internetWEEK.cz menu TOPlist

Vstoupit či nevstoupit do druhého penzijního pilíře?

Vstoupit či nevstoupit do druhého penzijního pilíře?

Toť otázka, která zřejmě v následujících měsících zamotá hlavu nejednomu z nás. Lze totiž právem očekávat masivní mediální masáž.

 

Vstoupit či nevstoupit do druhého penzijního pilíře?

Penzijní reformu navrženou aktuální vládní českou garniturou shodil ze stolu v září prezident Václav Klaus. Podle něj je její spuštění v současné situaci nejen hazardem s důvěrou občanů a se stabilitou důchodového systému ale také hazardem s veřejnými i soukromými financemi. Nelíbilo se mu také tlačení na pilu za každou cenu. Přesto všechno se vládní koalici díky šachování s poslaneckými mandáty některých členů ODS podařilo reformu penzí k 1. lednu 2013 schválit.

 

Čeká dnešní mladé seniorský blahobyt?

Řečeno a napsáno už bylo mnoho, tato chystaná změna není žádná novinka. Její podstatou je to, že člověk se může od ledna roku 2013 přihlásit do druhého penzijního pilíře a pokud je starší 35 let bude mít na rozhodování, zda vstoupí nebo ne jen půl roku. Jeho rozhodnutí, jakkoliv by později litoval nebo chtěl změnit, bude nevratné. Ten zázrak, který má účastníky druhého pilíře penzijního systému uvést do stádia naprostého seniorského blahobytu je v tom, že člověk bude do systému penzijního spoření dostávat od státu tři procenta své hrubé mzdy a bude povinen přidat ze své kapsy další dvě. Každý měsíc se mu tak přikutálí na jeho penzijní účet pět procent. Ovšem za to se mu může státní důchod snížit až o 15 procent, podle toho kolik let do současného systému v minulosti přispíval.

 

Když se člověk podívá do všemožných porovnávacích tabulek, které už různé, průzkumem se zabývající firmy připravily, moc optimismu nevidí. Nejvíc se mohou na lepší důchod těšit dnešní mladíci od jednadvaceti do 38 let, ovšem s dnešním příjmem nad 36 tisíc korun. Už nějaký posun k lepšímu pocítí jednadvacetiletí muži s dnešním výdělkem nad 15 tisíc korun. Ovšem musí se snažit, aby se jim v průběhu několika málo let příjem rapidně zvedl, jinak žádná sláva.

 

Nejvíc na druhém pilíři prodělávají ženy

A ženy, které se statisticky dožívají delšího věku, jsou na tom daleko hůře. Nejvíce si přilepší také ty s příjmem nad 36 tisíc korun, ovšem jen do 31 let. Jednadvacetileté ženy mohou počítat s kladným výsledkem v penzi jen, pokud si dnes vydělají více než 22 tisíc korun. Pokud však nezapracují na své kariéře a nedosáhnou co nejdřív na vyšší plat, také nic moc. Lidé se mzdou ve výši od 5 do 11 tisíc korun, a ženy dokonce do 19 tisíc korun, budou na novém penzijním pilíři tratit vždy.
Kdy ovšem budou mladí lidé zakládat rodiny a plodit děti, když jim na krk bude dýchat druhý pilíř penzijní reformy? Už dnes je zřejmé, že na penze chybí peníze. V roce 2011 to bylo 42 miliard, letos to nebude o nic méně. Pokud však budou české ženy i nadále rodit méně dětí, penzijní systém bude nadále jen usychat. Nebude toho, kdo by do něj přispěl. Dospělého pracujícího, daně a odvody platícího člověka vyrobit ještě neumíme.

 

Průměrná mzda roste, reálná klesá

Jak uvádějí makroekonomové, ve druhém čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnance v našich končinách 24 626 korun. Nikde jsem však nenašla informaci, kolik lidí v republice na průměrnou hrubou mzdu skutečně dosáhne a adekvátní množství v čisté na svém výplatním účtu skutečně najde.
Ale pojďme ve statistice dál. Oproti stejnému období roku 2011 to sice znamená nárůst průměrné mzdy o 2,3 procenta, což činí 546 korun, ovšem spotřebitelské ceny také poskočily směrem nahoru, a to až o 3,4 procenta. Takže v konečném důsledku jsme opět prodělali. Co tedy z toho, že průměrná mzda roste, když její reálná hodnota klesá? Tomu, že by se to zvrátilo opačným směrem, nevěří snad ani ten největší ekonomický laik. A tak to, že se dnešní mladí lidé mezi 21 až 35 lety za čtyřicet a více let šetření na penzi budou mít jako prasátka v žitě je velmi-velmi slabým slovem neuvěřitelné.

 

Penzijní reforma oranžovým navzdory, do kdy?

Ženám se do systému druhého pilíře nevyplácí vstupovat už před čtyřicítkou, mužům jen o něco málo později. Přesto lze očekávat, že mohutnou mediální masáží, se podaří získat několik oveček. Penzijní fondy už si brousí zuby a určitě mají připravené ty nejlepší marketinkové trumfy. Aby také ne, už to skutečně umějí. Některé odhadují 750 tisíc klientů, jiné milión.
Tvrdé kritice podrobila systém vládní opozice. Oranžovým nejvíc vadí, že penzijní reforma je výhodná jen pro hrstku lidí a nemotivuje zaměstnavatele a firmy, aby do systému také přispívali. Slibují, že po nejbližších volbách, kdy se dostanou k moci, druhý pilíř zruší a peníze střadatelům vrátí. Snad.
To už zřejmě odradilo některé mezinárodní společnosti, aby se do systému zapojily a druhý pilíř svým klientům nabízely. Vždyť výsledky letošních krajských voleb zřetelně ukázaly, co si voliči o reformách aktuální vlády myslí. Přestože měly současné vládní strany velmi dobře nakročeno, mohly dokázat velké věci a udat směr, jak kočírovat tuto zemi směrem k ekonomické prosperitě, utopily se v korupčních aférách, ve vnitrostranických šarvátkách a reformách za každou cenu. A tu v konečném důsledku zaplatíme opět – my všichni.

 

Takže suma sumárum mi pořád vychází, pokud mám z čeho, budu si prašulky ukládat do strožoku. Ztratím sice na inflaci, ale nikdo mi mé úspory ani neprošustruje ani neznárodní. Snad…

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/philippeleroyer/

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Reformy   Důchod   Z domova   Zajímavé články  


Kategorie Reformy


Lidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivostLidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivost
Občany už prostě nebaví platit stále více a přitom sledovat státem posvěcené zlodějny.Proč v diskusi o reformě českého zdravotnictví není slyšet psychiatry? Proč v diskusi o reformě českého zdravotnictví není slyšet psychiatry?
Proč v diskusi o reformě českého zdravotnictví není slyšet psychiatry? Pár důvodů bych měl.....Nejlepší komentáře na Twitteru v době stávky odborářůNejlepší komentáře na Twitteru v době stávky odborářů
Probíhající stávka odborářů proti vládním reformám jedny rozpálila do běla, jiné velice pobavila.


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí