internetWEEK.cz menu TOPlist

Turínské plátno: může za všechno zemětřesení?

Turínské plátno: může za všechno zemětřesení?

Nová hypotéza vysvětluje nejen vznik obrazu na Turínském plátně ale také jeho chybné datování vědeckými analýzami.

 

Turínské plátno: může za všechno zemětřesení?

Představte si, že nějaký mecenáš daruje skupině lidí milion korun s tím, že každý den musí dotyčný utratit jen 1000 Kč. Ne více a ne méně. Pokud se následně podíváte na bankovní účty obdarovaných, můžete velmi snadno dopočítat, jak dlouho už velkorysou rentu pobírají.

 

Podobně s trochou nadsázky funguje radiokarbonová metoda datování, která umožňuje určit přibližné stáří organických materiálů a je velmi dobrým pomocníkem nejen archeologů. Každý živý organismus má stejný poměr uhlíku a radioaktivního uhlíku 14C. Jakmile ale organismus zemře, radioaktivní uhlík se začne rozpadat a to přesně podle daného klíče.

 

Na konci 80. let byla tato metoda využita pro určení stáří slavného Turínského plátna. Vzorky byly odeslány do tří špičkových laboratoří: Arizonské univerzity v Tusconu, Oxfordské univerzity a ETH v Curychu. Výsledky výzkumu byly publikovány v roce 1989 v časopise Nature. Všechny tři laboratoře určily stáří Turínského plátna prakticky stejně. Len, z něhož je plátno vyrobeno, pochází z let 1260 až 1390. Přestože přesný rok výroby plátna neznáme, je na základě jeho stáří vyloučeno, že by v něm byl pohřben Ježíš Kristus.

 

Závěry studie jsou ovšem ověnčeny řadou otazníků a pochybností. Všechny vzorky totiž byly odebrány ze stejného místa a prošly stejnou technologií čištění. Podle některých kritiků je možné, že datování sice odpovídá, ale vzorky mohly být odebrány z části, která byla v průběhu středověku opravena.

 

Odborníci na textilie sice úvahy o mladším lnu v části plátna vylučují, existuje však možnost kontaminace nebo chemické reakce.

 

Radioaktivní uhlík obvykle vzniká při srážce kosmického záření s atomy dusíku v zemské atmosféře. Kromě toho může vzniknout také při jaderných testech, ale asi nikdo nečeká, že Herodes vlastnil jadernou zbraň.

 

Alberto Carpinteri z turínské Polytechniky nyní se svým týmem přichází se zajímavou hypotézou. Podle jeho názoru v roce 33 postihlo Jeruzalém silné zemětřesení o síle více než 8 stupňů Richterovy škály. Tlakové vlny v zemské kůře mohly způsobit významné emise neutronů, které při styku s atomy dusíku v lněných vláknech vyvolaly chemickou reakci. Výsledkem mohl být nejen otisk tváře ale také zkreslení výsledků radiokarbonové metody.

 

Jedná se nepochybně o zajímavou hypotézu. K jejímu potvrzení však budou potřeba další důkazy. Protiargumentem může být přílišná lokálnost jevu. Pokud došlo k emisi neutronů a ty ovlivnily množství uhlíku v turínském plátně, proč se totéž nestalo u dalších dochovaných materiálů z dané doby?

 

Mimochodem, v literatuře a na internetu se často také objevuje chybné datum Kristova ukřižování. Pokud vezmeme za svou informaci o tom, že k ukřižování došlo v jeho 33 letech, pak se tak muselo stát v roce 34.

 

Kristus se totiž (teoreticky) nenarodil v roce 0 ale v roce 1 našeho letopočtu (v té době samozřejmě současný kalendář neexistoval). Desáté narozeniny proto slavil v roce 11, dvacáté v roce 21 atd.

 

Problémem je, že Kristus se v roce 1 určitě nenarodil. Při sestavování kalendáře se mniši dopustili řady chyb. Ježíš Kristus se tak patrně narodil někdy mezi léty 4 až 7 před naším letopočtem. Více v článku o Betlémské hvězdě.

 

Zdroj: http://news.discovery.com/history/religion/shroud-of-turin-could-earthquake-explain-face-of-jesus-140211.htm

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Turínské plátno   Záhady  


Kategorie Turínské plátno


Poslední objev: Turínské plátno NENÍ středověký padělek!Poslední objev: Turínské plátno NENÍ středověký padělek!
Plátno s otiskem muže uložené v italském Turínu je považováno za významnou křesťanskou relikvii. V 80. letech vědci prohlásili, že jde o padělek. Jiní badatelé tvrdí, že to padělek být nemůže. Nejasnosti trvají dodnes.



Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?



10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit
„Artefakt mimo místo“ (OOPArt) je termín, který razí přírodovědec Ivan T. Sanderson pro předměty, které se vymykají svému okolí i známé historické chronologii. V tomto článku přinášíme výběr 10 největších objevů, jak je sestavily blog.world-mysteries



Turínské plátnoTurínské plátno
Turínské plátno a Svatá tvář z Eddesy. Jedná se o jeden a ten samý druh relikvie, nebo zde hovoříme o dvou zcela odlišných plátnech?


Kategorie Záhady


8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců
Vybíráme z osmi nejzajímavějších článků, které jsme v posledních týdnech na internetu objevili. Většinu z nich jsme mohli zařadit také do rubriky věda a technika.



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární zářeVědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře
Při pozorování polární záře řada lidí slyšela záhadné zvuky. A byli považováni za fantasty. Až jednou ty samé zvuky slyšel fyzik Unto K. Laine. 25 let nevynechal jedinou možnost tyto tajemné zvuky nahrát. A vysvětlit jejich původ…



Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Snové záhady: matematik Srinivasa RamanujanSnové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan
Indickému géniovi přicházely nápady ve snech. Pracuje mozek, aniž o tom víme, nebo jde o paranormální aktivity?



Další záhada Stonehenge vyřešenaDalší záhada Stonehenge vyřešena
Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.



Pravdu.cz - tajemno  záhady horoskopy najdete ZDEPravdu.cz - tajemno záhady horoskopy najdete ZDE
Pokud hledáte původní obsah a autory z magazínu Pravdu.cz - musíte nově na internetWEEK.cz



Iluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzickáIluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzická
Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.



Reinkarnace Jeffrey KeenaReinkarnace Jeffrey Keena
Penzionovaný hasič žil v jednom svém minulém životě jako generál americké občanské války. Jeffrey Keene této představě uvěřil a má k tomu více pádných důvodů.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí