internetWEEK.cz menu TOPlist

Tajemná jezerní monstra I

Tajemná jezerní monstra I

Neexistuje snad nikdo, kdo by neslyšel o příšeře z jezera Loch Ness. Skotská národní obluda láká k jezeru tisíce turistů. Po světě však existují mnohá další jezera, ve kterých byli spatřeni tajemní tvorové.

 

Tajemná jezerní monstra I

Nejznámější snímek příšery z jezera Loch Ness se ukázal být podvrh, ke kterému se přiznal sám jeho autor. Přesto dodnes představuje archetyp toho, jak by případní další tvorové v jiných jezerech mohli vypadat. Charakterizuje je především dlouhý hadovitý krk s malou hlavou a mohutné tělo s ploutvemi. Popis odpovídá podobě druhohorních vodních plazů z rodu Plesiosaurus, které zná každý z obrazů Zdeňka Buriana. Miliony let vyhynulí plazi se záhadně vynořují i dnes z hlubin nejrůznějších vodních ploch po celém světě. Podívejme se na některá z nich.

 

Champ, Lake Champlain, USA

Jezero na pomezí států New Yorku, Vermontu a Kanady je 201 kilometrů dlouhé, 23 kilometrů široké a 120 metrů hluboké. Už v roce 1609 Samuel de Champlain popsal setkání s jeden a půl metrovou jezerní obludou, která byla pokrytá šedostříbrnými šupinami, které nebylo možné probodnout nožem. Od té doby příšeru, místními obyvateli nazývanou krátce Champ, pozorovalo několik tisíc lidí. Je také chráněna zákonem, který odhlasovali zastupitelé New Yorku a Vermontu. V roce 1977 vznikla nejslavnější fotografie Champa pořízená Sandrou Mansi, která se dostala i do časopisu Life. Snímek byl podroben zkoumání ve Středisku optických nauk a odborníci konstatovali, že nejde o fotomontáž. Délka tvora by mohla být podle propočtů 9 až 12 metrů. Joseph Zarzinski je největší znalec na Champa a tvrdí, že tvor má hadí hlavu se dvěma rohy nebo ušima a tlamu plnou ostrých zubů. I když ho údajně Zarzinski na vlastní oči viděl a pořídil i několik snímků, jejich kvalita je tak špatná, že na nich nelze prakticky nic rozeznat.

 

 

Jako v mnoha jiných podobných případech neexistuje jediný přímý důkaz o existenci Champa. Naopak existuje celá řada biologických důkazů, které mluví proti. Mezi hlavní patří fakt, že podobný tvor by nemohl žít po celá staletí, aniž by se sám reprodukoval. Tomu odporuje Zarzinski, který tvrdí, že ještě před deseti tisíci lety žila v jezeře třicetičlenná kolonie plesiosaurů. Badatel a lovec nestvůr Dennis Jay Hall jde ještě dál a tvrdí, že v jezeře dokonce i nyní žije zdravá populace plesiosaurů. „Jsou zde, protože si toto místo vybrali za svůj domov,“ tvrdí Hall.
Jenže další problém představuje fakt, že jezero Champlain v zimě kompletně zamrzá, což by pro plesiosaury mělo fatální následky.
Jak ale vysvětlit fotografii, respektive to, co zaznamenala paní Mansi v roce 1977? Analýzy se shodují, že nejde o podvrh, nicméně nikdo není s to potvrdit, že to, co na fotografii vidíme, je skutečně živý tvor. S největší pravděpodobností jde o kmen stromu, jako je tomu i v mnoha jiných případech. Tomu by napovídal i fakt, že břehy jezera Champlain jsou porostlé hustými lesy.

 

Podobně jako v případě příšery z jezera Loch Ness za legendou o Champovi stojí i zájem místních obyvatel a obchodníků, kteří těží z turistického zájmu a prodeje nejrůznějších suvenýrů. Přiživovat legendu o tajemné jezerní příšeře je tak jaksi v obecním zájmu.

 

O Chmpovi existují dokonce záznamy údajného monstra na kameře. Jeden z nich si můžete prohlédnout zde:

 

 

Storsjöoduret, Storsjön, Švédsko

Švédská národní příšera Storsjöoduret sídlí v jezeře Storsjön, které vzniklo na konci doby ledové ve střední části Švédska. O příšeře se zmiňují již čtyři sta let staré legendy. Novodobé pozorování tvora vyvolalo velký rozruch. Před patnácti lety spatřili dělníci budující most přes jedno z ramen jezera podivného tvora, který se podobal plesiosaurovi. Ten odpočíval na malém ostrůvku Frönsön. Netvora později týž den spatřili i studenti.
Zajímavá je však událost z roku 1893, kdy se na lov příšery vypravil poslanec Bromeé. podle jiných zpráv se dokonce několikrát pokusili příšeru ulovit obyvatelé okolních vesnic a velký lov uspořádal i švédský král Oskar II. Ten nechal na pobřeží jezera rozmístit mohutné železné pasti a nechal vykopat i několik jam. Při lovu byla příšera údajně několikrát spatřena, měla šedé tělo, dlouhý krk a pár ploutví.

 

 

Problém malinko zamotává výpověď novináře Aksela Lindströma, který tvrdí, že lovecká horečka z devadesátých let devatenáctého století byla zinscenována místními podnikateli a novinami, aby se podpořil cestovní ruch a zaplnily se místní hotely. Samozřejmě se podobný výklad setkal se velkým odporem místních obyvatel, kteří tvrdí, že to naopak Lindström chce získat mediální popularitu zpochybňováním historie.
Světlo do problému nevnesl ani film, který v roce 1973 pořídila Karin Johasonová. Jak už to tak bývá, film ukazuje cosi velkého, co se vlní v jezeře, ale kvalita filmu je tak špatná, že to může být cokoliv.

 

Švédové samozřejmě dále těží ze své „lochnesky“ a dokonce jí chránili speciální vyhláškou až do roku 2005. Tehdy účinnost vyhlášky vypršela a nebyla obnovena. Podle švédských zákonů nemůže být chráněn zákonem živočich, jehož existence nebyla nesporně prokázána a jehož konkrétní popis není k dispozici. To zřejmě mluví za vše.
I zde existuje novodobý filmový záznam tvora, který si dokonce našel prostor ve švédské televizi. Reportáž (bohužel ve švédštině) si můžete prohlédnout zde:

 

 

Úvodní foto: Östersund 22 červen 2006, SieBot nl.Wikipedia.org
Videa a screeny: YouTube.com

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Jezero Storsjön   Jezero Champlain   Loch Ness   Jezera   Tajemství  


Kategorie Tajemství


Záhadní pravěcí tvorové ožívají!Záhadní pravěcí tvorové ožívají!
Na naší planetu kdysi dávno dopadl asteroid obřích rozměrů a všechny dinosaury a jiná pravěká zvířata zahubil. Takto by to mělo být. Co když se ale přizpůsobili změnám a kdesi v hlubokých pralesích a vodách žijí dodnes?



Záhadní staří KréťanéZáhadní staří Kréťané
Odkud se vzali a jak mohli na skalnatém ostrově uprostřed Středozemního moře vytvořit původní obyvatelé Kréty skvělou civilizaci před několika tisíci lety? To člověka napadne, když navštíví tento středomořský ostrov.



Skryté poselství dolarové bankovkySkryté poselství dolarové bankovky
Všechny měny na světě mají svůj určitý význam. Jsou na nich zobrazeny osobnosti, či znaky země. Jednodolarová bankovka má však skrývat něco víc!



Americké špionážní tajemství odhaleno! Americké špionážní tajemství odhaleno!
Video na LiveLeak názorně předvádí, jak moderní tajné služby dokážou sledovat každého člověka na zemi. Američané se obávají, že přijdou o své soukromí, až budou mít nad hlavami tisíce dronů.



Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?



Vzrušující tajemství pyramidVzrušující tajemství pyramid
Už desítky let jsou pyramidy za mediální hvězdy. Stále fascinují. Sfinga je symbol tajemství. Dokonce i Česká televize odvysílala cyklus „Pyramidy“ Carmen Boulterové s alternativním pohledem na tyto stavby.



Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?
Nacisté získali mnoho pokladů. Předpokládá se, že některé jsou ukryty i stovky metrů pod zemí v bývalé podzemní továrně Richard. Jaká tajemství jsou pohřbena v prostorech s nejasným účelem?



Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?
První pozemšťan, který vkročil na Měsíc, zemřel 25. srpna 2012. Neil Armstrong se po návratu Apolla 11 uzavřel do sebe. Možná k tomu byl donucen. Podle některých svědectví viděli kosmonauti na Měsíci UFO.



Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?
Na světě je mnoho krás, které ukrývají svá tajemství. Právě jednou takovou je ostrov v Pacifickém oceánu. Na tomto nevelkém ostrově totiž mají být ukryté poklady uloupené piráty!



Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?
Záhadná, krásná žena, přesně taková byla Mona Lisa. Kdo ale Vinciho modelka vlastně byla? Objevilo se mnoho teorií a domněnek. Která je ta správná?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí