internetWEEK.cz menu TOPlist

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

O radioaktivním poloniu v cigaretách se již mluvilo. Ale až nyní se zjistilo, jak dlouho tabákové firmy věděly, nakolik je to nebezpečné.

 

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

O škodlivosti kouření a riziku vzniku rakoviny plic ví prakticky každý. Ale kdo tuší, že v cigaretách je i radioaktivní polonium 210? Málokdo. A přitom to není žádná novinka.

 

Novinka stará přes padesát let!

Minimálně americké tabákové koncerny o tom vědí od konce padesátých let. Ale rozhodly se o tom příliš nemluvit. Tvrdí to vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, kteří zkoumali archivní dokumenty. Koncerny věděli nejen o výskytu polonia, ale i o jeho podílu na vzniku rakoviny, cituje ABC News šéfa výzkumu Hrayra Karagueuziana.

 

Až příliš přesné výpočty

Tabákové společnosti v šedesátých letech podrobně zkoumaly, jakému množství radioaktivní látky je vystaven kuřák za dvacet let kouření. Zjistily, že v důsledku polonia zemře na rakovinu plic 120 až 138 osob na každých tisíc pravidelných kuřáků. O existenci výzkumu však veřejnost raději neinformovaly. Podle Cheryl Healtonové, která je soudní zapisovatelkou u procesů proti tabákovým koncernům, je za zamlčením informací také v té době začínající studená válka. Američané se báli jaderného útoku a jakákoliv zmínka o radioaktivitě by způsobila výrazný propad kouření. A to tabákové koncerny nechtěly. I proto ví o radiaci minimum lidí.

 

Až příliš nebezpečná látka

Polonium 210 je radioaktivní látka, která vylučuje nebezpečné alfa částice. Malé množství se nachází v atmosféře a v půdě, kde jeho koncentraci zvyšuje používání průmyslových hnojiv. Když se dostane přímo do plic, poruší jejich citlivý povrch. Když se na tyto místa dále dostanou rakovinotvorné látky, snadněji dochází k rakovinotvornému bujení.

Jedy v cigaretách

Tyto látky společně výrazně zvyšují riziko rakoviny plic. Takže tabákový dým je ještě nebezpečnější, než jsme si dosud mysleli!

Prohlásil lékař John Spanger, který zkoumal dosah polonia na plíce.

 

Drží se desítky let

Polonium 210 se přirozeně nachází ve vzduchu i ve vodě, a proto je logické, že jej lze nalézt v rostlinách, tedy i tabáku, prohlašuje mluvčí Philips Morris David Sutton. K výzkumu uvedl, že o poloniu v tabáku se vědělo.

 

Tabák radioaktivní být nemusí!

Polonium 210 v tabáku již od osmdesátých let nemuselo být. Od této doby výrobci mají k dispozici technologii, kterou by tabák vyčistili. Oficiálně tvrdí, že by to bylo příliš drahé a mohlo by to mít vliv na výrobce i přírodu. Karagueuzian však tvrdí, že by to změnilo chuť cigaret a staly by se méně návykovými. Tuto metodu čištění tabáku firmy nepoužívají dodnes.

 

Vědci upozorňují, že polonium se neztratí jako dým.

Polonium zůstává v okolí desítky let. Váš kouř vdechuje Vaše rodina, pes i kočka. Kolik kuřáků však chce vystavovat své děti radiaci?

 

300 násobek radiace

Průměrný silný kuřák, se spotřebou jedné a půl krabičky denně, zatěžuje plíce 300 násobkem přirozené radiace.

 

Nevím sám, jestli hned přestanu kouřit...

Ale urazil bych ruku každému, kdo jede autem s dětmi a pálí jednu za druhou!

 

Zdroj

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Konspirační skupiny   Tabákový průmysl   Konspirace   Cigarety   Tabák   Polonium   Ze zahraničí  


Kategorie Tabákový průmysl


Proč mladí lidé kouří cigarety?Proč mladí lidé kouří cigarety?
Mezi kuřáky je mnoho těch, kteří začali holdovat tomuto návyku ještě před dovršením osmnáctého roku věku. Ve skutečnosti převážná většina z nich začala kouřit ještě jako teenager. Proč?


Kategorie Konspirace


Konopí jako lékKonopí jako lék
Vědci vědí, že konopí má velmi dobré účinky na řadu nebezpečných nemocí. Nesmyslný boj proti pěstování konopí však nadále pokračuje. Případ Mykayly Comstockové naznačuje, že konopí může léčit leukémii.Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.Jihokorejská Kubiceho zprávaJihokorejská Kubiceho zpráva
Také Jižní Korea má svou Kubiceho zprávu, která ovlivnila politické dění v zemi. V případě Korejců jde ale o daleko závažnější obvinění, která se dostala až k soudu. Snaha svrhnout režim nebo jen záměrná konspirace?50 let po atentátu – Amerika stále neví50 let po atentátu – Amerika stále neví
John F. Kennedy: Proč většina Američanů nevěří v teorii jednoho střelce? Co píší americká média 50 let po nejslavnějším atentátu 20. století. Zdá se, že dohady budou trvat věčně...Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.Britský voják: Dianu zabila SASBritský voják: Dianu zabila SAS
Příslušník SAS prohlásil, že tato speciální jednotka záměrně způsobila nehodu v Paříži v roce 2007.Aktivista se soudí kvůli 11. záříAktivista se soudí kvůli 11. září
Zájemci o pravdu o 11. září se dočkali. Britský správní soud rozhodl ve věci Tony Rooka, který odmítá z morálních důvodů platit poplatky BBC.Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)
Bývalý pilot CIA Phil Marshall byl zavražděn. Investigativní novinář dokazuje, že šlo o špinavou akci některé tajné služby.Autor knih o konspiraci 11. září zastřelenAutor knih o konspiraci 11. září zastřelen
Phillip Marshall, bývalý pilot CIA a DEA, který ve svých knihách psal, že útoky z 11. září 2001 zorganizovala vláda USA společně se Saúdskou Arábií, byl nalezen zastřelen. O život přišly násilně také jeho dvě děti.Konspirace: Smrt princezny Diany po 15 letech Konspirace: Smrt princezny Diany po 15 letech
Co je nového v oblasti vyšetřování záhadné nehody? Paparazzi Andanson byl agent MI6, spáchal sebevraždu, ale měl v hlavě dvě díry. Někteří spisovatelé tvrdí, že v Paříži šlo o atentát na přání královské rodiny.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí