Watergate - to je největší kauza v dějinách žurnalistiky, která mimo jiné vedla i k rezignace tehdejšího prezidenta USA, Richarda Nixona. O co tedy jde?
Večer 17. června 1972 objevil jeden z hlídačů komplexu zvaného Watergate několik dvěří se zámky přelepenými tak, aby zůstali odemčeny. Pásky ze zámků strhl a dále se o věc nezajímal. Poté, co našel pásky na zámcích znovu však zavolal policii. Ta nalezla pět mužů skrývajících se v tomto komplexu, který sloužil také jako centrála Demokratické strany.
Aby muži skryli své pravé určení, maskovali se jako obyčejní lupiči. Většina z nich byli bývalí agenti CIA. Muži byli obviněni z krádeže a pokusu o nastražení odposlechů. Po dalším vyšetřování však vyplouvali na povrch další spojistosti. Nejvýraznějsí byla spojitost těchto mužů s republikánským Výborem pro znovuzvolení prezidenta Nixona. Tito muži byli také spojováni například s odsouzeným Gordonem Liddym, bývalým šéfem rozvědky Bílého domu nebo Howardem Huntem. Oba tito muži byli odsouzeni za spiknutí, vloupání a také maření vyšetřování.
Jeden z pěti odsouzených lupičů napsal v březnu 1973 vrchnímu soudci dopis, ve kterém tvrdil, že jednal na nátlak jeho nadřízených. Konkrétně mělo jít o J.N. Mitchella, bývalého šéfa již zmiňovaného Výboru pro znovuzvolení prezidenta Nixona. Další vyšetřvání také zjistilo, že šlo již o druhé vloupání do Watergate. To první probhělo přibližně o tři týdny dříve.
V srpnu roku 1972 byl nalezen šek v hodnotě 25 000 amerických dolarů. Šek patřil jednomu ze zajatých lupičů. Muži za vloupání tedy dostali desetitisíce dolarů - konkértně celkem 89 000. Po bližším prozkoumání Výboru vyšetřovatelé zjistili, že J. N. Mitchell spravoval tajný republikánský fond používaný pro financování akcí určených na zdiskreditování Demokratické strany. Později bylo také potvrzeno, že právě vloupání do komplexu Watergate bylo součástí této snahy na pošpinění demokratické strany pomocí odposlechů.
I přes všechny tyto události a odhalení byl však prezident Nixon 7. listopadu znovuzvolen prezidentem USA. Případ byl i nadále vyšetřován, pokroky však paradoxně nepřinášela policii nebo tajné složky, ale tisk. O případ se totiž velice zajímali tři velké deníky - Time, The New York Times a The Washington Post. Jeden z redaktorů Washington Post od svého zdroje zjistil, že vloupání do Watergate bylo jen součástí velkého spiknutí řízeného z Bílého domu.
Na povrch postupně vyplouvala spousta dalších informací. Bylo například zjištěno i to, že Nixon tuto akci odsouhlasil. Byl navrhnut impeachment, neboli sesazení amerického prezidenta. Ještě před jeho schválením však prezident Richard Nixon sám dobrovolně odstoupil.
Další příspěvky autora: Fanarim
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!