Každý má svou představu o tom, co je to štěstí, některé věci ale vyvolávají radost, pohodu a spokojenost u každého. Nestojí moc peněz nebo žádné, a že fungují, dokazují i vědecké výzkumy.
Vědci zkoumali depresivní lidi a zjistili, co jim spolehlivě zlepší náladu: fyzická námaha. Ta uvolňuje proteiny a endorfiny, což vyvolává u každého pocit štěstí. Není to žádný převratný objev – spousta lidí říká, že si nejvíc odpočine, když pracuje fyzicky na zahradě nebo štípe dříví. Naši přirozenou lenost a pocit, že jsou důležitější věci na světě než cvičení, přebíjí zjištění, že tělesné cvičení má obrovský vliv na náš pocit spokojenosti. Vědci to zjistili, když zkoumali, jak překonat depresivní stavy. Ukázalo se, že lidé, kteří brali jenom léky, se znovu vrátili do depresí ve 38%, ti co brali léky a současně cvičili na tom nebyli o mnoho lépe: měli návrat v 31%, ALE ti, co JENOM cvičili, dosáhli podstatně lepšího čísla – 9%! Není nutné dělat kliky nebo chodit do posilovny, stejný efekt štěstí přinese i 20 minut chůze.
Každý ví, že bez spánku to nejde. To bychom se ploužili jako mouchy, ale spánek také zvyšuje pocit štěstí. Pozitivní emoce tvoří malá součást mozku: hipokampus a tomu nedostatek spánku škodí. Nevyspalí lidé si pamatují hlavně špatné věci. Vědci také zjistili, že lidé, kteří si mohou zdřímnout odpoledne, nejsou tak přecitlivělí na negativní věci, jako lidé, kteří nespali. A jejich reakce jsou méně vzteklé nebo ustrašené, kdy se setkávají s potížemi. Délka spánku má přímý vliv na pracovní výkon.
Krátká cesta do práce může mít překvapivě velký vliv na váš pocit štěstí! Budete mít pět dnů v týdnu radost, že jste brzy doma z práce a nemusíte stát někde v ucpané městské dopravě. Psychologové říkají, že řízení auta v městské dopravě je cosi jako prožívat peklo. Ani lepší práce v lepší firmě nevynahradí trápení s dlouhým dojížděním.
Lidé, kteří se loučí se životem, nejvíce litují toho, že netrávili víc času s rodinou a svými kamarády. Patří to k pěti věcem, kterých lidé na konci života litují nejvíce. Společenský život je důležitý také pro introverty. Jeden výzkum lze shrnout do těchto slov: “Jediná věc, která je opravdu ve vašem životě důležitá, jsou vaše vztahy k ostatním lidem.” Ekonomové spočítali, že vztahy jsou v konečném dopadu důležitější než peníze.
Pobyt na čerstvém vzduchu zvyšuje pocit štěstí. Přitom stačí chodit venku v dobrém počasí jen 20 minut. Zlepšuje to myšlení i paměť. Stačí se projít cestou do práce nebo o polední přestávce. Štěstí také neznamená, že musíte být v horku u moře, dokonce je zjištěno, že Evropanům je nejlépe asi při 14.stupních Celsia.
Když někomu pomůžeme, jsme spokojenější. Nemusíte pomáhat pořád, je spočítáno, že stačí dvě hodiny za týden. Výzkumy zjistily, že lidé jsou šťastnější, když vynaloží své peníze na nějakou společenskou aktivitu než na vlastní materiální obohacení. Větší uspokojení také cítili ti, kdo vynaložili nečekaný příjem peněz ve prospěch druhých lidí. Potvrzuje to jen staré zjištění, že člověk je tvor společenský že sobectví nikoho šťastným neudělá.
Úsměv má mnoho výhod. Bylo sice zjištěno, že falešný obchodnický úsměv nasazený celý den zhoršuje náladu a rozptyluje od soustředění na práci, ale jestliže se člověk usmívá, protože je to výraz jeho pozitivních myšlenek – můžete třeba myslet na pěknou dovolenou - tak vám to náladu zlepší a moc vás to nerozptyluje. Lidé, kteří se usmívají, mají lepší schopnost soustředění a vidí věci v celku – holisticky. Úsměv také zaručeně zlepší naši náladu, když se ocitneme v nepříjemné situaci.
Plánování dovolené nebo jen kratší přestávky od práce zvyšuje pocit štěstí. Šťastný pocit z takového plánování trvá i dva měsíce! Po dovolené ovšem tyto pocity rychle mizí. Podobné endorfinové pocity zakoušejí lidé, kteří jen myslí na to, že se podívají na svůj oblíbený film.
O meditaci víme, že zlepšuje koncentraci a bystrost stejně jako pomáhá zůstat v klidu. Ale je dokázáno, že tento způsob vědomého opuštění mysli také zvyšuje pocit štěstí – například odolnost vůči stresu nebo sebe-uvědomění. Meditace neustále přetváří nastavení mozku, aby směřoval ke štěstí. Výsledky jsou patrné už po 8 týdnech cvičení.
Buďte vděční – zlepšuje to pocit štěstí a pocit uspokojení ze života. Můžete si vést deník, kam si budete zapisovat věci, za které jste vděční. Zjistíte totiž, že svět není tak špatný, jak se někdy zdá. Povězte každý den svým přátelům nebo partnerovi, co se vám během dne stalo pěkného a když vám někdo pomůže, dejte mu najevo, že jste mu vděční. Je prokázáno, že tato praktika zvyšuje pocit štěstí a zmenšuje deprese.
Na závěr za redakci internetWEEK.cz přidávám
Zpívat můžete, co chcete, nejlépe, když z toho máte legraci. A samozřejmě, že působení endorfinů v důsledku zpěvu potvrzují i vědci. Ještě účinnější prý je zpěv ve sboru, ale to jsem nezkoušel.
Smích je cestou k pohodě. Je okouzlující. Je zdravý. Je nakažlivý. Nezná přetvářku a odbourává bariéry. Je lékem na tělo i na duši. A je zadarmo... Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH >>>
Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/belle-beth-cooper/10-simple-things-to-be-happy_b_4241824.html
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/vermario/
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!