internetWEEK.cz menu TOPlist

Chcete investovat do mimozemšťanů?

Chcete investovat do mimozemšťanů?

Investovat peníze lze dneska do rozličných oblastí. Jeden astrobiolog přichází s nápadem investovat do možnosti objevu mimozemských civilizací. Až naleznete mimozemšťany, budete vysmátí více než zbytek světa. Asi…

 

Chcete investovat do mimozemšťanů?

Na začátku všeho byl jeden chlapík, radioteleskop a nápad. Už je to 54 let od chvíle, kdy Frank Drake (*1930) namířil radioteleskop k nebi, aby se pokusil zachytit signál mimozemské civilizace. Později Drake sestavil svou slavnou rovnici, která má definovat počet vyspělých civilizací v galaxii. Bohužel většinu potřebných parametrů rovnice nedokážeme ani odhadnout.

 

Na počítačích mnoha lidí dnes běží program SETI@home, který analyzuje data zejména z radioteleskopu Arecibo v Portoriku. Vedle toho existuje také Institut SETI. Prestižní vědecká organizace s ještě prestižnější adresou nedaleko IT firem v kalifornském Silikonovém údolí.

 

Institut SETI

Institut SETI nemá se SETI@home mnoho společného, přesto se také on věnuje hledání mimozemských signálů a výzkumu života ve vesmíru. Většina z jeho 150 zaměstnanců se zabývá hledáním planet mimo Sluneční soustavu prostřednictvím kosmických dalekohledů, výzkumu mikrobů na nehostinných místech naší planety nebo třeba také stojí za objevy dvou měsíců Pluta. Nejde tedy o partu šílenců se sluchátky, co hledají signály od mimozemšťanů pomoci obřích antén.

 

V roce 1977 byl radioteleskopem na Big Ear Radio Observatory zachycen signál, který se jevil jako umělý.

V roce 1977 byl radioteleskopem na Big Ear Radio Observatory zachycen signál, který se jevil jako umělý. Přečtěte si více v článku >>> 6EQUJ5 aneb příběh Wow signálu

 

Institut SETI je nevládní organizace, takže shání peníze, kde se jen dá. Není to ale nic jednoduchého. Nedaleko San Franciska staví institut síť radioteleskopů ATA (Allen Telescope Array). První signály zde začali přijímat v roce 2007, a pokud bude někdy síť dokončena, měla by obsahovat 350 antén o průměru 6 metrů. Projekt sice v počátku zafinancoval jeden ze zakladatelů Microsoftu, jehož jméno dnes síť nese, poté z něj ovšem kvůli škrtům vycouvala Kalifornská univerzita a ATA osiřela. Obnovení činnosti zajistila veřejná sbírka a nyní je projekt pod křídly SRI International.

 

Před časem odešla z vedení jednoho z center Institutu SETI astronomka Jill Tarter, která byla údajně inspirací pro hlavní postavu knižní předlohy filmu Kontakt. Knihu napsal astronom Carl Sagan a hlavní roli v úspěšném filmu ztvárnila Jodie Foster, která sama na činnost ATA nedávno přispěla.

 

Allen Telescope Array

Allen Telescope Array

 

Mimozemšťané jako dluhopisová loterie?

Jill Tarter se nyní věnuje shánění prostředků na činnost institutu, ale příliš se ji to nedaří. Astrobiolog Jacob Haqq-Misra proto nedávno přišel s poněkud odvážným nápadem. Místo shánění darů navrhuje vydávat prostřednictvím bankovní instituce dluhopisy.

 

Problémem je samozřejmě fakt, že Institut SETI negeneruje žádný zisk, takže budoucí splacení dluhopisů je nemožné. Variantou by však mohly být tzv. loterijní dluhopisy, které jsou v některých částech světa poměrně běžné. Obvykle vydávají tam, kde se očekává malá poptávka.

 

Jak to funguje? Představme si, že vydáte 10 000 desetiletých dluhopisů v hodnotě 1 000 korun. Dluhopisy jsou sice úročeny ale jen velmi nízkým úrokem. Při jejich vydání se však zavážete, že 120 náhodně vylosovaných dluhopisů odkoupíte zpět ve výši třeba 1 250 korun.

 

Ve výsledku investor dostane malý úrok, ale současně bude mít 1,2% šanci na výhru ve výši 25% své investice. To je docela dobré, určitě je to mnohem vyšší šance na výhru v porovnání s nejrůznějšími loteriemi.

 

Co to znamená pro vydavatele dluhopisů? 10 000 dluhopisů krát 1000 korun je 10 milionů korun. Celkem 120 dluhopisů bude vyplaceno ve výši 1250 korun, což je 150 000 korun a dalších 9880 v hodnotě 1000 korun, což je 9,88 milionů. Ve výsledku tak musí vrátit celkem 100,3% půjčené částky + drobné úroky.

 

Sázka na zelené mužíky

Haqq-Misra navrhuje podobný model jen s jedním rozdílem. Splatnost dluhopisů by nebyla za 5,10 nebo 15 let ale v okamžiku, kdy budou objeveny mimozemské civilizace. Fond by zpravovala banka, která by svěřené prostředky každoročně rozdělila tak, že část by si nechala na vlastní náklady, z části by všem investorům vyplatila malý úrok, část by dala institutu na financování provozu a hledání mimozemských signálů a část by ve fondu zůstala.

 

V okamžiku, kdy by došlo k objevení mimozemských civilizací, by byly náhodně vybrání vítězové, kteří by dostali větší částku, než jakou do fondu vložili. Místo 100 dolarů za jeden dluhopis by například dostali zpět 120 dolarů. Zbývající investoři by dostali méně, než byla vložená částka, nebo vůbec nic.

 

Na první pohled to může vypadat jako nesmysl. Ve skutečnosti se však jedná o zajímavý marketingový tah. Reálně by se jednalo stále o faktické sponzorování SETI, ale poněkud zábavnější formou…a kdo ví, až jednoho dne objeví mimozemské civilizace, pár obyvatel planety bude mít dvojnásobnou radost.

 

Zdroje:
http://cs.astronomy.com/asy/b/daves-universe/archive/2014/02/18/a-new-funding-method-for-seti.aspx
http://www.seti.org/ata

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

život ve vesmíru   SETI   Vesmír   Mimozemská civilizace   Investice  


Kategorie SETI


Škála z Ria aneb jak popsat kontakt s mimozemšťany Škála z Ria aneb jak popsat kontakt s mimozemšťany
Právě jsme navázali kontakt s mimozemšťany. Jak velké důsledky to bude mít nám řekne škála z Ria, kterou kdysi vytvořili v SETI.


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ? Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí