internetWEEK.cz menu TOPlist

Kříže, které připomínají dávné tragédie

Kříže, které připomínají dávné tragédie

Smírčích křížů je na našem území více než dost. Většinou však nevíme, k čemu přesně sloužily. Vesměs byly stavěny jako pomník, připomínka na tragickou událost. Proč to tak bylo, to si povíme zde!

 

Kříže, které připomínají dávné tragédie

Co cesta, to kříž

Pokud hluboko ve vás dřímá touha po dobrodružství, vyrazte do přírody. Kromě rostlin, stromů, zvířat, počasí a památek můžete také spatřit kříže, které stojí na rozcestí, či u lesa. Nejspíš jste právě narazili na smírčí kříž. Těch se na našem území nachází na dva tisíce. Přitom se jedná pouze o zlomek křížů z původního množství. Čechy, Morava a Slezsko jich dříve byly plné. Všechny pocházejí přibližně ze 14. století.

 

Pokud byste na smírčí kříž narazili, poznáte ho. Běžně totiž nepřesahují výšku jednoho metru. Mohou na nich být nápisy, na jiných jsou zobrazeny události, jež se na místě staly. Většinou jsou na nich zobrazeny luky, meče, nože, sekery, kuše, ty potom svědčí o vraždě. Pokud je na Smírčím kříži vyobrazeno kolo od vozu, jedná se o nešťastnou nehodu.

 

Občas se popis činu dochová i několik století v pověsti. Věří se dokonce, že tato místa musí mít velmi negativní energii. Tomu věřím, neboť jsem také poznala jedno takové místo a minulost je tam opravdu vtisknuta do prostoru. To potvrzují i proutkaři. Dokonce radí těm, kteří jsou citliví, ať místa raději obejdou velkým obloukem.

 

Za křížem do východních Čech

Jeden z křížů, ke kterému se zachovala i pověst, stojí u bývalé cesty z Verměřovic nedaleko Žamberka. Pověst vypráví, že se cestou večer vracela dívka s kolovratem a stoličkou v ruce z přástev k domovu. Její milenec se schoval, neboť ji chtěl polekat. Avšak jeho úmysl byl nešťastný. Dívka se vylekala takovým způsobem, že svého milého, praštila stoličkou a on padl mrtev k zemi.

 

Na nevelkém pískovcovém kříži je prý dodnes vyryté ruční vřeteno s přízí. Také se tam má zjevovat duch dívky, která dodnes lituje svého činu.

 

 

Mnoho křížů pro myslivce

V choceňském obecním lese u Dvořiska, v místě, kterému se říká „V hrobce“, stojí po stranách silnice dva kříže. Pověst vypráví, že se dva mladí myslivci zamilovali do stejné dívky. I když byli dobrými přáteli, nikdo se nechtěl dívky vzdát. Nedohodli se, a tak se rozhodli osud vzít do vlastních rukou. Oba byli znamenití střelci. V lese odměřili určitou vzdálenost, přiložili pušky k líci a vystřelili. Oba se trefili dobře. Přesně tam, kde ležela jejich těla, dnes stojí smírčí kříže.

 

Dalším příběhem, který tedy nemá nic společného s myslivci, je tragédie, která postihla krásnou, mladou obchodnici Veroniku z Děčínska. Protože jí kamarádka záviděla mladíka, který se s Veronikou bavil, zavraždila ji. Dodnes na místě stojí smírčí kříž.

 

Dávejte si pozor!

Kamenné kříže se nacházejí na místech, kde se odehrály vraždy, ale také tam, kde docházelo k nehodám, či kde se udála nějaká tragédie. Mají varovat ty, které místem prochází. Pamětní kříže připomínají utonutí, přepadení pocestných, či převrácení vozu. Příkladem je kříž stojící u cesty z Bukové na Plzeňsku směrem k České Lípě.

 

Podle pověsti jel cestou rolník, bohužel najel na výmol a vůz se převrátil i s ním. Na místě byl mrtvý. Jiná pověst vypráví, že na cestě kdosi přepadl sedláka a zabil ho.

 

Milovníkům přespávání pod „širákem“ doporučuji nelehat si v blízkosti smírčích křížů. Nemuseli byste vůbec usnout. V místě se totiž zdržuje negativní energie.

 

V dávných dobách se věřilo, že předměty, či byliny sbírané u míst, kde se stala nějaká tragédie, mají magickou moc a mohly by posloužit při rituálech. To jen tak závěrem. Samozřejmě by se tato místa měla nechat v klidu odpočívat.

 

Zdroje:
http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/pronavstevniky/Postopachhistorie/smircikrize/Stranky/
http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/architektonicke-pamatky/smirci-krize/
http://www.knihy-a.cz/1796/smirci-krize-pomniky-krvavych-pribehu Foto: http://www.flickr.com/photos/30714210@N06/ a http://www.flickr.com/photos/pawelwitan/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Tajemno   Tragédie   Historie   Pověsti  


Kategorie Tajemno


Kočka, náš tajemný přítelKočka, náš tajemný přítel
Jsou na světě mnoho let. Byly nenáviděny a milovány. Dokáží si nás podmanit, ale i tak si zachovají svoji hrdost. Kočky jsou zvířata, o nichž se tvrdí, že žijí na hranici dvou světů. Co je na tom pravdy?Tajemné minulé životyTajemné minulé životy
Jsou lidé, kteří si vzpomínají na to, že již žili. Jiní si myslí, že tělo, ve kterém jsou, jim nepatří. Jasno v tom každému může udělat regresní terapie...François Duvalier: Voodoo jako zastrašování lidíFrançois Duvalier: Voodoo jako zastrašování lidí
Existují různé způsoby zastrašování, ale málokdo z nás si dokáže představit jako jeho nástroj voodoo! Haitský diktátor François Duvalier však toto umění dovedl k dokonalosti…Komunikace s druhým světemKomunikace s druhým světem
Vše začíná smrtí. Pozůstalým zbyde jen bolest, vzpomínky, oči pro pláč. Co když si ale s mrtvými můžeme promluvit? Není to nemožné, na spiritistických seancích je to dokonce běžné!Stanislav Grof – reinkarnaceStanislav Grof – reinkarnace
Reinkarnace je jedním z nejzajímavějších a nejzáhadnějších fenoménů lidské existence.Nejděsivější místa na zemi I.Nejděsivější místa na zemi I.
Existuje mnoho míst, která jsou něčím výjimečná. Jsou i taková, ze kterých nám běhá mráz po zádech. Nejčastěji se na nich stala nějaká tragédie. Do prostředí se otisklo zoufalství, vztek, hrůza. Jsou neobyčejná. Často na nich uvízly duše...EVP aneb mrtví se s námi snaží spojit EVP aneb mrtví se s námi snaží spojit
Komunikace s mrtvými je možná? Opravdu se mrtví snaží kontaktovat s naším světem? Přes média ano, ale mrtví začali zanechávat hlasové zprávy přes magnetofony, diktafony, radia, televize a webkamery. Hlasy ze záhrobí můžete nahrát i vy!Hrad Houska – brána do jiného světa?Hrad Houska – brána do jiného světa?
Ačkoliv se hrad nepyšní zvláštní krásou, ani výjimečnými královskými zahradami, přitahuje k sobě mnoho návštěvníků. Proč? Protože se zde má nacházet vchod do pekel. Chcete-li se dozvědět více, čtěte dál...Filipojakubská noc aneb nejmagičtější noc v roceFilipojakubská noc aneb nejmagičtější noc v roce
Filipojakubská noc má mnoho názvů. Nejčastěji ji všichni známe jako den, kdy se „pálí čarodějnice“, ale také se jí jinak říká Valpuržina noc, či Beltine. Filipojakubská noc je vždy z 30. dubna na 1. května.Tajemné zvuky Země (3)Tajemné zvuky Země (3)
Podivné zvuky z podzemí děsí nyní Američany na severu USA. Nevysvětlitelné údery a otřesy země postihly dvě města.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí