internetWEEK.cz menu TOPlist

James E. McDonald: vědec, který se věnoval UFO

James E. McDonald: vědec, který se věnoval UFO

James Edward McDonald (1920-1971) byl americký fyzik a odborník na atmosféru a meteorologii. Během svého života se však více než odbornými články o atmosféře proslavil studováním případů UFO.

 

James E. McDonald: vědec, který se věnoval UFO

UFO… tři písmenka, která ukrývají anglickou zkratku pro letící objekt, který nemůžeme identifikovat. Pro mnohé může být UFO i běžný astronomický úkaz, letadlo, meteorologický balón nebo lampión. Ale část UFO může zůstat nerozluštěnou záhadou ať už proto, že nemáme dostatek údajů pro jejich ztotožnění nebo se jedná o jev, který neumíme zatím vysvětlit.

 

Během posledních několika desítek let se problematice UFO věnovala i řada vědců, kteří předtím dosáhli úspěchů v některém z jiných oborů. Mezi nimi byl také James Edward McDonald.

 

Během druhé světové války sloužil McDonald v americkém námořnictvu, poté studoval na několika univerzitách a doktorát získal na Iowa State University. Po dokončení studií pracoval krátce na univerzitě v Chicagu, ale poté přesídlil do Tucsonu na tamní Arizonskou univerzitu, která právě budovala program na výzkum atmosféry a meteorologie. Krátce dokonce stal v čele Ústavu fyziky atmosféry, postu se však nakonec vzdal, aby se mohl věnovat více výuce a výzkumu než byrokratickým povinnostem. To se mu skutečně dařilo a velmi rychle se stal uznávaným odborníkem na atmosférické jevy.

 

Jeho život nejvíce ovlivnila událost z roku 1954, kdy v arizonské poušti společně s dalšími dvěma kolegy pozoroval neidentifikovatelný létající objekt.

 

McDonald se díky této příhodě začal zajímat o problematiku UFO a jako odborník na atmosférické jevy vysvětlil mnoho pozorovaných a dříve nevysvětlitelných úkazů. Sešel se také postupně s mnoha svědky, kteří UFO pozorovali a připojil se k NICAP (skupině, která se věnovala výzkumu UFO v padesátých až osmdesátých letech).

 

James E. McDonald

James E. McDonald

 

Od poloviny 60. let začal McDonald o UFO mluvit více otevřeně. Známá je jeho přednáška na toto téma, která zazněla roku 1966 na sjezdu Americké meteorologické společnosti.

 

McDonald tehdy odhadl, že jen 1% pozorovaných UFO lze považovat za skutečně nevysvětlitelné objekty, zbývající hlášení je možné nějakým způsobem vysvětlit.

 

V roce 1967 mu Úřad pro námořní výzkum poskytl menší rozpočet, aby mohl provést vlastní výzkum UFO. McDonald tak mohl nahlédnout i do slavné „Modré knihy“ (Blue Book), což byla studie UFO provedena leteckými silami USA.

 

Díky poznatkům o Blue Book se z McDonalda stal ostrý kritik námořnictva i vlády, které podle něj s výzkumem UFO zacházely velmi špatným způsobem. Nevysvětlitelné případy UFO byly dokonce díky Blue Book zařazeny do škatulky tajné. McDonald se díky tomu také dostal do konfliktu s astronomem J. Allenem Hynekem (1910-1986), který jako jediný vědec pracoval pro americkou vládu na výzkumu UFO. McDonaldovi vadilo, že Hynek nevaroval odbornou veřejnost před tím, jakým způsobem s výsledky výzkumu vládní garnitura nakládá. Kritikem postupů se však stal nakonec i samotný Hynek.

 

McDonald se po zbytek života snažil přesvědčit vládní orgány i vědeckou obec a mezinárodní organizace, aby se výzkumu UFO věnovali více a neshazovali tento výzkum s poněkud posměšnými poznámkami ze stolu.

 

Condonova komise

V roce 1966 bylo hlášeno mnoho případů pozorování UFO z oblasti státu Michiganu. McDonald tehdy hlasitě volal po vědeckém výzkumu těchto pozorování. Jeho hlasy posílené o několik členů kongresu byly nakonec vyslyšeny a došlo k založení Condonovy komise při univerzitě v Coloradu. Komise dostala název podle svého předsedy, fyzika Williama Condona. McDonald sice zprvu založení komise přivítal, později však jeho nadšení ochladlo. Nejdříve proto, že mu nebylo umožněno členství v komisi, později pak zejména díky postupům komise a to zejména jejího předsedy, který svědky pozorování UFO veřejně zesměšňoval. Komise nakonec po třech letech došla k závěru, že všechna pozorovaná UFO lze vysvětlit běžnými prostředky. Byť v samotné závěrečné zprávě jsou nesrovnalosti. Zatímco v předmluvě její předseda shazuje všechna pozorování jako vysvětlitelné nebeské úkazy či atmosférické jevy nebo podvrhy, ze samotné zprávy vyplývá, že až třetinu pozorování nebylo možné vysvětlit.

 

V roce 1969 vystoupil McDonald na kongresu Americké asociace pro pokrok ve vědě (AAAS) se svou legendární přednáškou „Věda v prodlení“ (Science in Default), ve které výzkum UFO dosti charismatickým způsobem obhajoval.

 

Panika jménem ozón

V roce 1970 se mu však začal život rozpadat pod rukama. Díky svým postojům se k němu řada jeho kolegů nehlásila, s mnohými byl pohádán po předešlých sporech. Během slyšení před kongresem, ve kterém někteří vědci upozorňovali na negativní vliv nadzvukových letadel na ozónovou vrstvu, si musel vyslechnout posměšné poznámky na svou adresu, kdy byl jako vědec znevěrohodněn, neboť názor někoho, kdo věří na zelené mužíky přece nelze brát vážně.

 

Určitá panika kolem ozónové vrstvy ale pokračovala v rámci vědecké obce dál. Vše vyvrcholilo v roce 1974, kdy Sherwood Rowland a pozdější laureát Nobelovy ceny Mario Molina vydali článek s hypotézou, že ničiteli ozónové vrstvy jsou freony z ledniček a sprejů. To postupně vedlo k jejich zákazu. Dnes se ale hodně vědců přiklání k názoru, že hlavní příčina může být někde úplně jinde.

 

Problémy v osobním životě

McDonald celý život usiloval zejména o vědecký výzkum UFO. Není zcela jasné, zda byl jednoznačným propagátorem myšlenky, že za nevysvětlitelnými případy UFO mohou být mimozemšťané. Dočíst se sice můžete, že McDonald sám se domníval, že neexistuje žádná dostatečně silná alternativa vůči mimozemskému původu UFO, někteří jeho kolegové si však myslí, že o mimozemském původu UFO McDonald přesvědčen nebyl.

 

Kromě pracovních problémů ho počátkem roku 1970 postihly problémy i v osobním životě. Jeho manželka mu oznámila, že se chce rozvést. V dubnu toho roku se McDonald pokusil o sebevraždu a střelil se do hlavy. Přežil, na vozíku a bez zraku však skončil v psychiatrickém léčení. Později se částečně zotavil a byl odhodlán se navrátit k učení na univerzitě. Dne 13. června 1971 bylo ovšem jeho tělo nalezeno v řece nedaleko Tucsonu. Poblíž byla i zbraň a dopis na rozloučenou.

 

Zdroje a odkazy:
Projekt Blue Book: http://cs.wikipedia.org/wiki/Projekt_Blue_Book
Text Vědy v prodlení: http://dewoody.net/ufo/Science_in_Default.html

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Vědci   UFO  


Kategorie UFO


UFO nad Brémami vyděsilo NěmceUFO nad Brémami vyděsilo Němce
Neidentifikovaný létající objekt si pohrál s policií a způsobil zmatek na letišti. V Brémách bylo UFO pozorováno už v červnu 2013. „Co to k čertu je?!“Kometa století je UFOKometa století je UFO
Kometa ISON není kometa, ale UFO. Na internetu je k dispozici fotka ukazující zvláštní symetrický tvar skrytý uvnitř světelné záře. Existuje i video, na kterém kolem skály obíhají dvě UFO. Vypadá to, že kometa je doprovázena mimozemskou eskortou.UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.Whistleblower Edward Snowden varuje před začátkem diktatury pod falešnou vlajkouWhistleblower Edward Snowden varuje před začátkem diktatury pod falešnou vlajkou
Bývalý zaměstnanec CIA a NSA Edward Snowden nevědomky upozornil na tajnou zprávu o UFO a možná i na šarádu s mimozemskou invazí, kterou chystá americká moc. Tvrdí to ufolog, který analyzoval jeho hlas na záznamu interview.UFO u tornáda v OklahoměUFO u tornáda v Oklahomě
Ničivé tornádo v Oklahomě sledovalo několik UFO. Neidentifikované létající objekty Američané pozorovali před i po katastrofě.UFO: Záhadné hučící krabiceUFO: Záhadné hučící krabice
Na oregonském pobřeží v USA se po pozorování UFO objevily kovové kontejnery neznámého původu. Zvláštní je, že krabice vydávají nějaké zvuky a jsou tak těžké, že s nimi nelze pohnout.Pošlete na své město flotilu mimozemských lodí!Pošlete na své město flotilu mimozemských lodí!
Máte mobil s operačním systémem Android? Pak můžete na své město poslat flotilu mimozemských lodí a vše zdokumentovat na videu.Čeljabinsk: Meteorit sestřelilo UFO!Čeljabinsk: Meteorit sestřelilo UFO!
Čeljabinský meteor možná vejde do dějin nejen kvůli své velikosti. Vypadá to, že padající vesmírný objekt byl roztříštěn mysteriózním zásahem.Na falešné záběry UFO naletěli lidé více, než si mysleliNa falešné záběry UFO naletěli lidé více, než si mysleli
Režisér Aristomenis Tsirbas si tak trochu udělal legraci z uživatelů Youtube a zveřejnil zajímavé video, zachycující UFO na kalifornském nebi.UFO spadlo u břehu Okinawy.  Je to pravda, není to pravda?UFO spadlo u břehu Okinawy. Je to pravda, není to pravda?
Do pobřežních vod ostrova Okinawa se 5. prosince 2012 zřítilo UFO, informovalo mnoho médií po celém světě. Fotka pořízená japonskou armádou je skvělá. Japonci slíbili, že UFO vyzvednou ze dna.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí