internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak žil, vypadal a trénoval Arnold Schwarzenegger

Jak žil, vypadal a trénoval Arnold Schwarzenegger

Životopis Arnolda Schwarzeneggera

 

Jak žil, vypadal a trénoval Arnold Schwarzenegger

Arnold Alois Schwarzenegger (* 30. července 1947, Thal poblíž Štýrského Hradce, Rakousko) je rakousko-americký sportovec, herec a republikánský politik. V letech 2003–2011 zastával úřad guvernéra Kalifornie. Jako sportovec je dodnes považován za nejlepšího kulturistu v historii tohoto sportu. Vyhrál nespočet soutěží v kulturistice a silovém trojboji - nejcennější jsou jeho vítězství Mr.Olympia (7 krát) a Mr.Universe (5 krát).

 

 

 

Životopis Arnolda Schwarzeneggera

Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v Thalu (nedaleko Grazu - Rakousko). Vyrůstal ve druhém poschodí 300 let starého domu č.p. 145 Thal-Linak se svými rodiči Gustavem a Aurelií a svým starším bratrem Meinhardem. Ačkoliv jeho otec pracoval jako policejní důstojník, měli neustálé problémy s penězi a jejich domácnost postrádala jakýkoliv komfort. Neměli elektřinu, ústřední topení, telefon, koberce ani vodovod, takže Arnold s Meinhardem museli nosit vodu z fontány vzdálené 150 m od jejich domu.

Jeho otec byl katolík, amatérský hudebník a nadšený sportovec a snažil se aby jeho synové trávili čas užitečnou činností. Arnold se několik let věnoval fotbalu, ale brzy zjistil, že jeho výkony docházejí jen malého ocenění a začal se rozhlížet po nějakém sportu, který by mu umožnil přímé soupeření "muž proti muži". Přešel tedy k atletice, ale po návštěvě posilovny rázem zjistil, že to je teprve ten pravý sport a začal snít o titulu Mr. Universe.

V roce 1961 se setkal s Kurtem Marnulem, bývalým Mr. Rakousko, který ho začal trénovat. Později Marnul Arnolda požádal, aby cvičil v Atletickém klubu v Grazu a on souhlasil. V roce 1965 se zapsal do rakouské armády, kde sloužil jako tankista (1965-1966). Aby mohl odjet na soutěž ve Stuttgartu, musel Arnold opustit tábor bez povolení. Soutěž vyhrál a získal titul juniorského mistra Evropy. Soupeři mu dali přezdívku "The Oak" (Dub), kterou používá dodnes.

Po návratu ho čekalo sedm dní ve vojenském vězení. Po vypršení trestu armáda pro Arnolda zřídila posilovnu a on se mohl plně soustředit na trénink. Během soutěže ve Stuttgartu se Arnold seznámil s Albertem Busekem, vydavatelem předního kulturistického časopisu, který mu nabídl místo trenéra ve svém fitness studiu v Mnichově. Po návratu z vojny Arnold opustil Thal a nastoupil u Buseka. Začal se připravovat na Mistrovství světa v Londýně a Busek ho ve svých časopisech propagoval. Arnold nakonec získal jen druhé místo, ale zároveň se z něho stal nejznámější mnichovský trenér. Busek mezitím vytvořil pro svého chráněnce mezinárodní kontakty.

Arnoldova popularita rychle rostla a posléze začal trénovat s Frankem Columbem silový trojboj. V roce 1966 vyhrál německé Mistrovství v trojboji. V roce 1967 odjel do Londýna bojovat o titul mistra světa anglického svazu NABBA a cesta byla korunována naprostým triumfem. Následující rok Arnold strávil přípravou na mistrovství světa všech svazů - Mr. Olympia.

Zkontaktoval vydavatele časopisů "Muscle Builder" a "Mr. America" Joe Weidera a ten mu pomohl připravit cestu do Ameriky. Mezitím Arnold startoval v soutěži NABBA Mr. Universe v Londýně, kterou s přehledem vyhrál. V roce 1968 obdržel od Weidera pozvánku do Ameriky, aby se zúčastnil mistrovství světa IFBB a zároveň nabídku zůstat několik měsíců ve Spojených státech a trénovat tam. Arnold byl posedlý svým americkým snem a návrh samozřejmě přijal.

Weider mu po příjezdu poskytnul smlouvu na jeden rok, která Arnoldovi umožnila zůstat v USA. Během tohoto roku zvítězil na Mistrovství světa IFBB v New Yorku i na Mistrovství světa NABBA v Londýně. Jen v soutěži Mr. Olympia se musel sklonit před Sergiem Olivou.

V roce 1970 si zahrál ve svém prvním filmu Herkules v New Yorku (Hercules in New York), v září zvítězil na Mistrovství světa NABBA v Londýně, kde porazil svůj idol Rega Parkse. O den později vyhrál soutěž Mr. World v Columbusu, kde porazil svého soka Sergia Olivu, a v říjnu získal svůj první titul Mr. Olympia. Arnold se snažil zpeněžit své úspěchy a založil zasilatelskou službu se sportovním zbožím a zároveň nabízel i tréninkové kursy.

V roce 1971 Arnold Schwarzenegger opět zvítězil v soutěži Mr. Olympia. V tomto roce ale také umírá Arnoldův starší bratr Meinhard na následky autonehody. V září 1972 Arnold opět zvítězil na IFBB Mr. Olympia v Essenu a George Butler se rozhodl angažovat Arnolda do hlavní role dokumentu Pumping Iron. V prosinci zemřel na infarkt jeho otec Gustav Schwarzenegger.

V následujícím roce Arnold Schwarzenegger docházel na kursy angličtiny, nechal se zapsat do večerní školy na California University v LA a získal čtvrtý titul Mr. Olympia. Tento rok měl také premiéru Arnoldův druhý film - krimi Dlouhé loučení (The Long GoodBye).

V říjnu 1974 získal Arnold
Schwarzenegger pátý titul Mr. Olympia a v listopadu 1975 šestý. Ohlásil svůj odchod ze soutěžní kulturistiky. V roce 1976 byl natočen film Zůstaň hladový (Stay Hungry), ve kterém hrál s Jeffem Bridgesem, a za který dostal Zlatý globus jako nejlepší mladý představitel.

V roce 1977 byl dokončen a uveden do kin dokument Pumping Iron a vyšla publikace "Arnold: Výchova kulturisty". Arnold účinkoval v jednom z dílů seriálu Ulice San Franciska. V srpnu navštívil tenisový turnaj Roberta F. Kennedyho blízko New Yorku, kde se setkal s Mariou Owings Shriver a brzy se do sebe zamilovali.

V roce 1979 spolupracoval na knihách "Arnoldovo formování postavy pro ženy" a "Arnoldova kulturistika pro muže", zahrál si ve westernu Kaktusový Jack (The Villian) a v komedii Hledání věcí (Scavenger Hunt). V listopadu úspěšně složil zkoušky z mezinárodního marketingu fitness na universitě ve Wisconsinu a zastával post odborného komentátora na Mr. Olympia. Po krátkém rozhovoru s Frankem Zanem se rozhodl opět začít s tréninkem a obhájit titul Mr. Olympia, který v říjnu 1980 skutečně získal. Účinkoval ve filmu Návrat (The Comeback), který pojednává o jeho tréninku a soutěži Mr. Olympia. Po boku Loni Anderson si zahrál ve filmu Příběh Jayne Mansfieldové (The Jane Mansfield Story).

V roce 1981 vzniklo Arnoldovo první tréninkové video Shape Up With Arnold. V květnu 1982 byl dokončen fantasy příběh režiséra Johna Miliuse Barbar Conan (Conan the Barbarian).

V září 1983 bylo Arnoldovi uděleno americké občanství. Na podzim se začalo natáčet pokračování Conana pod názvem Ničitel Conan (Conan the Destroyer), premiéru mělo v červnu 1984. V březnu tohoto roku začalo natáčení nízkorozpočtového sci-fi snímku neznámého režiséra Jamese Camerona Terminátor (The Terminator). Film byl na podzim slavnostně uveden do kin a dostal se mezi deset nejlepších snímků roku.

V roce 1985 Arnold Schwarzenegger jako spoluautor vydal knihu "Encyklopedie moderního bodybuildingu". V červenci se natáčelo volné pokračování Conana Rudá Sonja (Red Sonja), ve kterém hrál po boku Brigitte Nielsen, se kterou prožil krátkou milostnou aférku. V srpnu téhož roku oznámili Arnold a Maria Shriver své zasnoubení. V září byl dokončen film Komando (Commando) a Arnold byl zvolen asociací "National Association of Theater Owners" Mezinárodní hvězdou roku.

26. dubna 1986 se Arnold Schwarzenegger v Massachusetts oženil s Mariou Shriver. V červnu si zahrál ve filmu Špinavá dohoda (Raw Deal). Rozjel své obchody s nemovitostmi. V roce 1987 si zahrál ve filmech Predátor (Predator) a Běžící muž (The Running Man). Za svůj přínos světu filmu získal 1847. hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

V následujícím roce účinkoval v akční krimi Rudé horko (Red Heat) a v komedii Dvojčata (Twins), což byl jeho první film, který ve Spojených státech vydělal víc než 100 milionů dolarů. V lednu roku 1989 zvítězil v anketě časopisu Muscle and Fitness jako nejlepší kulturista všech dob. V tomto roce vznikla Arnoldem sponzorovaná kulturistická soutěž "Arnold Classic" a v prosinci se mu narodila první dcera Katherine Eunice (13.12.1989).

V roce 1990 vyšly o Arnoldovi dvě knihy: George Butler - "Arnold Schwarzenegger: Portrét" a Wendy Leighs - "Arnold: Neautorizovaný životopis". Arnold Schwarzenegger byl prezidentem USA Georgem Bushem jmenován do funkce prezidenta Rady pro sport a fitness. Natočil sci-fi Total Recall (Total Recall) a komedii Policajt ze školky (Kindergarten Cop), režíroval epizodu Proměna ze série Příběhy ze záhrobí (Tales From The Crypt : The Switch) a podílel se na pořádání olympijských her pro tělesně postižené.

V roce 1991 byla Arnoldovi udělena cena Centra Simona Wiesenthala za jeho podporu při vzniku studie o holocaustu. 23. července 1991 se narodila Christina Maria Aurelia, Arnoldovo a Mariino druhé dítě. Arnold si zahrál ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (Terminator 2: Judgment Day), který stál téměř 100 milionů dolarů a jako první civilista si za 45 tisíc dolarů koupil vojenský terénní vůz Hummer. V říjnu byla v New Yorku otevřena první restaurace Planet Hollywood (spolumajitelé Sylvester Stallone, Bruce Willis a Demi Moore). V prosinci získal humanitární vyznamenání od "American Sportcasters Association".

V následujícím roce otevřel Arnold Schwarzenegger v Santa Monice restauraci "Schatzi", byl časopisem Premiere označen za 10. nejvýznamnějšího muže Hollywoodu a režíroval televizní film Vánoce v Connecticutu (Christmas in Connecticut) s K. Kristoffersonem. V dubnu dokončil svůj plán navštívit za svého prezidentování v Radě pro sport a fitness všech 50 států USA a byl odstupujícím Joe Goldem jmenován předsedou World Gym.

V roce 1993 vyšla Arnoldova kniha "Fitness dětí" a Arnold byl jmenován "Mezinárodní hvězdou desetiletí". V červnu byl dokončen film Poslední akční hrdina (Last Action Hero) a 18. září se narodilo Arnoldovo a Mariino třetí dítě - Patrick Arnold.

V roce 1994 se Arnold Schwarzenegger potřetí sešel s režisérem Jamesem Cameronem a natočili spolu brilantní akční komedii Pravdivé lži (True Lies). Premiéra filmu byla v červenci a US tržby 142 mil. $ jej katapultovali na pozici jednoho z nejúspěšnějších filmů roku. To třetí spolupráce s Ivanem Reitmanem (Dvojčata, Policajt ze školky) nedopadla tak dobře. Druhé setkání Arnolda Schwarzeneggera se svým "dvojčetem" Danny De Vitem diváky příliš nezajímalo, a tak anabáze těhotného Arnolda v komedii Junior (Junior) skončila finančním fiaskem. Navzdory tomu Arnold zvěčnil své dlaně a chodidla do chodníku u Mannova Čínského divadla a vystoupil v cameo roli ve filmu svého starého přítele Franka Columbu Berettův ostrov (Berreta's Island).

Po propadu Juniora se Arnold Schwarzenegger v roce 1996 rozhodl vrátit ke svým kořenům drsným akčním filmem Likvidátor (Eraser). Film sice není úplně špatný, nicméně očekávání diváků naplnil pouze zčásti. Téhož roku účinkuje i ve vánoční komedii Rolničky, kam se podíváš (Jingle All the Way).

V březnu 1997 získal zlatou medaili IFBB za organizování fitness víkendů v Columbusu, označení Nejvýznamnější kulturista 20.století a ocenění Humanista roku od "National Association of Theater Owners". V červnu byl uveden film Batman a Robin (Batman & Robin), ve kterém Arnold hraje padoucha, ďábelského Mr. Freeze. V tomto roce také přijal hlavní cenu Centra Simona Wiesenthala. Narodilo se mu čtvrté dítě - Christopher Sergant (27. září). V létě 1997 podstoupil operaci vadné srdeční chlopně. Zákrok neměl žádné komplikace a Arnold se rychle zotavil.

V roce 1998 měl Arnold Schwarzenegger tu čest slavnostně otevřít "Stadion Arnolda Schwarzeneggera" v Grazu. Je to působivé místo a hold Arnoldovi a celé jeho práci. V tomto roce zemřela na infarkt Arnoldova matka Aurelia.

V roce 1999 se Arnold po dvou letech vrátil na filmové plátno v satanském hororu Konec světa (End of Days). Po nepříliš dobrém přijetí tohoto snímku natočil v roce 2000 akční sci-fi 6. den (The 6th Day) s nanejvýš aktuálním tématem - klonování lidí.

Že se Arnold umí trefit do aktuálních témat prokázal i o rok později. V roce 2001 natočil akční thriller Protiúder (Collateral Damage). Arnold zde hraje losangeleského hasiče, jemuž teroristé při bombovém útoku na kolumbijské velvyslanectví zabijí ženu a syna. Premiéra filmu byla po událostech z 11. září 2001 odložena, film byl přestříhán, a do kin se dostal až v únoru 2002.

Rok 2003 byl pro Arnolda Schwarzeneggera mimořádně úspěšný. Pod vedením režiséra Jonathana Mostowa (Ponorka U-571) se nejprve ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů (Terminator 3: Rise of the Machines) vrátil ke své nejslavnější roli zabijáckého cyborga a po jeho nebývale kladném přijetí ze strany kritiky i filmových diváků se rozhodl čelit své největší výzvě - aktivně vstoupit do politiky. Volba kalifornského guvernéra se konala 9. října 2003 a Arnold Schwarzenegger s 2 520 911 hlasy suveréně zvítězil.

Po svém zvolení se rozhodl skončit s filmovou kariérou. Terminátor 3 se tak stává labutí písní herecké dráhy Arnolda Schwarzeneggera. Diváci jej však mohou ještě vidět v cameo výstupech ve filmech Vítejte v džungli (The Rundown) a remaku Cesty kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days).

Až čas ukáže, zda v politice Arnold Schwarzenegger obstojí stejně dobře jako v jiných oborech. K dosažení mety nejvyšší mu však v cestě stojí zdánlivě nepřekonatelná překážka - prezidentem USA se může stát pouze americký občan, který se na území Spojených států narodil. Toto pravidlo pochází z doby vzniku americké ústavy a dnes je již samozřejmě značně diskriminační. Jak sami víme, prezidentem se nestal. Během svého úřadování musel navíc čelit několika aférám. Arnold Schwarzenegger oznámil, že se po 25 letech rozvádí se svou manželkou. Uvedl, že on a jeho choť Maria Shriverová žijí již nějakou dobu odděleně. Teprve později však vyplul na povrch opravdový důvod rozpadu manželství. Schwarzenegger totiž počal s jednou ze svých služebných před více než deseti lety dítě a teprve v tomto roce to po odchodu služebné z domu a ukončení mandátu prozradil ženě.

Členka Schwarzeneggerova služebního personálu pracovala pro známého herce a politika po 20 let. V lednu rodinu opustila, když údajně dosáhla svého cíle a vydržela u zaměstnavatele po dvě desetiletí.

Manželce sdělil populární akční hrdina drsné tajemství jen zanedlouho poté. Jakmile Schwarzenegger potvrdil, že je dítě se služebnou skutečně jeho, manželka společnou domácnost okamžitě opustila.

 

V uplynulých týdnech se objevily zprávy o tom, že se Arnold Schwarzenegger vrátí na filmová prkna - do dalšího pokračování filmové série Terminátor se Arnold vrátil, mluvilo se také o jeho účasti v akčním thrilleru The Last Stand. Kdysi svalnatý akční hrdina ale projevil nedávno zájem i o roli v dramatickém snímku Cry Macho producenta Alberta Ruddyho, který je podepsán pod takovými filmy, jako je Kmotr či Million Dollar Baby. Nakonec ale kvůli tomu, že se dostaly na povrch pikantnosti ze soukromého života Arnolda Schwarzeneggera, k velkému filmovému návratu nedošlo a zřejmě ani nedojde.

 

Arnold Schwarzenegger a jeho život kulturisty

Arnoldův vstup do kulturistiky nebyl neobvyklý. Jako třináctiletý se věnoval fotbalu. Když zjistil, že jeho osobní výkony docházejí jen malého ocenění, a uznání se dostává pouze mužstvu jako celku, ztratil o kopanou zájem. Místo toho vyhledává možnost přímého porovnání výkonů: muž proti muži. A tak rozšíří svůj sportovní repertoár o plavání, vrh koulí a oštěpem. Ani tyto sportovní discipliny mu však nepřinášejí plné uspokojení. Teprve, když trenér pošle fotbalové mužstvo do posilovny,  vytuší Arnold k čemu je doopravdy povolán. Poprvé v životě spatří, jak se velcí, potem zalití muži trápí s činkami, jak se jim pod tou tíhou napínají ohromné svaly, div neprotrhnou kůži. Rázem ví, že našel ten pravý sport. V té době je mu patnáct let, měří metr osmdesát, ale váží jen šedesát osm kilo. Netrvá dlouho a ostatní kulturisté v tělocvičně si povšimnou Arnoldovy horlivosti. Nemusejí vynaložit mnoho námahy na to, aby ho definitivně přemluvili ke kulturistice.

Tak jak se rozvíjelo Arnoldovo tělo, tak se zvyšovalo i jeho sebevědomí. Brzy zjistil co to znamená mít postavu vzbuzující respekt. Čím víc jeho svaly rostly, tím větší úcty se mu dostávalo ve škole, na ulici, i přímo v posilovně. Nevešel do místnosti bez toho, aby jej přítomní nezaregistrovali. I přes jeho věk ho dospělí začali brát vážně. „Mocná, svalnatá postava má vliv na to, jak se k vám lidé chovají“ – to byla poučka, kterou si navždy uchoval v paměti. Jeho zvětšující se muskulatura také ovlivnila jeho vztahy s vrstevníky. Zatímco chlapcům většinou jeho postava imponuje, ve slabším pohlaví vyvolává smíšené pocity. Některým dívkám připadá jeho tělo odpudivé, na jiné však jeho mohutný zjev působí. Budí náklonnost nebo odpor, jako by neexistovalo nic mezi tím. A jeho reakce? „Chci se stát ještě mohutnějším, abych skutečně zapůsobil!“ Vždycky rád šokoval lidi a právě jeho postava byla vhodným prostředkem. Těch, kteří ho nebrali na vědomí nebylo příliš mnoho, zvláště v tak malém městě jako je Graz. Tím spíše, že jeho otec byl velitelem místní policie.

Omyly Arnoldova mládí

I v Arnoldově psychické přípravě na soutěž se zpočátku vyskytlo několik chybných postojů. Například, když si prohlížel foto-grafie svých budoucích soupeřů před odletem do Londýna na soutěž Mr. Universe 1966. „Tak toho neporazím, říkal jsem si, ani tamhletoho, toho dalšího bych mohl… Prohlížel jsem si fotografie a stavěl se do role poraženého ještě předtím, než jsem se zúčastnil soutěže.“

 

První vítězství Arnolda Schwarzeneggera

První krok směrem k úspěšné budoucnosti učinil Arnold v roce 1965, kdy se zúčastnil Mistrovství Evropy juniorů v západoně-meckém Stuttgartu. V té době však prochází vojenskou službou v rakouské armádě. Požádá tedy o povolení opustit posádku, ale to bylo zamítnuto. Tak jel načerno. Když přišel na soutěž, neměl ani ponětí o tom, jak se pohybovat na pódiu. Nepřinesl si dokonce ani soutěžní úbor (plavky). Do světa kulturistiky tedy vstoupil jako naprostý nováček. I přesto zvítězil a odstartoval tak svou mimořádně úspěšnou kariéru. Po návratu k posádce jej čekal týden vězení. Arnoldovo vítězství však zapůsobilo na jeho nadřízené. Jsou toho názoru, že Arnoldovy svaly mohou značně podpořit věhlas roty, a proto mu dávají dva dny mimo-řádného volna. Navíc mu zřídí speciální posilovnu, kde může pokračovat v tréninku.

Arnold se stává idolem

Arnold se konečně setkal se svým idolem s dětských let Reg Parkem. Navštívil ho dokonce v jeho domě v Jižní Africe. Arnold říká, že se od Parka mnoho naučil – například upřednostňovat v tréninku základní cviky, ale zároveň používat i ty cviky, které mu dosud vyhovovali a pomohli mu k dobrým výsledkům. Učil se však od něj nejen to, jak se stát lepším kulturistou, ale i jak se stát lepším člověkem. Byl ještě příliš mladý a jeho mohutná postava mu dodávala pocit nadřazenosti. „Byl jsem obyčejný výtržník, jako velký zdivočelý býk, který ohrožuje vše kolem. Rvačky byly na denní pořádku.“ Působení a přítomnost Reg Parka pomohla Arnoldovi změnit jeho chování vůči okolí. Reg byl naprostý gentleman, bylo těžké neobdivovat ho a Arnoldův obdiv vyústil do snahy napodobovat ho.

Cesta k výšinám Arnolda Schwarzeneggera

Arnoldův opravdový vzestup začal v roce 1967. Zúčastnil se opět soutěže Mr. Universe v Londýně a svůj závazek vyhrát titul splnil. Aby k tomu došlo, musel porazit Dennise Tinnerina, čerstvého držitele titulu Mr. America. S nefalšovanou radostí si Arnold připo-míná tuto událost: „Zastínil jsem na pódiu všechny, včetně Tinnerina. Získal jsem nej-větší aplaus. Bylo to poprvé, co diváci skandovali Arnold! Arnold!“ Tímto vítězstvím vstoupil do povědomí kulturistické veřejnosti na celém světě – všiml si ho i trenér Joe Wieder. Ten o tom říká: „Slyšel jsem o mohutném šampiónovi z Rakouska a tak jsem požádal jednoho ze svých lidí působících v Evropě, aby se na něho podíval zblízka. Cítil jsem, že pro kulturistiku by bylo nesmírně cenné, kdyby se objevil někdo jako Arnold.“

Jak se baví Arnold Schwarzenegger

Tak jako je Arnold zodpovědný při práci, tak se dovede odvázat pokud jde o zábavu. Jednou se například rozhodl zvýšit svoji publicitu tak, že šel mnichovskými ulicemi za bílého dne ve sněhové bouřce jen v plavkách. Samozřejmě, že okamžitě vyvolal bouřlivé reakce v místním tisku. Jeho přátelé mají spousty příhod, týkajících se Arnoldových žertovných výstupů při společen-ských akcích. John Balik vzpomíná, že kdykoliv ho požádala nějaké dívka, aby si sundal triko, odpověděl, že ho sundá pouze v případě, když to udělá i ona. Ani jedna se neurazila a někdy skutečně šla trička dolů.

Arnold odchází z Rakouska

Arnold je v každém případě typ člověka, který se z neúspěch dovede rychle vzpamatovat. Kdykoliv prohrál nějakou soutěž, dokázal si ihned říci proč. Disponoval velkou svalovou hmotou, věděl jak trénovat, chyběla mu však přesná svalová definice a separace, chyběli mu i přiměřené vědomosti v oblasti výživy. „Ti Američané na to jdou asi trochu jinak.“ Rozhodl se, že bude trénovat v USA. Musí se naučit všemu, co ovládají jeho soupeři a nakonec toho využít proti nim. Jeho mysl byla již delší dobu upjatá ke Kalifornii se vším, co k ní patří – slunce, pláže, filmové hvězdy.

Poslední prohra Arnolda Schwarzeneggera

Na soutěži Mr. Olympia 1969 se Arnold poprvé přesvědčil, proč Kubánci Sergio Olivovi přezdívají mýtus. Byl známý tím, že se před soutěží donekonečna rozcvičoval a své svaly pumpoval i dvě hodiny denně. Nosíval dlouhý masérský plášť, který odkládal až těsně před vystoupením, takže nebylo možné posoudit momentální úroveň jeho svalstva… „Když přišel čas vyjít před diváky,“ vzpomíná Arnold, „Sergio si sundal plášť a vstoupil do tunelu, který vedl na pódium. Kráčel přede mnou na pódium a ukázal největší latissismus, jaký jsem kdy viděl. Sergio byl tak široký, že téměř zastínil světlo v úzkém tunelu. Byl to moment, který mě úplně odrovnal. V tu chvíli mi bylo mi jasné, že tuto soutěž jsem prohrál.“ Sergio ten večer skutečně zvítězil, i když mnohem těsněji než Arnold očekával. Podle Arnolda to však bylo naposledy, co se nechal vyvést z míry úrovní soupeře. A bylo to zároveň naposledy, co ho Sergio Oliva porazil.

 

Umístění Arnolda Schwarzeneggera ve vrcholných soutěžích

1963 Contest in Graz, Steirer Hof Hotel, Graz, Rakousko (2. místo)

1964 Krajské mistrovství - třída junioři, Curlene, Rakousko (1. místo)

1965 Mistrovství Evropy juniorů, Stuttgart, Německo (1. místo)

1966 Mistrovství Evropy - třída amatéři (1. místo)

1966 Nejlépe stavěný muž Evropy (1. místo)

1966 Mezinárodní mistrovství Německa v sil. trojboji - těžká váha (1. místo)

1966 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglie - třída amatéři (2. místo)

1967 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglie - třída amatéři, celkově (1. místo)

1968 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglie - třída profi, celkově (1. místo)

1968 IFBB Mr. Universe, Miami, USA - ve své třídě i celkově (1. místo)

1968 IFBB Mr. International, Tijuana, Mexico (1. místo)

1969 IFBB Mr. Universe, New York, USA (1. místo)

1969 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (2. místo)

1969 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglie - ve své třídě i celkově (1. místo)

1969 Mistrovství Evropy, Essen, Německo - ve své třídě i celkově (1. místo)

1970 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglie - ve své třídě i celkově (1. místo)

1970 AAU Pro Mr. World, Columbus, Ohio - USA (1. místo)

1970 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. místo)

1971 IFBB Mr. Olympia, Paříž, Francie IFBB Mr. Olympia (1. místo)

1972 IFBB Mr. Olympia, Essen, Německo (1. místo)

1973 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. místo)

1974 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. místo)

1975 IFBB Mr. Olympia, Pretoria, Jižní Afrika (1. místo)

1980 IFBB Mr. Olympia, Sydney, Austrálie (1. místo)

 

Arnold Schwarzenegger ve vrcholné formě (1975, Mr. Olympia, Jižní Afrika)

Výška: 185 cm

Váha: 104 kg

Paže: 54 cm

Hrudník: 140 cm

Pas: 79 cm

Stehna: 71 cm

Lýtka: 50 cm

 

 

Nejznámější filmy Arnolda Schwarzeneggera

 

Barbar Conan

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Conan) James Earl Jones (Thulsa Soudce) William Smith (Conanův otec) Franco Columbu (Pitský zvěd) Nadiuska (Conanova matka) Cassandra Gava (čarodějka) Max Von Sydow (král Osric) Sandhal Bergman (Valeria) Jorge Sanz (mladý Conan) Ben Davidson (Rexor) Gary Lopez (Subotai) Mako (Akiro)

 

Je chladné zimní ráno. Vesnice Cimmeriánů leží pod těžkou sněhovou přikrývkou. Z chatrčí stoupají obláčky kouře. Mladý Conan se pokouší chytit rybu v díře v rybníku. Vtom je poklidné ticho nečekaně a bez varování narušeno. Z lesní houštiny se vyřítí třicet jezdců smrti, v patách psy z podsvětí. Jezdci mají na štítech hadí symbol. Jsou to válečníci z kmene Vanů. Mezi Cimeriány zavládne zmatek. Vesnice není na přepadení připravena, obyvatelé jsou jeden po druhém zabíjeni. Sníh je nasáklý krví. Conan musí přihlížet, jak otec klesá na zem proboden šípy. Matka bojuje zarytě dál. Tu přicválá skvostný jezdec. Hlavu mu zdobí klenoty posetá přilba, která ponechává jenom otvor pro oči. Je to vůdce Vanů – Thulsa Soudce. Pohybem, jež vyjadřuje vědomí převahy, si sundá přilbu. Vyzařuje z něho podmanivá směsice zlomyslnosti a přitažlivosti. Upíra hypnotizující pohled na Conanovu matku, která strne. Thulsa Soudce se přiblíží na dosah jejího meče a jiskřícím ostřím jí setne hlavu.

Tím začíná pro Conana strastiplná doba. Spolu s ostatními cimeriánskými dětmi je zavlečen do otroctví. Cílem dlouhého pochodu je kolo utrpení, velký dřevěný mlýn uprostřed nekonečně odlehlé roviny. Zajaté děti jsou odsouzeny udržovat obrovské kolo v pohybu. Míjí jeden den po druhém, střídají se roční doby a jedno dítě za druhým umírá. Naživu zůstává jenom Conan. Ani patnáct let plných utrpení ho nedokázalo zahubit. Srdce má plné nenávisti, ducha i tělo mu posílila touha po pomstě. Jednoho dne se objeví u mlýna Zrzek. Obdivuje Conanovu sílu a koupí ho pro gladiátorské zápasy. Conan při prvním vystoupení v aréně zvítězí. A tím se jeho život změní. Do svého umění ho zasvěcují nejlepší válečníci a zápasníci s mečem. Naučí ho nejen bojovat, ale i číst, psát – a milovat. Mezitím se z Conana stane uznávaný gladiátorský zápasník, profesionální zabiják, člověk, který je sice stále ještě otrokem, ale ponenáhlu si uvědomuje své hodnoty. Avšak všechny ty roky v zajetí jenom rozdmýchávají jeho nenávist. Je posedlý už jenom jedinou myšlenkou, najít vraha svých rodičů ...

 

Ničitel Conan

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Conan) Wilt Chamberlain (Bombaata) Sven-Ole Thorsen (Togra) Bruce Fleischer (výtržník) Patch Roach (Toth Amon) Sarah Douglas (Taramis) André the Giant (Dagoth) Jeff Corey (velkovezír) Olivia D'Ambo (Jehna) Tracey Walter (Malak) Grace Jones (Zula) Mako (Akiro)

 

Film začíná tam, kde skončil první díl. Conan se plně oddává truchlení nad zabitou válečnickou nevěstou Valérií a hledání vlastního království. Zrovna klečí v hlubokém rozjímání před kamenem, když ho i se společníkem zlodějem Malekem obklíčí válečníci, ale jejich pokus oba polapit do sítí se nezdaří. Ukáže se, že jim velí žena, královna Taramis. Navrhne Conanovi obchod. Když jí pomůže dobýt od kouzelníka Thot-Amona jistý drahokam, královna vdechne znovu život Valérii. Conan nemůže takové nabídce odolat.

Netuší však, že královna Taramis chce na sebe strhnout největší ze všech mocí, totiž kouzelnou sílu dřímajícího boha Dagotha, který spočívá ustrnulý v jejím paláci Shadizaru. Vzkřísit ho může jenom královnina neteř, princezna Jehnna, tím, že se dotkne drahokamu, klíče k Dagothovu tajemství. Taramis přikáže vůdci své stráže Bombaatovi, postarat se o to, aby se Jehnna vrátila ze své dobrodružné výpravy jako panna, protože má být obětována Daghotovi, a ten přijímá jenom neposkvrněné dívky. Conan musí bezpodmínečně zemřít. Conan s Bombaatou a princeznou putuje nic zlého netuše po světě. Cestou osvobodí Akiru, visícího na rožni, a svolí, aby se výpravy zúčastnila amazonka Zula. Dospějí k ledovému zámku Thoth-Amona, ležícímu na jezeře. Nebezpečný čaroděj se v noci předtím, než má být proti němu podniknut útok, promění v strašidelného obrovitého ptáka a unese Jehnnu. Conan a spol zaútočí. Vniknou do kulatého zrcadlového sálu, v jehož středu spočívá drahokam. Jenomže ze zrcadel vystoupí hrozná opičí nestvůra, která je nezranitelná, takže ji nemůže přemoci ani Conanův meč. Zdá se již, že Conan je ztracen. Poté, co se při boji roztříští jedno ze zrcadel, se na těle nestvůry objeví zranění. Čím víc zrcadel Conan rozbije, tím je protivník ochablejší a osvobozená Jehnna dostane svůj drahokam ...

 

Film Komando

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (plukovník John Matrix) James Olson (gen. Franklin Kirby) Alyssa Milano (Jenny Matrix) David Patrick Kelly (Sully) Rae Dawn Chong (Cindy) Carlos Cervantes (Diaz) Vernon Wells (Bennett) Drew Snyder (Lawson) Bill Paxton (důstojník) Sharon Wyatt (Leslie) Dan Hedaya (Arius) Bill Duke (Cooke)

 

Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami je neúmyslná a určitě i nemožná. Ale určitou podobnost nelze vyloučit. Především s Rambem. Oběma se napínají svaly pod tíhou celého arzenálu bodných i střelných zbraní. A stejná je i neúprosnost muže v osamělé akci proti armádám. Podobně, jak je tomu v případě Ramba, také plukovník John Matrix opustil speciální jednotku americké armády a nyní ho vyhledá jeho bývalý nadřízený a učitel, aby ho varoval, že mu podle všech náznaků hrozí nebezpečí. Matrix slíbí dceři Jenny, s kterou šťastně žije v odlehlém domě v horách, že ji už nikdy nenechá samotnou. Ale vtom už duní výstřely, nepřátelé bleskově zasáhli. Dřív než se Matrix dostane ke svým zbraním, mu unesou dceru. Když jeden z únosců chce vysvětlit podmínky jejího propuštění, rozzuřený otec ho okamžitě zastřelí. S Matrixem nejsou žádné špásy. Pronásleduje únosce, dostihne je, ale je bezmocný, když jeden z nich přiloží dívce ke krku lovecký nůž. Matrix se musí se zaťatými zuby podrobit následujícím podmínkám:

Má odletět do jedné jihoamerické země, a zavraždit prezidenta, kterého zná z dřívějška, aby muž, který dal podnět k únosu, mohl na sebe strhnout moc ve státě. Jenomže Matrix zná pravidla hry. Ví, že potom mají být zabiti on i jeho dcera.

Na letiště ho doprovázejí dva muži, z nichž jeden s ním nastoupí na palubu. Když letadlo startuje, Matrix mu zlomí vaz a poprosí letušku, aby "spáče" nebudila. Pak otevře dvířka u letadla a skočí do bažiny, která sousedí se startovací drahou. Spěchá zpátky na letiště: jedinou šancí, jak objevit svou dceru, je najít druhého z průvodců, který zůstal na letišti. Ten se chystá sbalit letušku jménem Cindy, která právě přistála, když v tom ho spatří Matrix. Gauner uprchne a Matrix naskočí. do Cindina auta, aby pokračoval v pronásledování. Pro mladou letušku je to začátek dobrodružství, o jakém se jí určitě ani nezdálo.

Matrix má jedenáct hodin čas, pak letadlo přistane u svého cíle, únosci zjistí, že jim bývalý plukovník upláchl a to by znamenalo jistou smrt pro jeho dceru. A tak Matrix s rozčilenou letuškou se věnují honu po nočním Los Angeles, od jedné stopy k další, od jedné masové řeže k druhé. V jednom obchodě se Matrix vybaví zbraněmi, že by stačily pro celou četu, což se mu později vyplatí. V závěrečném boji nemá totiž starostlivý otec už co činit s hrstkou únosců, nýbrž s celou exilovou armádou. I ten nejpozornější divák může jenom zhruba odhadnout, kolik lidí Matrix oddělá granáty, pancéřovými pěstmi, strojními puškami, cirkulárkami, vidlemi a noži.

 

Predátor

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (major Alan 'Dutch' Schaefer) Richard Chaves (Poncho Ramirez) R.G. Armstrong (gen. Phillips) Bill Duke (seržant Mac Eliot) Sonny Landham (Billy Sole) Kevin Peter Hall (Predator) Shane Black (Hawkins) Carl Weathers (Dillon) Elpidia Carrillo (Anna) Jesse Ventura (Blain) Sven-Ole Thorsen William H. Burton Steve Boyum

 

Major Alan 'Dutch' Schaefer (Arnold Schwarzenegger) a jemu podřízený pátrací oddíl dostanou za úkol na území blíže nespecifikované středoamerické země vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů. Po úspěšně provedené akci, kterou však provázejí nevysvětlitelné záhadné události, se jednotka vydá pralesem na místo, kam pro ni má přiletět vrtulník. V té chvíli poprvé udeří mimozemská bytost, pravá příčina zájmu oficiálních míst, vyslání Schaeferových mužů i smrti první skupiny průzkumníků. Záludný protivník dokonale využívá schopnosti splynout s okolním prostředím a stát se pozemskému oku neviditelným. Jednoho po druhém, rafinovaně, metodicky a pro zábavu z lovu zabíjí perfektně vycvičené vojáky. Zcela programově si nechává na konec jejich velitele.

Schaefer si je vědom, že žádnou zbraní žádný z jeho mužů nebyl schopen monstrum zastavit. Zkušený válečník proto přistoupí na mimozemšťanův způsob boje. Učiní z džungle svého spojence, splyne s ní, spolehne se na vlastní rozum více než na sílu svalů. Mimozemšťan pozná, že konečně narazil na sobě rovného soupeře a na střetnutí dvou gigantů přistoupí; a prohraje ho. Spolu s Schaeferem přežije řádění stvůry ještě žena (Elpidia Carrillo), kterou Schaeferovi muži zajali v táboře partyzánů a kterou zabiják z vesmíru ušetří, protože loví jen ty, kteří se umějí bránit.

Total Recall

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Douglas Quaid) Rosemary Dunsmore (Dr. Lull) Roy Brocksmit (Dr. Edgemar) Ronny Cox (Vilos Cohaagen) Marshall Bell (George/Kuato) Ray Baker (Bob McClane) Michael Ironside (Richter) Rachel Ticotin (Melina) Mel Johnson (Benny) Sharon Stone (Lori) Dean Norris (Tony) David Knell (Ernie)

 

"Připrav se na překvapení. Ty nejsi ty. Ty jsi já." Doug Quaid už vůbec nic nechápe. Před čtyřiadvaceti hodinami byl ještě obyčejným stavebním dělníkem, žil v šťastném manželství s přitažlivou ženou (Sharon Stone). A nyní stojí v polorozpadlé budově a na videoaparátu, který mu poskytl kdosi neznámý, vidí sám sebe, jak se zvesela šklebí. Jeho druhé já mu nezávazným konverzačním tónem vysvětluje, jak se může vyprostit z tísnivé situace. Doug se totiž octl v tísnivé situaci. Už celé hodiny jdou po něm po zuby ozbrojení zabijáci a jeho údajně milující choť se na něho v jednoznačném záměru vrhla s nožem v ruce. Doug si připadá vydán napospas smrtonosné hře, přičemž nezná ani pravidla, ani protihráče. A nyní se dozvídá, že nezná ani sám sebe.

Nevysvětlitelný děs začal Doughovou návštěvou velmi výjimečné cestovní kanceláře Recall. Jsme totiž v roce 2084, kdy se dovolená koná jenom v naší hlavě. Ona cestovní kancelář vloží do zákazníka, prahnoucího po cestování, podle jeho volby poklidné nebo třeba i vzrušující vzpomínky na vyžádanou dovolenou. Douga sužují noc co noc zvláštní sny o jeho jiném životu na Marsu, a proto si u cestovní kanceláře zaplatí výpravu na červenou planetu. Jenomže při jeho přípravě cosi nevyjde, takže po odchodu z mentální cestovní kanceláře je jeho spořádaný svět stavebního dělníka vzhůru nohama a pronásleduje ho komando zabijáků. Od svého věrného obrazu na videu se dozví, že řešení pro jeho životu nebezpečné problémy lze najít na Marsu. Proto Doug bez váhání odjede na kolonizovanou, avšak politickými nepokoji zmítanou planetu. Ve Venusvillu, kolonii horníků a ozářených mutantů, vegetuje marťanská spodina v temných putykách a nevětraných šachtách, kde jediné potěšení nabízí prodejná láska a alkohol. Právě tam se Doug bezděky zaplete do krvavých bojů buřičů proti marťanskému diktátoru Cohaagenovi.

 

Pravdivé lži

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Harry Tasker) Jamie Lee Curtis (Helen Tasker) Tom Arnold (Albert Gibson) Tia Carrere (Juno Skinner) Elisa Dushku (Dana Tasker) Art Malik (Salim Abu Aziz) Charlton Heston (Spencer Trilby) Marshall Manesh (Jamal Khaled) James Allen (plukovník) Grant Heslov (Faisil) Bill Paxton (Simon) Jane Morris (Janice)

 

Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) pracuje pro supertajnou vládní agenturu jako mezinárodní špion, dokonale hovoří šesti jazyky a zvládá veškerá úskalí kontrašpionáže. Díky své inteligenci, důmyslu a odvaze zachrání svou zemi. S manželstvím si ovšem Harry tak dobře poradit nedokáže. Jeho žena Helen (Jamie Lee Curtis) je totiž přesvědčena, že má za manžela prachobyčejného obchodníka s počítači, který se jí po patnácti letech manželství jeví jako stále nudnější patron. Zanedlouho však bude muset své názory poněkud upravit...

James Cameron a Arnold Schwarzenegger. Když se tihle dva dají dohromady, vznikne z toho… třeba film jako Terminátor a Terminátor 2 - bez debat jedny z nejlepších akčních sci-fi filmů. Ani další jejich spolupráce nemohla dopadnout špatně. Cameronovi se podařilo skvěle skloubit akci a humor do celku, který vás stoprocentně pobaví i po několikátém zhlédnutí. Typově přesně obsazený Arnold Schwarzenegger do role jemu blízké (drsného akčního hrdiny), který je ale zároveň hlavou rodiny, tu tak trochu paroduje právě své slavné akční role. Taktéž Jamie Lee Curtis je v roli uťápnuté manželky zcela přesvědčivá.

Pravdivé lži jsou akčním filmem, zároveň však i jeho parodií. Výborně fungující složky filmu z něj dělají dokonalou zábavu nejen pro milovníky akce a Arnolda Schwarzeneggera.

Likvidátor

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (John "Eraser" Kruger) Vanessa Williams (Dr. Lee Cullen) James Caan (Robert Deguerin) Robert Pastorelli (Johnny C) James Cromwell (Donahue) James Coburn (Beller) Danny Nucci (Monroe) Andy Romano (Harper) Nick Chinlund (Calderon) Gerry Becker (Morehart) Mark Rolston (J. Scar) John Slattery (Corman) Roma Maffia (Claire Isaacs) Ismael 'East' Carlo (otec Rodriguez)

 

Existují lidé, kteří byli zbaveni své totožnosti a vrhli se do podivuhodného nového života, kde je jejich minulá existence pouhou vzpomínkou. Známí pod falešnými jmény, nesmějí kontaktovat nikoho, koho znali předtím - přátele, rodinu, milované bytosti - protože prozrazení by pro ně znamenalo jistou smrt.

Jsou lidé, kteří riskovali všechno, aby odhalili podvod, vraždu, zlo a korupci tím, že svědčili proti nejhledanějším a nejnebezpečnějším zločincům naší doby. Díky svému svědectví zmizí do Federálního programu na ochranu svědků, kde je od jisté smrti ochrání pouze jejich anonymita. Věří, že jsou v bezpečí.

Ale pak někdo, kdo zná jejich tajemství, je zradí, protrhne jejich bezpečnostní roušku a zanechá je napospas těm, kteří by je rádi viděli mrtvé. Jsou systematicky vražděni...


Konec světa

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Jericho Cane) Gabriel Byrne (muž/Satan) Robin Tunney (Christine York) Kevin Pollak (Chicago) Rod Steiger (otec Kovak) Miriam Margolyes (Mabel) Udo Kier (Dr. Donald Abel) CCH Pounder (Margie Francis) Rainer Judd (matka Christine) Michael O'Hagan (kardinál) Victor Varnado (albín) Derrick O'Connor (Tomáš Akvinský)

 


Satanské číslo 666 je vlastně 999 a má velmi konkrétní význam. Každých tisíc let před Silvestrem se na Zemi vypraví sám Satan, aby s vyvolenou dívkou zplodil Antikrista a nastolil svou vládu temnoty. První pokus zasazený do temného středověku zjevně nevyšel a tak se Satan objevuje znovu pár dní před koncem roku 1999, tentokrát v New Yorku. Cíl mise - oplodnit nic netušící dívku Christine - komplikuje nepříjemné časové omezení. K akci musí dojít právě v hodině před příchodem roku 2000.

O tom všem nemá Jericho Cane (Arnold Schwarzenegger) ani ponětí. Kdysi byl prvotřídním detektivem, ale po tragické smrti své manželky a dcery podlehl démonu alkoholu. No to není docela přesné. Zkrátka začal chlastat. Chléb svůj vezdejší si opatřuje jako člen elitní nájemné ochranky a každé ráno si hned po probuzení přiloží hlaveň pistole k čelu aby zjistil, jestli už dokáže odejít za svými nejbližšími. Dnes chrání Jericho a jeho kolega Chicago nechutně bohatého obchodníka z Wall Streetu. Už se zdá, že bude klid, když na rušné manhattanské ulici zazní výstřely. Po náležitě dynamické honičce Jericho zabijáka zlikviduje. Jedná se o staršího muže, s vyříznutým jazykem a zjevně pomatenou myslí. Blekotá cosi o konci světa a o vyvolené dívce.

Jericho prohledá šílencův nuzný příbytek. Na zdech i podlaze jsou krví namalované podivné symboly, jazyk kněze odpočívá v zavařovací sklenici a z černobílé fotografie se na depresivního alkoholika usmívá dvacetiletá dívka. Jericho a Chicago zjistí její adresu na poslední chvíli. U Christine Yorkové je už pár minut pěkně živo a kdyby Jericho v poslední chvíli nerozrazil dveře, zemřela by Satanova favoritka výkonnou rukou radikálního církevního křídla, které chce čelit nástupu Antikrista metodou Terminátor. Když zahyne matka, nenarodí se ani dítě. Díky Jerichovu včasnému zásahu místo Christine naopak zemřelo pár příliš fanatických kněží. Do Silvestra zbývají tři dny a v New Yorku začíná být pěkně výbušno. A to se Satan (ano, byl to ten obchodník z Wall Streetu) ještě ani nestačil pořádně vložit do hry...


6. den

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Adam Gibson) Michael Rapaport (Hank Morgan) Tony Goldwyn (Michael Drucker) Michael Rooker (Robert Marshall) Sarah Wynter (Talia Elsworth) Robert Duvall (Dr. Griffin Weir) Wendy Crewson (Natalie Gibson) Taylor Anne Reid (Clara Gibson) Jennifer Gareis (virtuální přítelkyně) Andrea Libman (hlas SimPal Cindy) Steve Bacic (Johnny Phoenix) Rodney Rowland (P. Wiley) Terry Crews (Vincent)

 
Díky technologii klonování se stal svět nedaleké budoucnosti rájem na Zemi. Smrtelné choroby přestaly existovat, váš nový pes může být navržen tak, aby barevně ladil s pohovkou ve vašem obýváku, na které se vyzývavě protahuje ideální virtuální přítelkyně, hologram přesně podle vašich snů a představ. Aby se vědecký pokrok jako už tolikrát v historii neobrátil proti lidstvu, upravuje pravidla klonování přísný “Zákon šestého dne”, pojmenovaný podle Starého Zákona. Právě šestého dne od počátku světa stvořil Bůh člověka…

Bývalý pilot bojové helikoptéry Adam Gibson (Arnold Schwarzenegger) se jednoho večera vrátí domů a zjistí, že na jeho místě uprostřed milované rodiny se ocitl dokonalý dvojník, do nejmenšího detailu shodný s originálem. Dříve než se válečný veterán stačí vzpamatovat z přímé konfrontace se svým klonem, jehož existence je teoreticky vyloučena “Zákonem šestého dne”, musí čelit vražednému útoku nelidsky dokonalých zabijáků. Kdo a proč může mít zájem na smrti bezvýznamného pilota? Jen jediná věc je už v tuto chvíli jasná – svou kůži zkušeného válečného pilota neprodá Adam Gibson lacino...

Protiúder

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Gordon Brewer) Cliff Curtis (Claudio "Vlk" Perrini) Francesca Neri (Selena Perrini) John Leguizamo (Felix Ramirez) John Turturro (Sean Armstrong) Elias Koteas (Peter Brandt) Ehécatl Chávez (Augustin) Rodrigo Obregón (Rodrigo) Jorge Zepeda (Rocha) Tyler Posey (Mauro) Shelley Malil (doktor) Jsu Garcia (Roman)

 

V jediném strašlivém okamžiku ztratí losangeleský hasič Gordy Brewer vše, na čem mu kdy záleželo. Jeho manželka a malý syn zahynou při bombovém útoku, který spáchal vůdce jedné z teroristických skupin, který si říká Vlk. Terčem útoku měli být zaměstnanci kolumbijského velvyslanectví a američtí agenti. Gordyho blízcí se na místě útoku octli pouhou náhodou. Jsou prohlášeni za nevinné oběti a pátrání po pachateli atentátu pomalu utichne. Gordy, jehož jedinou útěchou byla naděje, že viníci budou postaveni před soud a potrestáni se rozhodne, že vezme spravedlnost do svých rukou. I když mu to jeho přátelé a lidé z FBI rozmlouvají, vydává se do kolumbijské džungle, aby teroristy našel a předal je spravedlnosti. Bude muset bojovat nejen v džungli, ale i v ulicích Chicaga, protože teroristé plánují další atentát...

Pumping Iron

Obsazení:  Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Marianne Claire, Roger Callard, Ed Corney, Bud Cort, Lou Ferrigno, Matty Ferrigno, Victoria Ferrigno, Mike Katz, Serge Nubret, Robbie Robinson, Liev Schreiber, Ken Waller, Joe Weider, Jimmy Williams.

 

Kultovní dokument o tréninkové přípravě Arnolda, Mikea Katze, Louise Ferrigna a Franka Colomba na volbu Mr. Olympia v Jižní Africe. Sebevědomý Schwarzenegger, který bez zábran hovoří, pózuje pro reklamní šoty a mimoto zdvihá činky jako posedlý, aby už po šesté za sebou získal titul Mr. Olympia...

Terminátor

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Terminátor) Linda Hamilton (Sarah Connor) Michael Biehn (Kyle Reese) Earl Boen (Dr. Peter Silberman) Paul Winfield (detektiv Ed Traxler) Lance Henriksen (detektiv Vukovich) Bess Motta (Ginger Ventura) Rick Rossovich (Matt Buchannan) Franco Columbu (Terminátor v budoucnosti) Shawn Schepps (Nancy) Bill Paxton (pankáč) Brad Rearden (pankáč)

 

Rok 2029. Z popela jaderné války povstaly inteligentní stroje a začaly vyhlazovat přeživší lidskou populaci. Rozhodující bitva však nebude vybojovaná v budoucnosti, ale v současnosti. Dnes večer… Dva muži jsou vysláni skrz čas, aby vyhledali jistou Sarah Connor, matku budoucího vůdce lidského odporu proti strojům. Jeden z nich má za úkol jí chránit, druhý zlikvidovat. Jeden z nich je člověk, druhý nezničitelný stroj - Terminátor...

Původně malý a levný snímek, který doslova na koleně natočil zběhlík z trikového studia v hlavní roli s rakouským kulturistou, je dnes považován za jeden z nejvýznamnějších filmů osmdesátých let a za legendu mezi sci-fi. Dechberoucí napínavá akční podívaná odstartovala hvězdnou kariéru jak Jamese Camerona, tak i Arnolda Schwarzeneggera a otevřela zcela novou kapitolu o cestování v čase a zabijáckých kyborgech. Ne nadarmo bývá Terminátor označován jako film s největším počtem imitátorů.

Terminátor 2

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Terminátor) Linda Hamilton (Sarah Connor) Edward Furlong (John Connor) Earl Boen (Dr. Peter Silberman) Robert Patrick (T-1000) Joe Morton (Miles Bennett Dyson) S. Epatha Merkerson (Tarissa Dyson) Castulo Guerra (Enrique Salceda) Jenette Goldstein (Janelle Voight) Xander Berkeley (Todd Voight) Danny Cooksey (Tim) Leslie Hamilton Gearren (dvojnice Sarah Connor)


Tři miliardy lidských životů zhasly 29.srpna 1997. Ti kteří přežili jaderný holocaust se museli postavit nové hrozbě - válce proti strojům. Lidstvo však nalezlo oporu v Johnu Connorovi, vůdcovi lidského odboje. Skynet se pokusil zlikvidovat Johna tím, že do roku 1984 vyslal Terminátora, aby zabil jeho matku - Sarah Connor. Druhý Terminátor zaútočil na Johna když byl ještě dítě. I tentokrát dokázalo lidstvo vyslat někoho na ochranu. Bylo jen otázkou času, kdo z nich nalezne Johna dříve...

Terminátor 2 plynně navázal tam, kde první Terminátor skončil. Spektakulární velkofilm s nejvyšším rozpočtem tehdejší doby (90 milionů dolarů) přivedl nazpět oba hrdiny z jedničky - režiséra Jamese Camerona a samozřejmě i Arnolda Schwarzeneggera. Ten se však tentokrát postavil na správnou stranu barikády. Jeho protivníkem se stává téměř nezničitelný T-1000 založený na bázi tekutého kovu. Nejúspěšnější film roku 1991, čtyři Oscaři a převrat v trikové technologii. A zřejmě nejlepší akční sci-fi všech dob.

Film T2-3D

Obsazení: Arnold Schwarzenegger (Terminátor) Linda Hamilton (Sarah Connor) Edward Furlong (John Connor) Earl Boen (Dr. Peter Silberman) Robert Patrick (T-1000)

 

Píše se rok 2029 a zbytky lidstva bojují proti drtivé přesile strojů. Počítač Skynet poslal zpět časem cyborga - Terminátora, aby zlikvidoval vůdce lidského odporu Johna Connora v době, kdy byl ještě dítě. Také hnutí odporu se podařilo vyslat zpět jednoho bojovníka, aby Johna chránil. Je jen otázkou času, který z nich ho dostihne dřív...

Dvanáctiminutová interaktivní atrakce T2-3D byla otevřena v zábavním parku Universal Studios v létě 1996. Dějově vychází z filmu Terminátor 2: Den zúčtování, do příběhu však přináší nové momenty. Spolu s Johnem Connorem a jeho matkou Sarah jsme nejprve svědky spuštění počítačové sítě SkyNet. Poté se objeví starý známý T-1000 s úkolem Johna zabít. Ten však za pomoci svého ochránce T-800 uprchne do roku 2029. Společně odvrátí další útok T-1000 a vydají se přímo do sídla SkyNetu s cílem zlikvidovat ho. Do cesty se jim však postaví mocnější protivník T-1000000 ...

Terminátor 3: Vzpoura strojů

Obsazení: Arnold Schwarzenegger, Nick Stahl, Claire Danes, Kristanna Loken, David Andrews, Earl Boen, Mark Hicks, Carolyn Hennesy, Jay Acovone, M.C. Gainey, Elizabeth Morehead, Jon Foster, Michael Papajohn, Poppi Monroe, Matt Gerald


A stejně jako T2 čerpal tematicky z prvního Terminátora, je T3 výcucem z T2, jen ho narozdíl od předchozího případu nerozvíjí, ale zjednodušuje. Na začátku sledujeme Johna Connora, který je o deset let starší a ačkoli ví, že Soudný den nenastal, má příliš divné sny na to, aby tomu skutečně věřil. Takže žije bez domova, bez kreditek, bez telefonu a čehokoli jiného, podle čeho by ho mohl další případný kovový návštěvník najít... Tedy, snaží se tak žít, protože do současnosti se přenesou dva terminátoři a mají jeden cíl, jistého člověka s iniciály J.C. (a není to Ježíš Kristus). Mladá, sličná a zatraceně nebezpečná T-X (od T-1000 se liší především plazmovým dělem v předloktí a schopností ovládat jiné stroje) a starý, nemoderní, ale ultrazatraceně cool T-800; ona má Connora zabít, on chránit. Narozdíl od T2 se ale od chvíle, kdy se všichni tři střetnou (a samozřejmě se k nim přidá pěkná slečna), neděje skoro nic jiného, než že něco vybuchuje a někdo na někoho střílí... Občas tedy postavy začnou mluvit, ale než řeknou cokoli podstatného, co jste předtím ne(vy)tušili, něco exploduje a začne se střílet. Žádné myšlenky, žádné poselství. Terminátor krátce zasvětí do situace a jede se dál. V případě T3 se nedá mluvit o nějakých akčních vrcholech, protože celý film nemá daleko do označení „akční scéna o dvou hodinách“.

Jedná se o výrazně adrenalinový film, který nemá de facto žádná slabá místa a hlavně se bere natolik s nadsázkou, že je akce neustále prokládána slovními a vizuálními vtípky, jejichž hlavním aktérem je především sám Arnold Schwarzenegger, který je po mnoha letech stejně božský jako kdysi...


Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   životopis Arnolda Schwarzeneggera   život Arnolda Schwarzeneggera   Video   Videa   Tréning   Total Recall   Terminátor 3   Terminátor 2   Terminátor 1   T2-3D   Schwarzeneger   Pumping Iron   Predátor   Pravdivé lži   Ničitel Conan   Likvidátor   Kulturisty   Kulturistika   Kulturista   Konec světa   Komando   Joe Weider   Filmy Arnolda Schwarzeneggera   Barbar Conan   Arnold Schwarzenegger   Arnold   6. den  


Kategorie Konec světa


Konec světa může mít mnoho podobKonec světa může mít mnoho podob
V roce 2012 sice konec světa nepřišel. Možná jsme si oddychli, vyhráno však rozhodně nemáme. Kromě Mayského proroctví visí ve vzduchu i jiné hrozby, které by mohly způsobit nedozírné škody.



Indiáni Kogi uchránili svá tajemství, aby probudili naši paměťIndiáni Kogi uchránili svá tajemství, aby probudili naši paměť
„My už nemůžeme dál opravovat svět. Musíte to udělat vy,“ říkají domorodci, kteří se ukryli před civilizací v horách severní Kolumbie. Primitivní indiáni dávají vzdělanému Západu mravní a ekologickou lekci.



Je František poslední papež?Je František poslední papež?
Malachiášovo proroctví mluví o tom, že posledním papežem před Soudným dnem bude římský papež jménem Petr. Jak by jím mohl být Jorge Bergoglio čili papež František?



DEN PO KONCI SVĚTADEN PO KONCI SVĚTA
Konec světa se nekonal. Většina lidí si oddechla, že věci běží dál jako obvykle. Co to všechno znamenalo a jaký to mělo smysl?



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)
Slunce je krkavčí matka a jednoho krásného dne nás všechny usmaží...



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)
Výbuch blízké supernovy může být největším rizikem pro život na naší planetě. Máme se ho bát, a které hvězdy v našem okolí nás mohou poslat do věčných lovišť?



Indigové dítě o změnách na ZemiIndigové dítě o změnách na Zemi
Rozhovor se Sašou stojí za pozornost. V roce 2008 se šířily internetem názory jiného ruského indigového dítěte - Borise. Saša odpověděl na jakékoliv otázky a jeho odpovědi jsou téměř vždy překvapivé.



Unikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekaliUnikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekali
Nejstarší známé mayské kalendáře objevené v Guatemale konec světa nepředpovídají.



Peter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světaPeter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světa
Vědec střižený duchovnem Peter Russel se zamýšlí nad významem apokalypsy, Kristem a Antikristem.



Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?Je Slunce nebezpečnější když má své dny, nebo když je nemá?
Blíží se maximum Sluneční činnosti a tak se stále více hovoří o možnosti, že naší rodnou hroudu sežehne sluneční erupce. Máme se slunečního maxima bát?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí