internetWEEK.cz menu TOPlist

Lovci bouří existují i v ČR!

Lovci bouří existují i v ČR!

Stormchasing (sledování bouří) je náplní hlavně amerických meteorologů. Vychází to ze skutečnosti, že se v áleji tornád v USA ročně vytvoří několik set tornád, která způsobují značné škody na majetku a bohužel i smrtelná zranění.

 

Lovci bouří existují i v ČR!

Stormchasing (sledování bouří) je náplní hlavně amerických meteorologů. Vychází to ze skutečnosti, že se v áleji tornád v USA ročně vytvoří několik set tornád, která způsobují značné škody na majetku a bohužel i smrtelná zranění. Z toho důvodu je výzkum tornád a bouří- nejen v USA- velmi důležitý. I u nás ve střední Evropě si bouřky ročně vyžádají několik lidských životů a tornáda nejsou tak výjimečným jevem, jak by se mohlo zdát. Každým rokem se eviduje okolo dvou až tří desítek prokázaných tornád většinou slabšího charakteru (tím myslím slabší oproti tornádům v USA. I takové slabší tornádo dokáže odnést střechu z domu a vyvrátit silné stromy).Podrobnější informace na http://stormchasing.kvalitne.cz/


Náplní evropských stormchaserú není přímé sledování tornád (z důvodů nižšího výskytu těchto jevů), ale sledování bouřek jako takových. Pokud se ovšem tornádo podaří zachytit a pokud možno zdokumentovat, je to velký posun kupředu. V poměru s USA totiž v Evropě existuje mnohem méně zdokumentovaných tornád. Navíc většina těchto jevů je u nás nesupercelárního charakteru (supercela je velmi specifický druh bouřkové buňky, která se tvoří hlavně v USA a na který jsou vázána klasická tornáda), tedy odlišného způsobu vzniku, než v USA.

Stormchasing v podmínkách ČR bude asi ,,nudnější" než v USA, ale každopádně získáme výzkumem Evropských bouří jiný pohled na věc. Důležité je extrémní projevy počasí studovat po celém světě, i když se tomu u nás ve větší míře neděje, což si myslím, že je škoda.

Jak vypadá stormchasing v našich podmínkách?

Možná si budete říkat, že si lidé zabývající se porozováním bouří v našich podmínkách hrají na americké stormchasery, ale většinou tomu tak není. Pravdou je, že se občas najdou lidé, kteří jezdí do bouřek za adrenalinem a nebezpečím a vůbec neví, jak se mají chovat. Většina jsou ale zkušení lidé, kteří ví, co si mohou dovolit a mají mnohdy několikaletou praxi. Sledování bouří v ČR spočívá hlavně v pořizování fotografií a měření určitých veličin jako je směr a rychlost větru, teplota, intenzita deště a blesků.

Možná si myslíte, že je to jednoduché. Stačí jenom vyjet za bouřkou a najet pokud možno do jejího středu a začít měřit. Jenže praxe je trochu jiná. v našich podmínkách může být bouřkové jádro velmi nebezpečné. Určitě to každý zná, když přechází bouřka. Jádro se projevuje nejintenzivnějším deštěm, někdy kroupami a občas velmi silnými nárazy větru (downbursty). Bezpochyb je to místo, kde by nikdo nechtěl setrvávat delší dobu. Jediné, k čemu je potřeba najet do bouřkového jádra je měření nárazů větru a intenzity srážek respektive velikost a tvar krup. Pokud se ovšem snažíme pořizovat fotografie, tak nám je jádro k ničemu. Dohlednost zde bývá z důvodu silného deště snížená a základna oblaků se jeví rozmazaná. Stručně řečeno, není zde co fotit.

 

Fotografování bouří

Pro fotografování je nejlepší přiblížit se na čelo postupující bouřky a doufat, že se nám podaří nafotit navějový (shelf cloud) nebo výjimečně rotorový oblak (roll cloud). Ty se nachází na místě, kde se setkává výstupný proud (updraft) odkud si bouřka nasává vlhký vzduch důležitý pro její existenci a sestupný proud, kde zároveň začíná oblast srážek. Projevují se jako takový límec nebo naběračka tvořená z mraků, která je pod základnou cumulonimbu. Je to způsobeno již zmíněnou vysokou vlhkostí, která způsobuje kondenzaci vodních par v nižší hladině. Pokud je výstupný a sestupný proud intenzivnějšího rázu, může se stát, že shelf cloud začne rotovat kolem své horizintální osy. V tom případě jej označíme za roll cloud (rotorový oblak).

 

Stěnový oblak (wall cloud) a tornádo

Další fotograficky atraktivním útvarem je stěnový oblak (wall cloud) a případně tornádo. Stává se to u supercel, tedy bouřek u nichž buňka začala rotovat nejprve kolem své horizontální osy a postupným působením vzestupných proudů se stočila do rotace kolem vertikální osy a vznikla zde tzv. mezocyklóna, tedy taková menší tlaková níže (menší myslím z hlediska rozměrů, tlak uvnitř mezocyklóny může být značně snížený oproti okolí). Celé mezocyklóně dominuje silný vzestupný proud, který se nachází většinou před oblastí srážek na čele bouřky. To způsobuje, že se do tohoto vzestupného proudu dostávají vypadajicí srážky z oblasti sestupných proudů a vlhkost vzduchu se zvyšuje. Následná kondenzace vodních par v nižších hladinách způsobí snížená základny cumulonimbu v této oblasti. Vypadá to jako takové vysunutí pomyslného válce ze základny cumulonimbu o trochu dolů, který rotuje ve směru rotace mezocyklóny- stěnový oblak (wall cloud). Právě uprostřed stěnového oblaku se za určitých podmínek může vytvořit supercelární tornádo.

V neposlední řadě se bouřky dají fotit z dálky, kde vynikne jejich struktura. Tento způsob je vhodný pro ty, kteří s touto činností začínají. Najdete si příhodné místo s dobrým výhledem na bouřku a začnete fotit.
Použít můžete i techniku time lapsování, kdy postavíte fotoaparát na stativ a fotíte v určitém intervalu, například každou minutu a pořízené fotky potom spojíte do videa. Dostanete potom takové zrychlené video. Touto technikou se dá velmi kvalitně studovat vývoj konvektivní oblačnosti. Více o technikách fotografování konvektivní oblačnosti a bouřek najdete na stránkách ASS (Amateur Stormchasing Society) na www.bourky.com.

Na závěr akorát mohu doporučit, abyste se k bouřkám nepřibližovali, pokud aspoň trochu nevíte, co od bouřky čekat a jak se bouřka chová. Chování se nedá nikdy bezpečně předpovědět, ale po určité době můžete spoléhat na svou intuici a zkušenost. Pokud přece jenom budete chtít nějaké pozorování zkusit, tak doporučuji přečíst si a nastudovat aspoň základní pravidla bezpečnosti a dějů, které se v bouřce odehrávají a pokud to se stormchasingem myslíte opravdu vážně, tak se připravte na nepřetržité studium meteorologie, abyste procesy, které chcete sledovat aspoň trochu znali. To je základním předpokladem pro úspěšné pozorování bouřek.

Na webu http://stormchasing.kvalitne.cz/ se můžete podrobněji seznámit s technikami ,,lovu" bouřek v našich podmínkách. Také zde pravidelně publikujme články s daty, fotkami a videi z našich výjezdů. Bouřky jsou velice zajímavé přírodní úkazy, které by neměly ujít vaší pozornosti!

 

Zdroj: ezin.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Stormchasing   Bouře   Bouřky   Blesky   Tornádo   Počasí   Zajímavosti   ČR   Česká republika   Lovci bouří   Storm   Z domova  


Kategorie Bouře


Kulový bleskKulový blesk
Kulový blesk - je největší záhadou fyziky všech dob. Tento jev se fyzici a vědci snaží již po staletí vysvětlit.



Tři v jednomTři v jednom
Když se vám podaří zachytit úder blesku do budovy na fotoaparát či videokameru, je to velký poprask, co ale když zachytíte blesky tři?


Kategorie Zajímavosti


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?




20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.




Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.



Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.



Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?



Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com



13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.



Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí