Čtyřikrát do roka nabízí ulice New Yorku nevšední podívanou, kterou místní nazývají Manhattanhenge. Jde o zvláštní postavení Slunce v ulicích města, které nikdy nespí…
Znáte ty scény z dobrodružných filmů, kdy se jen jednou do roka promítá sluneční paprsek skrze malou dírku ve stropě na místo, pod nímž je ukrytý poklad? V ulicích newyorského Manhattanu něco podobnému můžete spatřit dvakrát v létě a dvakrát v zimě. V mnohem větším měřítku.
Pokud se podíváte na mapy amerických měst nebo možná ještě lépe na satelitní snímky, povšimnete si, že ulice připomínají „mřížku“ a jsou na sebe kolmé a rovnoběžné.
Na Manhattanu jsou ulice skloněny pod úhlem asi 30 stupňů vůči severu. Díky tomu můžete dvakrát ročně kolem letního slunovratu (konkrétně zhruba 31. května a 12. července) spatřit netradiční západ slunce, které je vidět přímo mezi mrakodrapy. Je přitom úplně jedno, kde stojíte, jak dokládá video níže.
Název pro Manhattanhenge je odvozen jako spojení slov Manhattan a Stonehenge.
Analogií je stejná podívaná pří východu slunce a zimního slunovratu v období kolem 5. prosince a 8. ledna.
Podobný úkaz lze pozorovat také v dalších městech, ovšem v New Yorku je výjimečný ze dvou důvodů. Celou scénu dokreslují vysoké mrakodrapy a také ideální horizont vytvořený řekou Hudson, nad kterým je slunce dobře pozorovatelné krátce před svým západem.
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Manhattanhenge
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!