internetWEEK.cz menu TOPlist

Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?

Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?

Blíží se maximum Sluneční činnosti a tak se stále více hovoří o možnosti, že naší rodnou hroudu sežehne sluneční erupce. Máme se slunečního maxima bát?

 

Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?

Trochu jsem přemýšlel, která z reálných kosmických katastrof je nejnebezpečnější. Literatura je plna děsivých scénářů našeho konce vesmírným přičiněním, ale mnohé jsou spíše nepravděpodobné a velmi exotické – například sežrání Země černou dírou. Naopak jiné jsou velmi reálné a doložené bohatými zkušenostmi naší planety. Co dokáže taková kolize s planetkou by mohli...tedy vlastně nemohli vyprávět dinosauři.

 

Díky dnešní technice ovšem dokážeme velké planetky a komety monitorovat, takže o případné katastrofě bychom měli vědět minimálně týdny dopředu. Dost možná nejhorší jsou tak katastrofy, které mohou přijít bez varování. Jednou z nich je výbuch blízké supernovy. Záření z takového výbuchu by spolehlivě odrovnalo zemskou atmosféru. Hvězdy ovšem nevybuchují jako supernovy jen tak, ale pouze v určitých případech a v kritické vzdálenosti 30 světelných let od nás žádný kandidát na vesmírný ohňostroj není.

 

Slunce je dnes pod neustálým dohledem družic, takže o velké erupci víme prakticky okamžitě. Pokud je velmi silná, vydávají se varování a obyvatelé polárních oblastí dávají pražit popcorn na večerní nebeskou podívanou v podobě polární záře. Ty jsou zřídka viditelné i z našeho území a to nad severním obzorem, daleko od rušivých světel měst. Světelné znečištění jistě netrápilo při pozorování polární záře obyvatele kanadského Quebecu v roce 1989. Erupce totiž byla tak silná, že vyřadila elektrickou síť a 6 milionů lidí bylo při svíčkách.

 

Sluneční erupce ohrožují satelity

Oblaka nabitých částic představují nebezpečí také pro satelity na oběžné dráze. Je ovšem nepravděpodobné, že by nastala erupce, která by odrovnala ochranný štít naší planety (magnetické pole) a ohrozila život na Zemi.

 

Člověk by selským rozumem předpokládal, že největší erupce bude Slunce posílat k Zemi v období maxima tzv. jedenáctiletého cyklu, které přichází právě nyní. V době maxima je sluneční disk plný skvrn (chladnějších míst v atmosféře) a produkuje jeden CME za druhým.

 

Jenomže existují i další, ne zcela probádané cykly. Podle Luka Barnarda (University of Reading) nás v nejbližších čtyřech desetiletích čeká naopak útlum sluneční aktivity a to až o padesát procent. Při slunečním minimu je sice CME méně, neznamená to však, že by zcela vymizely. Co je ale podstatně slabší, je magnetické pole Slunce.

 

Nebezpečně slabé magnetické pole Slunce

Pokud je magnetické pole naší mateřské hvězdy slabé, nabité částice se z něj dostávají k Zemi mnohem snáze. Slabší meziplanetární magnetické pole také otevře dveře škodlivému kosmickému záření, které přichází z vně Sluneční soustavy. Pokud poklesne sluneční aktivita o polovinu, dostane naše Země 1,5x silnější dávku kosmického záření.

 

Ještě horší byla situace v době tzv. Maunderova minima v letech 1645 až 1715. To bylo provázeno tzv. malými dobami ledovými, kdy dokonce zamrzla Temže a Země dostávala 2,5x větší dávkou kosmického záření.

 

Jestli se tedy můžeme něčeho obávat, není to maximum ale dlouhodobé minimum sluneční aktivity.

 

Sledování aktuální aktivity Slunce

Pokud chcete sledovat aktuální aktivitu Slunce, otevřete si tuto stránku: http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_5m.html

 

Zajímat by vás měl zejména červený graf. Vlevo najdete stupnici, která popisuje jednotlivé kategorie sluneční bouře. B – běžný stav, C – slabá bouře, M – střední bouře, X – velmi silná bouře, možnost vidět polární záři i z našeho území. Rekord drží erupce ze srpna 2003 (X28).

 

Na tomto grafu: http://sprg.ssl.berkeley.edu/dst_index/images/dst.gif vidíte aktuální stav zemského magnetického pole. Pokud se střelka nachází hluboko v červené oblasti, uvidíme patrně polární záři i z České republiky.

 

Zdroj: http://astronomynow.com/news/n1203/30sun/
Foto: http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/images/large/CME_EIT_C2_2002.jpg

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Země   Konec světa   Katastrofy   Slunce  


Kategorie Slunce


Netradiční pohled na zatmění SlunceNetradiční pohled na zatmění Slunce
Úplné zatmění Slunce je nejúchvatnějším nebeským úkazem. NASA nyní zveřejnila velmi netradiční pohled na tuto podívanou.



Když se řekne Manhattanhenge Když se řekne Manhattanhenge
Čtyřikrát do roka nabízí ulice New Yorku nevšední podívanou, kterou místní nazývají Manhattanhenge. Jde o zvláštní postavení Slunce v ulicích města, které nikdy nespí…



Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)
Slunce je krkavčí matka a jednoho krásného dne nás všechny usmaží...



Časosběrná videa: výběr nej polární zářeČasosběrná videa: výběr nej polární záře
Maximum sluneční činnosti se pomalu ale jistě blíží a naše mateřská hvězda nás pravidelně zásobuje dávkami nabitých částic. Ty zneškodní zemská magnetosféra a vykouzlí nám krásné polární záře.



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)
Výbuch blízké supernovy může být největším rizikem pro život na naší planetě. Máme se ho bát, a které hvězdy v našem okolí nás mohou poslat do věčných lovišť?



V objektivu opalování do bronzovaV objektivu opalování do bronzova
Vždy, jen co vyleze první sluníčko, nastavujeme k němu obličej. A vůbec nám nevadí, že je ještě zubaté a v podstatě studené. Nějak to po dlouhé zimě potřebujeme.



Sluneční erupce a duchovní vzestupSluneční erupce a duchovní vzestup
Sluneční erupce mají duchovní význam. Zvyšují frekvenci Země, která s celým vesmírem vzestupuje do vyšší dimenze.



Za zkázu Titanicu může Slunce s MěsícemZa zkázu Titanicu může Slunce s Měsícem
Podle další teorie může za potopení Titanicu působení Slunce a Měsíce.



Solární megaerupce hrozí ZemiSolární megaerupce hrozí Zemi
Vědci znovu varovali, že Slunce by mohlo v blízké době vystřelit k Zemi mimořádně silnou erupci částic




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí