Státní převraty byly v historii Latinské Ameriky běžným jevem. V posledních letech se situace v tomto ohledu více méně stabilizovala… až do poloviny června.
Státní převrat v Paraguayi proběhl trochu jiným způsobem, než bychom čekali. Armáda či skupinky příznivců opozice nevtrhly do parlamentu či prezidentského paláce. Vše začalo zcela jinak.
Bývalý prezident Paragaye Fernando Lugo (1951) byl původně katolickým biskupem, což mu v úřadu způsobilo několik patálii. Tou příjemnější je fakt, že je svobodný, takže v roli první dámy se občas objevovala jeho sestra. Horší to ovšem měl v letech 1999 až 2002, kdy ho několik žen obvinilo z otcovství. Některé děti měl přitom zplodit v době, kdy byl ještě katolickým knězem. Lugo se nakonec ke třem dětem přiznal.
V srpnu 2008 byl Lugo zvolen do funkce prezidenta Paraguaye, čímž přerušil dlouhou šňůru, šedesátiletého prezidentování strany Colorado. Ta po určitou dobu byla dokonce jedinou legální stranou v zemi.
Lugo je členem koalice APC (Alianza Patriótica para el Cambio – Patriotická aliance pro změnu), která sjednocuje řadu levicových stran a založena byla teprve v roce 2007.
Jeho zvolení i předání moci proběhlo v relativním poklidu a Lugo se stal teprve druhým levicovým prezidentem v historii Paraguaye.
Rychlý konec o rok dříve
V polovině června obsadily desítky rolníků přírodní rezervaci, která je součástí soukromého ranče a dělali si nárok na tamní půdu. Při následném střetu s policií přišlo o život celkem 17 lidí na obou stranách. Opozice tuto událost dávala okamžitě za vinu prezidentovi a svolala jednání obou komor parlamentu. Hlasování 20. respektive 21. června dopadlo poměrně jednoznačně a Lugo ve své funkci skončil. Novým prezidentem se tak stal Federico Franco z opoziční strany PLRA (Partido Liberal Radical Auténtico), který byl do té doby viceprezidentem. Franco zůstane u moci do srpna příštího roku, kdy se úřadu ujme nově zvolený prezident.
„Poprava“ Luga v parlamentu by na první pohled nebyla zase tak problematická. Demokraticky zvolený parlament má právo odvolat prezidenta, pokud se dopustí vážných prohřešků. Je potřeba si však uvědomit, že v Paraguayi není prezident jen figurka pro reprezentaci země navenek, ale je současně předsedou vlády a jeho moc a role v exekutivě je podobná například americkému prezidentovi. Když vezmeme v potaz důležitost úřadu, pak je rychlost procesu poměrně podivná. Lugo sám si ztěžoval, že na přípravu obhajoby měl pouze dvě hodiny a celou věc chce řešit skrze mezinárodní soudy.
Podle mnoha názorů byla celá situace předem připravena a měla jasný cíl – zbavit se legitimně zvoleného prezidenta.
Po odvolání Luga se situace dále vyostřuje na domácí i zahraniční půdě. Příznivci odvolaného prezidenta pořádají masové protesty. Lugo a jeho postup je jako na houpačce. Radikální postoj krátce po odvolání vystřídal smířlivější ton a prohlášení o tom, že se již cítí jako bývalá hlava státu. Nyní ovšem začíná utvářet jakousi stínovou vládu a další kroky z jeho strany tak nikdo nedokáže odhadnout.
Okolní země povětšinou Franca jako nového prezidenta neuznaly a bojí se návratu diktatury. Někteří dokonce odvolali své velvyslance a navrhují pozastavit Paraguayi členství v ekonomicko-politických organizacích. Asi nejradikálnější byl prezident Venezuely Chávez, který Paraguayi odřízl od dodávek ropy. Venezuelská naftařská společnost přitom dodává Paraguayi 30% její spotřeby, což je podle nové Paraguayské vlády zanedbatelné množství.
Zdroje:
Wikipedia
http://www.brecha.com.uy/inicio/item/10537-el-golpe-anunciado
http://www.eluniversal.com.mx/notas/855547.html
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!