Rány na rukou, na nohou, na boku a jako krvavý kruh po trnové koruně. Rány stále krvácí, podle výpovědí způsobují svým nositelům bolest. To jsou stigmata.
Původně jde o vypálené znamení, které se v antice vypalovalo zločincům a otrokům. V bibli se mluví o "Kainovu znamení", které označuje Kaina jako již Bohem potrestaného a vyhoštěného z lidské společnosti. Jako stigmata se však označují především vtisknutí ran na místech těla, kde byly "rány Kristovy". K nejznámějším případům stigmatizace patří Tereza z Konnersreuthu a Pater Pio. Obvykle se rány objevují na rukou, na nohou, na boku a jako krvavý kruh po trnové koruně. Rány na rukou a nohou obvykle sahají až na druhou stranu, stále krvácí, podle výpovědí způsobují svým nositelům bolest. Podle tvrzení nositelů se rány na těle vyskytnou náhle.
Stigmata se objevují u lidí hluboké víry, oddaných službě Kristu. V křesťanství jsou chápána, jako dar i závazek vůči Bohu, který svou milostí tímto způsobem sdílí tajemství svého utrpení na kříži. Stigmata nemívají jen známí světci, ale například i skrytí řeholníci v klášterech.V literatuře se často objevuje mylné tvrzení, že prvním nositelem stigmat byl sv. František z Assisi.
Avšak stigmata se objevují již roku 1222 v Anglii u dvou lidí; ti byli ovšem upáleni na hranici . Již před sv. Františkem se záměrně zranila Maria z Oignes, aby mohla nosit Kristovy rány.
V pozdním středověku se potom osob se stigmaty objevuje velké množství, mezi jinými Lukardis z Oberweimaru, Kateřina Sienská, Gertruda z Oosten, Kateřina Janovská, Kateřina z Ricci.
Toto rozšíření má souvislost i se zbožností zaměřenou k úctě ukřižovaného Krista a k jeho utrpení. Bolestná zranění nemusela být vždy viditelná - Kateřina Sienská mohla pozorovat svá stigmata podle své výpovědi pouze sama.
Stigmata se objevují i u osob v moderní době. U patera Pia se podle jeho výpovědi vyskytly po silném duchovním zážitku a to již v mladém věku.
Stigmata také bývají vykládána jako psychosomatický jev nebo rány, které si postižení sami přivodili.
Lidé si také způsobují stigmata, aby byli prohlášeni za svaté nebo z důvodů nějaké specifické duševní choroby. Mezi takové případy patří například Magdalena de la Cruz (1487-1560), která přiznala, že se u ní jedná o podvrh.
Paní Neumannová
Zdroj: blog.cz
Další příspěvky autora: michelllin
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!