Na některých webech mimo mainstreamová média se objevily informace, že desítky milionů lidí ve Spojených státech jsou na potravinových lístcích. Je to pravda?
Podle některých webů je téměř 50 milionů lidí v USA odkázáno na potravinové lísky. Není to ale zcela pravda. Chyba v tomto případě leží spíše v lingvistické oblasti. Pod pojmem potravinové lístky si totiž u nás zejména s ohledem na poválečný stav představíme jídlo na příděl.
V případě USA se jedná o program Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP), který provozuje ministerstvo zemědělství a jehož kořeny nalezneme už někdy ve 30. letech minulého století.
Ve skutečnosti se jedná o řadu potravinových programů nejen pro nízkopříjmové občany ale třeba také pro školy. Pokud se škola přihlásí do některého z programů, může dostat dotaci na obědy nebo i snídaně pro své žáky. Podmínkou je jejich distribuce zdarma nebo za symbolický peníz.
Mnohem známější jsou ovšem potravinové podpory pro běžné občany. Oficiálně především pro důchodce a matky samoživitelky ale reálně se dnes programu účastní téměř každá sedmá americká domácnost.
SNAP je podporou pro nízkopříjmové občany podobně jako jsou u nás dětské přídavky nebo příspěvky na bydlení. Pokud rodina splní podmínky na zařazení do programu SNAP, dostane platební kartu, se kterou můžete nakupovat potraviny. Při jejich výběru se přitom příliš nehledí na nutriční hodnotu, omezení tkví snad jen v zákazu utrácení peněz ze SNAP v restauracích, prodejnách rychlého občerstvení apod.
Jako u každé položky ve veřejných rozpočtech, i zde se jedná o téma plné kontroverzí. Na straně jedné se předhazuje Obamovi, že podmínky pro zařazení do programu během svého prvního mandátu změkčil a nakupoval si tak hlasy voličů. Na straně druhé jsou zde samozřejmě i prokázané podvody a to ať už úmyslně nebo neúmyslně. Ve druhém případě docházelo často k tomu, že lidé z prostředků hradili náklady na bydlení. Došlo proto k úpravě zákona a náklady na bydlení, pokud přesáhnou 50% příjmu rodiny, se zohledňují při výpočtu nároku.
Ve fiskálním roce 2013 je dle březnových čísel v programu 47 675 299 Američanů nebo také 23 008 080 domácností. Mezi ně federální vláda rozdělí 74,6 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). V průměru to dělá na domácnost 278,17 dolarů (5500 Kč).
Počet lidí v programu SNAP (v milionech) v posledních letech.
Počet lidí v programu SNAP skutečně roste a zásadní zlom přišel mezi fiskálními roky 2009 a 2010:
2006: 26,7 milionů lidí
2007: 26,5 milionů lidí
2008: 28,4 milionů lidí
2009: 33,7 milionů lidí
2010: 40,3 milionů lidí
2011: 44,7 milionů lidí
2012: 46,6 milionů lidí
Zdroje: http://www.fns.usda.gov, Wikipedia, foto: flickr.com, hagge
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!