internetWEEK.cz menu TOPlist

Solární megaerupce hrozí Zemi

Solární megaerupce hrozí Zemi

Vědci znovu varovali, že Slunce by mohlo v blízké době vystřelit k Zemi mimořádně silnou erupci částic

 

Solární megaerupce hrozí Zemi

Nejčerstvější prognóza astrofyziků odhaduje, že šance pro takovou energetickou mimořádku jsou v příštích deseti letech asi 1:8. Škody by v takovém případě řádově dosáhly biliónů dolarů a lidstvu by trvalo roky, než by se zotavilo. Nutno poznamenat, že čím jednodušší technologie, tím budou škody menší. Odhady se tedy vztahují zejména na USA a další vyspělé státy. Civilní vědci se už nezabývají tím, co to znamená pro armády celého světa. Velitelské sbory mají nepochybně zamotané hlavy víc než celá NASA, vlastníci satelitů, mobilní operátoři, letecké společnosti nebo námořní navigace dohromady. Moderní zbrojní systémy, včetně jaderných komplexů a protiraketových obran, jsou samozřejmě založené na počítačových systémech a jedna megaerupce by je vyřadila z provozu. Jaké dopady by to mělo na mezinárodní situaci, nelze předvídat. A asi nám to ani nikdo neřekne, aby nebudil paniku.

 

Fyzik Pete Riley ze společnosti Predictive Science v San Diegu odhadl, že šance na objevení solární megaerupce, která by směřovala k Zemi je pro nejbližší dekádu je asi 12%. Podobná situace nastala v roce 1859 a 1989. Geomagnetická bouře v roce 1989 vedla k devítihodinovému výpadku dodávek elektřiny pro milióny lidí v Kanadě, kde během 90 sekund zkolabovala quebecká vodní elektrárna. Pokud by se opakovala sluneční obří erupce z 1. září 1859, škody jen v USA by dosáhly kolem dvou biliónů dolarů. Došlo by ke kritickému přetížení v rozvodech elektřiny, ropy a plynu i telekomunikačních a navigačních systémech. Dlouhodobější výpadky by se pravděpodobně objevily v dopravě, komunikaci, bankovním a finančním systému a veřejných službách, distribuci pitné vody, vznikly by ztráty kvůli znehodnocení rychle kazících se potravin a léků, kvůli výpadkům chladících zařízení.

 

Sluneční aktivita kolísá v přibližně jedenáctiletých cyklech. Během období maxim se na slunečním povrchu objevuje více skvrn a na povrchu hvězdy vznikají častěji silnější bouře a erupce. Slunce pak vysílá do okolí proudy silně nabitých částic. Nejbližším maximem projde Slunce v tomto a příštím roce.

 

Sluneční erupce je prudký výbuch ve sluneční atmosféře s energií srovnatelné miliardě megatun TNT, běžně se pohybující okolo 1 milionu kilometrů v hodině a třeba i vyšší. Erupce se odehrává ve sluneční koroně a chromosféře zahřátím plasmy na desítky milionů kelvinů a zrychlením výsledných elektronů, protonů a těžších iontů k rychlosti světla. Vytvářejí elektromagnetické záření podél celého elektromagnetického spektra na všech vlnových délkách od nejdelších radiových vln po nejkratší vlny záření gama. Většina erupcí nastává okolo slunečních skvrn, kde se vyvine intensivní magnetické pole ze slunečního povrchu do korony. Energetický výkon asociovaný sluneční erupcí se může vytvářet několik hodin nebo dokonce několik dnů, ale většina erupcí trvá pouze minuty k uvolnění svojí energie.

 

Zdroje:
http://www.wired.com/wiredscience/2012/02/massive-solar-flare/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_erupce

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Slunce   Polární záře   Země   Věda   Vesmír   Svět  


Kategorie Slunce


Netradiční pohled na zatmění SlunceNetradiční pohled na zatmění Slunce
Úplné zatmění Slunce je nejúchvatnějším nebeským úkazem. NASA nyní zveřejnila velmi netradiční pohled na tuto podívanou.



Když se řekne Manhattanhenge Když se řekne Manhattanhenge
Čtyřikrát do roka nabízí ulice New Yorku nevšední podívanou, kterou místní nazývají Manhattanhenge. Jde o zvláštní postavení Slunce v ulicích města, které nikdy nespí…



Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)
Slunce je krkavčí matka a jednoho krásného dne nás všechny usmaží...



Časosběrná videa: výběr nej polární zářeČasosběrná videa: výběr nej polární záře
Maximum sluneční činnosti se pomalu ale jistě blíží a naše mateřská hvězda nás pravidelně zásobuje dávkami nabitých částic. Ty zneškodní zemská magnetosféra a vykouzlí nám krásné polární záře.



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)
Výbuch blízké supernovy může být největším rizikem pro život na naší planetě. Máme se ho bát, a které hvězdy v našem okolí nás mohou poslat do věčných lovišť?



V objektivu opalování do bronzovaV objektivu opalování do bronzova
Vždy, jen co vyleze první sluníčko, nastavujeme k němu obličej. A vůbec nám nevadí, že je ještě zubaté a v podstatě studené. Nějak to po dlouhé zimě potřebujeme.



Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?
Blíží se maximum Sluneční činnosti a tak se stále více hovoří o možnosti, že naší rodnou hroudu sežehne sluneční erupce. Máme se slunečního maxima bát?



Sluneční erupce a duchovní vzestupSluneční erupce a duchovní vzestup
Sluneční erupce mají duchovní význam. Zvyšují frekvenci Země, která s celým vesmírem vzestupuje do vyšší dimenze.



Za zkázu Titanicu může Slunce s MěsícemZa zkázu Titanicu může Slunce s Měsícem
Podle další teorie může za potopení Titanicu působení Slunce a Měsíce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí