internetWEEK.cz menu TOPlist

Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře

Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře

Archeologové poprvé prozkoumali, co je pod silnicí, které vede kolem Stonehenge. Spojnice mezi pravěkou cestou a Stonehenge ležící na ose slunovratu je přírodního původu. Původní význam Stonehenge je stále nejasný.

 

Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře

Podle profesora Mika Parkera Pearsona, který se specializuje na výzkum Stonehenge, neolitičtí zemědělci nestavěli Stonehenge jako kalendář nebo astronomickou observatoř ani k uctívání slunce. „Stonehenge je celý o slunovratech, a tehdejší lidé to tady viděli přímo v zemi,“ tvrdí Pearson. Místo pokládali za významné proto, že přirozeně spojovalo zemi a Slunce.

 

Jeho tým rozkopal asfaltovou cestu a pod povrchem našel něco, co ho o tom přesvědčilo – přirozené trhliny způsobené tajícím ledovcem. Spojnice mezi pravěkou cestou „Avenue“ a Stonehenge ležící na ose slunovratu je prý přírodního původu. Takové jsou závěry posledního výzkumu, který Pearson vede. Pravěký člověk zřejmě vnímal geologické vrstvy jako „spojení země a nebe“ během nejdelšího a nejkratšího dne roku, spekuluje profesor, a proto tady postavil Stonehenge. Původní účel stavby považuje nadále za nejasný. Teorie o přírodním původu pravěké cesty vznikla už v roce 2008.

 

Olustrace Jlert Joseph Lertola Wikipedia

 

Bylo to poprvé, co se archeologové podívali pod povrch silnice A 344. Pravěká cesta je dlouhá asi 3 kilometry a vede od kamenné brány na severovýchodě směrem k řece Avon a směřuje do místa, kde o letním slunovratu vychází slunce. Objevena byla v 18. století. Na jejím konci stál kdysi další kruh – tzv. Bluestonehenge, jehož pozůstatky byly objeveny teprve v roce 2009

 

Heather Sebireová z organizace English Heritage´s Stonehenge očekává, že nález vyvolá odbornou debatu. Organizace rozhodla, že silnice A344 bude příští rok zatravněna, aby nenarušovala přirozené okolí monumentu, který ročně navštíví kolem jednoho milionu lidí.

 

Stonehenge jako pohřebiště

Tým archeologů pod vedením profesora Pearsona nezahálí: vykopal ve Stonehenge ze společného hrobu desítky tisíc fragmentů spálených kostí po pohřbech 63 lidí a nechal je prozkoumat. Tito lidé byli původně pohřbeni individuálně, ale ostatky byly exhumovány v roce 1920, kdy je badatelé nepokládali za důležité, a tak je na místě znovu pohřbili do jedné jámy. Současný výzkum zjistil, že se jedná o ostatky mužů i žen, poměrně zastoupené, a několika dětí. Kosti pocházejí z doby asi 3000 př. n.l. Kamenný Stonehenge vznikl asi o 400 let později. Archelogové také zjistili, že první tzv. modré kameny, dovezené z Walesu, byly zřejmě použity k označení starých hrobů.

 

Jak to bylo v neolitu

Stonehenge nebyla opuštěná památka, v mladší době kamenné zde stálo asi 25 staveb. Ale asi tři kilometry od slavné kamenné stavby kypěl život! Obrovské neolitické sídliště se nacházelo v místech, kterým se dnes říká Durringtonův val (Durrington Walls). Žily zde tisíce lidí – stavitelé Stonehenge. Šlo o významné pravěké centrum, které tu bylo po staletí. Analýza zvířecích zubů naznačuje, že se zde lidé setkávali na oslavách slunovratu. U desítek ohnišť pojídali vepřové i hovězí pečínky. Některá zvířata pocházela až ze Skotska, což dokládá, že místní oblast hrála v pravěké Británii významnou roli. Takové poutní místo na britských ostrovech nemělo obdoby. I zde postavili lidé kruhovou stavbu, ale ze dřeva. Vznikla v době začátku stavby Stonehenge - někdy kolem roku 2600 před naším letopočtem. Dřevěný kruh byl orientován jihovýchodně vzhledem k východu slunce během zimního slunovratu. Dlážděná cesta byla naopak postavena ve směru letního slunovratu. Podobně je to u Aleje Stonehenge. Vesnice v tomto místě kypěla životem, zatímco kamenný Stonehenge sloužil spíše jako pohřebiště a k uctívání předků.

 

Stonehenge: zná se již původ kamenů >>>

 

Hloubení základů pro Stonehenge začalo už v roce 3100 př. n. l., ale z nejasných důvodů byla výstavba přerušena. Kostěnými motykami tehdy lidé vykopali kruhový příkop o průměru sto metrů a 56 otvorů. Do základů uložili zvířecí oběti.

 

Stonehenge jako památník na oslavu sjednocení?

Po 10letém bádání britští historici přicházejí s objevem, že Stonehenge byl postaven jako památník na oslavu sjednocení britských kmenů. Vedl je k tomu fakt, že kameny pocházejí z různých částí Británie (jižní Anglie, západní Walles) a mohly tedy symbolizovat jednotlivé zemědělské komunity.

 

Informací o megalitické stavbě je nespočetně a pořád přibývají. Jako by probíhal jakýsi historický dostih. Zvláštní světlo na Stonehenge vrhl objev další svatyně – tzv. Bluestonehenge (3000-2400 př.n.l.). Kruh je vzdálen 2 kilometry a tvořilo jej 27 namodralých kamenů, zůstaly po nich jen otvory v zemi. Bluehenge leží na konci Avenue, která směřuje k Avonu. Tři místa – Stonhenge, Bluehenge a sídliště u Durringtonova valu musela tvořit významný komplex.

 

Byl to astronom Gerald Hawkins, který prohlásil Stonehenge za astronomický kalendář, což dnes prof. Pearson popírá. Mezery mezi trility podle Hawkinse nabízejí přesný pohled na východy Slunce a Měsíce. Aubrey Holes, řada 56 jam vyplněných kamennou drtí, do kterých jsou vsazeny další kameny, sloužil podle něj jako přístroj k výpočtu zatmění Měsíce.

 

Lurdy doby bronzové

Dva britští profesoři Geoff Wainwright a Timothy Darvill před několika lety prohlásili, že znají pravou podstatu stavby. Podle nich nešlo ani o pohřebiště ani o observatoř, ale o léčebné centrum. Dokazují to podle nich lidské ostatky v nedalekých hrobkách, z nichž většina vykazuje stopy nějaké choroby. Zhruba polovina z kosterních nálezů přitom nepatřila ani zdejším lidem.To podle Darvilla znamená, že Stonehenge svou zázračnou mocí přitahoval nejen nemocné zblízka i zdaleka, ale také různé léčitele. „Byly to jakési Lurdy doby bronzové,“ říká Wainwright.

 

Závěrem

Koneckonců je možné, že Stonehenge měl VŠECHNY zmíněné významy. Zdá se evidentní, že pravěcí obyvatelé Británie kruhy používali jako „detektory“ slunečního pohybu. Byla to svatyně postavená na magickém místě s magickým významem. Přírodní lidé dodnes uctívají slunce. Symbol kruhu je do současnosti používán po celém světě jako léčivý portál pro spojení s duchy a elementy země. Již před 10 000 roky stála v místech Stonehenge dřevěná stavba, postavená z kmenů borovice, v linii východ-západ.

 

Zdroje:
http://archaeology-in-europe.blogspot.cz/search?q=Stonehenge
http://en.wikipedia.org/wiki/Durrington_Walls
Foto: http://www.flickr.com/photos/fftang/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Stonehenge   Záhady   Zajímavosti ze světa   Historie  


Kategorie Stonehenge


Další záhada Stonehenge vyřešenaDalší záhada Stonehenge vyřešena
Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit
„Artefakt mimo místo“ (OOPArt) je termín, který razí přírodovědec Ivan T. Sanderson pro předměty, které se vymykají svému okolí i známé historické chronologii. V tomto článku přinášíme výběr 10 největších objevů, jak je sestavily blog.world-mysteriesHavarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře?
Švédský lovec pokladů se vrací prozkoumat záhadný objekt na dně Baltského moře. Peter Lindberg odhaduje, že by mohlo jít o lidský výtvor, například o kamennou stavbu typu Stonehenge. Získal sponzora a hodlá v pátrání pokračovat.Stonehenge: zná se již původ kamenůStonehenge: zná se již původ kamenů
Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity rozluštili záhadu stavebních kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Jsou z Craig Rhos-y-felin u Pont Season.Slunovrat. Pro mnohé kultury významný denSlunovrat. Pro mnohé kultury významný den
Letní i zimní slunovrat není pro moderního člověka moc zajímavý. Ale mnohé kultury po celém světě mu přikládají značný až magický význam.Stonehenge fotogalerieStonehenge fotogalerie
Fotografií magického Stonehenge je nespočet. Ale protože je tam snad stále pod mrakem, krásných snímků je jako šafránu.StonehengeStonehenge
Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. Archeologům ani historikům se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko Salisbury. Mají nějaký význam?


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí