Na internetu je možné zhlédnout zajímavou přednášku Inda, který vypráví téměř pohádkový příběh, jak pomáhá druhým lidem.
Někdy se lidem, kteří idealisticky pomáhají druhým, říká „spasitelé“, moderní sociologie pro ně vymyslela škatulku „pozitivní deviace“. Díky těmto lidem, kterým se dříve říkalo pokrokáři, lidumilové, utopisti, idealisti a jinak (všimněte si, že vždy je to tak trochu nadávka), se svět mění pomalu k lepšímu. Muž z videa se jmenuje Bunker Roy, je to svým způsobem spasitel. Ačkoliv pochází z bohaté indické rodiny a získal nejlepší možné vzdělání, rozhodl se jednoho dne hodit kariéru za hlavu a šel pomáhat chudým na indickém jihu. Podobně jako princ Siddharta se ocitl mezi zoufale chudými lidmi v Rádžástánu a začal přemýšlet, jak by jim mohl pomoci. A vymyslel to. Na rozdíl od Buddhy na to šel prakticky: vymyslel a vytvořil školu. Říká se jí „Bosá univerzita“, protože do ní chodí bosé děti, které nemají ani na boty. Pozoruhodné není jen to, že školy jsou elektrifikovány pomocí solárních panelů, které si vyrábějí místní negramotné indické ženy, ale hlavně to, že školu si řídí děti samy na demokratickém principu.
Na začátku všeho je změna vědomí
Pro nás, obyvatele střední Evropy, kteří si často stěžují a stýskají, jak „nic nejde“ – je to zajímavá ukázka, že jde leccos, a v daleko horších poměrech, než jsou ty naše. Zajímavá inspirace pro lidi, kteří chtějí něco tvořit, mají své projekty a chtějí vylepšovat současný systém. Jak známo, všechno začíná v hlavě, počátkem změny v materiálním světě je změna ve vědomí jednoho člověka, který pak tuto pozitivní změnu šíří dále.
Situace na jihu Indie je tak zoufalá, že děti musejí přes den pást zvířata a pomáhat doma, a tak chodí do školy v noci! Tyto děti mezi 6 - 14 lety se účastní demokratického procesu a volí si premiéra. Současné premiérce je 12 let, ráno se stará o 20 koz a večer ve škole je premiérkou. Má svou vládu, ministra výchovy, ministra energie, ministra zdravotnictví, kteří dohlížejí na 150 škol pro 7 000 dětí.
Podrobnosti o tomto neobvyklém projektu jsou na tomto zajímavém videu s českými titulky:
Co je TED?
Bunker Roy prezentoval svůj úspěšný, pozoruhodný projekt v rámci organizace TED – což znamená – Technology, Entertainment a Design. Nezisková organizace TED je zasvěcena šíření významných idejí. TED byl založen v roce 1984 jako konference sdružující lidi ze tří oblastí technologie, zábavy a designu. Rozsah TEDu se od té doby stále rozšiřuje.
TED pořádá dvě každoroční konference a má další aktivity včetně udělování cen za zajímavé projekty z celého světa. Jeho cílem je spojovat skvělé myslitele a realizátory z celého světa, kteří mohou na konferenci prezentovat, co se jim podařilo. Na TED.com jsou uloženy a volně přístupné nejlepší přednášky a prezentace TEDTalks, je jich momentálně více než 900 titulkovaných v angličtině a mnoha dalších jazycích.
Poslání šířit ideje
„Věříme vášnivě,“ píší organizátoři TED na své webové stránce, „v sílu idejí měnit postoje, životy a konečně celý svět. Proto tady tvoříme organizaci, která nabízí zdarma znalosti a inspiraci od nejlepších myslitelů na světě a také společenství duší ke sdílení těchto idejí mezi sebou. Webová stránka se od roku 2007 stále vyvíjí a každý, kdo ji čte, je její důležitou částí. Máte nápad? Sdělte nám ho. Chceme ho slyšet.“
Součástí jarních konferencí, které se konají v USA, jsou příspěvky, kde se debatují nejdůležitější témata světa, ale také probíhají hudební a divadelní vystoupení. Letní konference TEDGlobal se konají ve Skotsku. Konference se konají i jinde, například konference TEDIndia se konala v roce 2009 v Indii, a zaměřila se na budoucnost jižní Asie. TEDWomen se zaměřila na ženskou otázku. Téma konference z roku 2010 bylo: „Jak ženy a dívky vytvářejí budoucnost?“
Hlavní cena – 100 tisíc dolarů
Hlavní cena TEDu se uděluje každoročně ve výši 100 tisíc dolarů výjimečné osobnosti. Existuje také grant s názvem One Wish to Change the World (Jedno přání změnit svět). Mezi dalšími aktivitami jsou například TEDTalks, zaměřené na informování celého světa o aktivitách TEDu; jejich globální publikum se pohybuje řádově v milionech. Projekt „TED Open Translations“ nabízí anglické podtitulky a interaktivní přepisy prostřednictvím dobrovolníků z celého světa. TED má v současnosti k dispozici 21 tisíc překladů od 500 překladatelů ze 40 jazyků do angličtiny.
„TED je aktivita, která spoluutváří globální komunitu, vítá lidi z každého oboru a z každé kultury, kteří chtějí pomáhat, aby si lidé na celém světě lépe rozuměli.“ Tak zní krédo této zajímavé iniciativy. Co takhle vytvořit TEDCzech? Inspirující ideje pro Českou republiku. V současné době by se to docela hodilo.
Zdroj: http://www.ted.com/pages/about
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!