Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.
USA dokončují novou letadlovou loď USS Gerald R. Ford. Přes 330 metrů dlouhý kolos je poháněn dvojici jaderných reaktorů. Půjde o nejmodernější letadlovou loď všech dob, která by měla pod vlajkou amerického námořnictva sloužit nejméně pět desetiletí. V současnosti se již testují její systémy na moři. Loď dosud stála neuvěřitelných 13 miliard dolarů.
Na palubu by se mělo vejít až 80 letadel. Ve velké míře půjde o bezpilotní stroje. Tím se dostáváme k druhé novince, která se objevila v posledních dnech. Firma Lockheed Martin zahájila vývoj špionážního letadla SR-72, které má být nástupcem slavného SR-71 Blackbird. Zatímco předchůdce z 60. let byl dvoumístným a dvoumotorovým strojem, SR-72 bude bezpilotní.
Také rychlost stroje se výrazně zvýší. SR-71 uháněl rychlosti až 3,3 macha, nový letoun to vytáhne až na 6 macha neboli 5 600 km/h.
Letadlo SR-71 Blackbird
Americká obrana dlouhodobě koketuje s hypersonickými letadly. Agentura DARPA se podílela na vývoji letounu HTV-2, který svištěl vzduchem rychlosti 20 macha. Podobné letouny ovšem vydrží letět jen pár minut a navíc se musí řešit celá řada problémů od stabilního a dlouhodobého pohonu až po extrémní zahřívání některých částí na teplotu kolem 2 000°C vlivem tření o atmosféru.
Vývoj pomalejšího SR-72 se ovšem také neobešel bez problémů. Tradiční motory s lopatkovými koly dokáží urychlit letadlo na rychlost maximálně zhruba 2,5 macha.
Pro větší rychlost se hodí náporové motory, které tvoří zužující a na obou koncích otevřená trubka. Vzduch do motoru vstupuje rychlostí letu, kde se poté jeho rychlost sníží, čímž naroste tlak. Při průchodu spalovacím prostorem se do stlačeného vzduchu přidá palivo, čímž se uvolní tepelná energie a teplota spalin pak prudce naroste; spaliny pak vysokou rychlostí unikají zužující se tryskou. Problémem je, že nejvyšší účinnosti dosahují náporové motory při vyšších rychlostech okolo 3 macha a při velmi nízké rychlosti samozřejmě nefungují vůbec.
Firmě Lockheed Martin se podařilo obě technologie sloučit.
Bezpilotní SR-72
Zdroje:
http://www.space.com/23484-hypersonic-spy-plane-lockheed-sr72.html
http://www.lockheedmartin.com/us/news/features/2013/sr-72.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1porov%C3%BD_motor
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!