednotka v noci na pondělí 2.5.2011 Usámu bin Ládina.Vůdce teroristické organizace Al-Káida při útoku za použití vrtulníků údajně zahynul společně se svým synem. Potvrdili to i údajně testy DNA. Jeden nejmenovaný představitel americké bezpečnostní složky uvedl: "Byla to smrtící operace, kdyby se ale vzdal, mohl být ještě naživu. Nestalo se tak." Následně po smrti bin Ládina zahltily média oslavné proslovy všech zúčastněných i nezúčastněných politiků. Sám Barack Obama prohlásil, že o celé operaci věděl již dlouho předtím. První informace o tom, že CIA odhalila úkryt bin Ládina dostal prý již v srpnu 2010. Ale až v květnu usoudili, že mají dostatek informací a mohou začít jednat. Šéf teroristů se údajně skrýval v třípatrové rezidenci u Abbottábadu, kde sídlí pákistánská vojenská akademie. Jeho obydlí mělo až 5m vysoké okolní zdi a další zabezpečení (např. zdmi byla obehnaná i terasa pokoje, ve kterém bydlel bin Ládin - byla vysoká 2,13m, což je dostatečná výška na to, aby zeď schovala téměř dvoumetrového bin Ládina). Ze zabití Usámy nebyla překvapená jenom veřejnost, ale také blízcí sousedi Usámy. Jeden z nich prohlásil: " Nikdy by mě nenapadlo, že by tam byl Bbn Ládin. Nikdy jsme neviděli, že by odsud vycházely nějaké podezřelé osoby. Nevšimli jsme si ničeho mimořádného.

 

Útok na vilu bin Ládina

Na budovu podnikl útok malý tým Navy SEALs, který byl na území vysazen pomocí čtyř helikoptér. Jeden vrtulník dokonce při útoku havaroval. USA však nehlásí po útoku žádné ztráty na životech z řad speciální jednotky.

 

Usáma a jeho radikalizace

Už na konci osmdesátých let založil Usáma svou neslavně proslulou teroristickou organizaci Al-Káida. Snažil se o to, aby se Al-Káida významě radikalizovala, což jej uvrhlo do nemalých problémů. Musel se přesunout do Súdánského Chartúmu a rodina mu záhy přestala vyplácet mnohamilionovou roční podporu. Ze Súdánu byl ale brzy tak= vypuzen. A od roku 1996 žil pod ochranou tálibské vlády v Afgánistánu. Svůj obrat k radikální větvi islámu dokonal 11. září 2001 teroristickým útokem na budovy World Trade Center. Alex Woolf v Usámově biografii údajně popisuje tento den z pohledu fanatika: "Oběd strávil ve své bělostné vile za Kandahárem, kde se shromáždili jeho čtyři ženy a většina z jeho sedmnácti dětí. Vysvětlil jim, že se chystá něco velkého. A že je velice pravděpodobné, že je na nějaký čas neuvidí. Poté se vydali ke skryté jeskyni. Ta zvenku vypadala jako jakákoliv jiná obyčejná jeskyně. Jakmile se ale člověk dostal úzkou soutěskou do jejího nitra, spatřil sál vybavený tou nejmodernější technikou. Zatímco jeho muži vybalovali svá zavazadla, Usáma bin Ládin sledoval CNN. Největší teroristická operace v historii pod vedením Al-Káidy a za souhlasu bin Ládina právě začala."

 

 

Poprava Usámy v jeho domově

Dobře vybaven v jeskyni, která se ukrývala v horách na afgánsko-pákistánské hranici plánoval bin Ládin, že bude bezpečně unikat americké "spravedlnosti", i kdyby padla (jak dobře předpokládal) afgánská vláda tálibů. Hon na bin Ládina pak zaměstnával Američany po téměř jednu dekádu od atentátu na WTC dne 11. září 2001. Nakonec se ukázalo, že pravděpobodným lsabým místem byla pákistánská rozvědka, které nevěděla (nebo spíše ani nechtěla vědět), kde se Usáma bin Ládin po celou tu dobu nachází. A že žije v komfortní vile nedaleko hlavního města Islámábádu. Američané jej proto sami napadli a nakonec i údajně bin Ládina zneškodnili. 

 

 

Smrt Usámy potvrdila i Al-Káida

 

Teroristická síť Al-Káida na internetových stránkách potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina. Jako první to oznámilo americké centrum SITE, které sleduje servery islámských radikálů. Spekuluje se však nad tím, zda vůdce Al-Káidy skutečně nežije schovaný někde v horách. A tedy, zda Al-Káida nepodpořila americkou verzi kvůli tomu, aby mohla z údajné smrti Usámy také něco vytěžit - a získat tak konečně svého islámského mučedníka, který jim pomůže zvítězit v boji proti USA.

 

 

Co způsobila smrt Usáma bin Ládina ve světě?

Vlnu velkohubých mediálních prohlášení

Usáma bin Ládin nepředstavoval nebezpečí pouze pro Spojené státy a západní svět, ale také pro mnoho arabských vlád i Evropu. Po smrti Usámy se objevila v tisku tato prohlášení:

 

„Všichni se myslím shodneme, že je dnešek dobrým dnem pro Ameriku,“ prohlásil prezident Obama necelých 24 hodin po smrti Usámy bin Ládina.

 

„Blahopřeji Američanům k dokončení mise, která trvala 11 let. Úsilí o dopadení nejnebezpečnějšího muže světa nikdy nevzdali," prohlásil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

 

"Smrt Usámy bin Ládina je významným milníkem v boji proti terorismu, v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka nepředstavuje jeho konec. Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida a jasný signál všem osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě: zničený lidský život nemůže být nahrazen, jeho zmaření ale nezůstane nepotrestáno," řekl Petr Nečas, předseda vlády ČR.

 

"Na Usámovi bin Ládinovi – jak všichni víme – leží zodpovědnost za šíření rozmíšek a nenávisti mezi národy, působících smrt bezpočtu nevinných, a za zneužívání náboženství k těmto cílům. Křesťan se nikdy neraduje ze smrti člověka, ale rozvažuje o zásadní zodpovědnosti každého jednotlivce před Bohem a před lidmi. Zasazuje se o to, aby žádná událost nebyla podnětem k dalšímu růstu nenávisti, a doufá, že povede k míru," stojí v prohlášení vatikánského mluvčího ke zprávě o smrti Usámy bin Ladina.

 

Stranou nezůstal ani bývalý americký prezident George W. Bush, který řekl, že smrt nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina je vítězstvím pro Ameriku. Bush, který v roce 2001 zahájil tzv. válku proti teroru a hon na bin Ládina, uvedl, že mu o smrti vůdce Al-Káidy řekl prezident Barack Obama.

"Poblahopřál jsem jemu a mužům a ženám naší armády a tajné služby, kteří zasvětili své životy této misi. Mají náš trvalý vděk," řekl Bush v prohlášení, v němž nazval bin Ládinovu smrt "důležitým úspěchem". "Boj proti terorismu pokračuje, ale dnešní noc Amerika vyslala jasný signál: Bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat, spravedlnosti bude učiněno zadost," řekl Bush.

 

Francouzský ministr zahraniční Alain Juppé označil likvidaci Usámy bin Ládina za vítězství všech demokracií v boji proti terorismu. Varoval ale, že to neznamená konec hrozby atentátů. Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf německé diploamcie Guido Westerwelle a německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ke smrti Usámy podotkl:"Těšíme se z úspěchu Spojených států amerických. Svět je zbaven tohoto teroristy. Byl odstraněn symbol, ale tato saň má mnoho hlav a čekají nás další desetiletí boje. Dnešní zpráva přináší ujištění o tom, že ani pro původce tak rozsáhlých teroristických činů nemůže platit beztrestnost."

 

Slíbení vendety ze strany Al-Káidy

Teroristická síť Al-Káida jamile potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina, tak současně vyzvala souvěrce v Pákistánu, aby povstali proti vládě. Informaci Al-Káida zveřejnila na internetu. Informovala o tom organizace SITE, která ze Spojených států monitoruje webové stránky islámských extremistů.

„Krev Usámy bin Ládina nebude prolita nadarmo. Zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky,“ stojí v prohlášení, které se objevilo na džihádistických internetových fórech. Prohlášení zatím neoznačuje bin Ládinova nástupce. Podle amerických tajných služeb je teď nejvýznamnější postavou Al-Káidy dosavadní muž číslo 2, Ajmán Zavahrí.

 

 

Internetový kolaps

Osama Bin Laden

Mediálního zájmu o smrt teroristy Usámy bin Ládina již využívají podvodníci. Ve vyhledávačích se začaly objevovat odkazy na webové stránky s nebezpečným obsahem. Trojské koně a malware se šíří i přes e-maily a diskusní fóra.  Počítačoví zločinci stejně jako v minulosti využívají metody tzv. blackhat SEO, tedy optimalizace stránek pro neetické či podvodné aktivity. Kvůli častému výskytu klíčových slov mohou vyhledávače nebezpečné stránky zařazovat na přední pozice. Google, Bing i další vyhledávače se však proti zavirovaným stránkám snaží zasahovat co nejrychleji a šíření hrozeb se tak nyní přesouvá na diskusní fóra a do e-mailů. Nebezpečné odkazy se pravděpodobně objeví i na Facebooku.

Na zahraničních fórech už byly zaznamenány odkazy lákající na fotografie ze zásahu. Například archiv nazvaný OsamaFoundDead.zip místo fotek obsahuje trojského koně. Po e-mailech se pak šíří odkaz na video s údajnými důkazy o tom, že Usáma bin Ládin stále žije. Zneužíván je i vyhledávač obrázků Google Images. Na nakažených stránkách jsou uživatelé vyzváni ke stažení programu Best Antivirus 2011, což je již z minulosti známý falešný antivirový program.

V souvislosti s tímto případem se objevuje také adware. K zhlédnutí videa na jedné ze stránek je uživatel nucen stáhnout si zásuvný modul s názvem XvidSetup.exe. Ve skutečnosti se jedná o bezpečnostní hrozbu. Malware typu HotBar během surfování zobrazuje reklamní okna, navíc do odchozích e-mailových zpráv přidává různé odkazy či obrázky. Hotbar se dokonce bez vědomí uživatele může sám aktualizovat a instalovat další software, jako nebezpečné a podvodné aplikace. Uživatelé by měli být obezřetní a různá „šokující videa“ ignorovat. Pro informace o aktuálních událostech by měli využívat pouze důvěryhodné zdroje, například zpravodajské servery.

 

Internet zahltily vtipy o Usámově zabití a o jeho smrti

Po internetu začaly kolovat desítky vtipů o Usámovi.

Usáma bin Ládin

Jde Usáma bin Ladin do nebe a vykoukne na něj Sv.Petr a říká: "Hele Ládine, ty sem nepatříš, zabil jsi moc lidí.." Bin Ládin mu říká:"No víš já tu nejsem abych se přidal do nebe ale říct že máte 15 minut na evakuaci!!"

 

Aktuální TOP 10 nezávislého rádia B 767:

1. U. bin Ladin - Barák na odstřel

2. Mohammed Atta - Žít jako kaskadér

3. Palestinský pěvecký sbor - Radost až na kost

4. HAMAS - Dynamit

5. R. Guliani - Pec nám spadla

6. Newyorský hasičský sbor - Mám rád vůni tvý kůže

7. S. Husajn - Lietam v tom tiež

8. R. Mueller (šéf FBI) - Šrouby do hlavy

9. U. bin Láden - Jsem prý blázen jen

10. Papež Jan Pavel II - Soumrak Bohů

 

Hraje Osama bin Laden s Bushem šachy a kdo si myslíte že vyhraje? Osama protože Bushovi spadli dvě věžě.

 

Přijde bin Ládin večer domů a ptá se ženy: "Nehledal mě někdo?"

 

Výsledky:

New York Islanders - Taliban Flyers 0:2

Washington Capitals - Taliban Flyers 0:1

Pitsburch Pinguins - Taliban Flayers - zápas se nehrál, hosté nepřiletěli.

 

Bin Ládin prezleceny za tehotnu zenu nastupuje do lietadla a letuska sa ho pyta:
-Chlapec alebo dievca ?
- Dvojicky.

 

Usáma je mrtvý: Donald Trump požaduje úmrtní list." (tento vtip narážel na fakt, že kandidát na příštího amerického prezidenta Donald Trump před pár dny žádal od Baracka Obamy důkaz, že se opravdu narodil ve Spojených státech, a Obama proto nakonec i zveřejnil svůj rodný list)

 

"Omlouváme se za chybu ve zprávě o smrti bin Ládina. Došlo k překlepu. Bin Laden is dad. Dodatečně gratulujeme!"

Usáma bin Láden

A také známí baviči si nebrali servítky a ze smrti nejhledanějšího teroristy světa, vůdce teroristické sítě Al-Káida, si "utahovali".

"Vypadáte, že jste v dobré náladě! Užili jste si poslední díl seriálu Usáma bin Ládin?" zahájil například své večerní vystoupení v pořadu televize CBS komik David Letterman. "A jak to bylo s těmi mariňáky? Vyskočili z vrtulníku, vtrhli do Usámovy pevnosti a vpálili mu do hlavy varovný výstřel?" dodal.

Pozadu nezůstala ani televize NBC a její bavič Jay Leno, který navrhl Obamovi slogan pro nadcházející volební kampaň. Namísto "Yes, We can" (Ano, máme na to), by prý měl použít "Yes, I did" (Ano, dokázal jsem to).

Do souvislosti dal zabití Usámy bin Ládina a šance na znovuzvolení Obamy americkým prezidentem i Jimmy Fallon na NBC: "Bin Ládin je mrtev, stejně jako šance republikánů v příštích volbách," řekl. "Bylo to poprvé, co se ukázaly zvěsti o něčí smrti kolující na Twitteru jako pravdivé," podotkl zase Jimmy Kimmel na ABC.

Donald Trump, americký magnát a kandidát na prezidenta, byl v době, kdy Obama lovil šéfa Al-Káidy, zaměstnán vyhazováním modelky Hope Dworaczykové ze svého zábavního pořadu Apprentice (Učeň), dodal ještě Kimmel. Čeští diváci znají tuzemskou obdobu tohoto pořadu pod názvem Šéfka.

Posměšným komentářům neunikl ani Obamův předchůdce George Bush: "Počkat, to jsem mohl použít mariňáky?" zeptal se podle komika Conana O'Briena poté, co se dozvěděl o Ládinově smrti.

Jon Stewart z The Daily Show zase na Comedy Central vyjádřil přání vidět výraz v Ládinově tváři, když si uvědomil, že vrtulníky nad jeho hlavou nemonitorují dopravní situaci ani počasí.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

WTC   Usáma Bin Ládin   Usáma   Teroristické útoky z 11. září   Teroristické útoky   Teroristi   Teroristé   Bin Ládin   Alkajda   Alkaida   Al-Káida   World Trade Center   Ze zahraničí   Pákistán  


Kategorie Usáma


Život na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v PákistánuŽivot na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v Pákistánu
Usáma bin Ládin strávil 9 let v ilegalitě na pákistánském území. Během té doby žil v pěti úkrytech a zplodil 4 děti...


Kategorie Teroristé


Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie! Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie!
Informace od bývalé americké agentky Suzane Lindauerové, která pracovala v OSN v oddělení boje proti terorismu. Skupina, kterou vedla, dávala varování před útoky z 11. září 2001.Norská policie nacvičovala stejný scénář jako při teroristickém útokuNorská policie nacvičovala stejný scénář jako při teroristickém útoku
Policejní zdroje potvrdily, že několik hodin předtím, než Anders Behring Breivik začal se svým smrtícím útokem na politický letní tábor na ostrově Utoya 22. července, policie provedla cvičení s prakticky identickým scénářem.


Kategorie WTC


Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.WTC: Další výročí 11. září a nic novéhoWTC: Další výročí 11. září a nic nového
Události 11. září jsou zahaleny tajemstvím. Podivnosti trvají. Ozval se ostře Paul Craig Roberts.John Lear:  Nebyla to letadla, co zbouralo mrakodrapy WTCJohn Lear: Nebyla to letadla, co zbouralo mrakodrapy WTC
Bývalý pilot CIA místopřísežně prohlásil, že 11. září nezasáhla Světové obchodní centrum žádná letadla, protože to bylo fyzikálně nemožné.WTC: 12 let – tragické výročíWTC: 12 let – tragické výročí
Vlastně bych si na to nevzpomněl, protože z mého hlediska není moc co dodat. Linie, která se vine americkými dějinami, je od samého začátku krvavá, ale “11.září” z ní vybočuje svou dvojakostí.9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?
Američané nezapomínají na podivné útoky ze září 2001 ani na začátku roku 2013. Video ukazuje, jak ke zdi Pentagonu přilétá raketa. Expert KGB: Dvojčata položila termonukleární demolice.Seismolog tvrdí: Věže WTC 11. září 2001 byly řízeně odpálenySeismolog tvrdí: Věže WTC 11. září 2001 byly řízeně odpáleny
Ozval se další vědec a tvrdí, že k sesunu věží Světového obchodního centra nemohlo dojít tak, jak tvrdí oficiální vyšetřovací verze o událostech z 11. září.Velké konspirační teorie: 11. září 2001Velké konspirační teorie: 11. září 2001
Čtyři unesená letadla. Téměř 3000 mrtvých. Americká protivzdušná obrana v nečinnosti. Miliony lidí si myslí, že šlo o Inside Job...Co se nestalo 11 září 2001 budete vědět za 5 minutCo se nestalo 11 září 2001 budete vědět za 5 minut
Netvrdíme, že víme, co se stalo. Ale je zřejmé, co se nestalo. Ale jestli tomu uvěříte, budete proti Americe...ZERO - dokument italských tvůrců - Proč je oficiální verze 11. září podvrh.ZERO - dokument italských tvůrců - Proč je oficiální verze 11. září podvrh.
Dokument italských tvůrců je výsledkem dvou let intenzivního výzkumu a rozhovorů v Evropě a Spojených státech a osmi měsíců práce na filmu. Zdůrazňuje nekonzistence, manipulace, opomenutí a lži oficiálního vyšetřování 11. září.Co se stalo 11.září 2001 - pád WTC / útoky na Dvojčata - pokračováníCo se stalo 11.září 2001 - pád WTC / útoky na Dvojčata - pokračování
V troskách Světového obchodního centra v New Yorku a zřícených letadel zahynulo na tři tisíce lidí. Je obtížné si představit, že za atentáty stojí pouhých devatenáct izolovaných spiklenců.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí