internetWEEK.cz menu TOPlist

Prometheus aneb Jak spadnout do vlastní pasti

Prometheus aneb Jak spadnout do vlastní pasti

Autor kultovní sci-fi Vetřelec Ridley Scott se po několika desetiletích pokusil vstoupit do stejné řeky. Výsledkem je bombastická blamáž s prvky parodie.

 

Prometheus aneb Jak spadnout do vlastní pasti

Proč bych měl chodit na další trikovou sci-fi Promethea do kina poté, co jsem viděl Útěk z MS-1 a podobné slátaniny? Ani jméno Ridley Scott mě do kina moc netáhlo. Jenomže jsem si přečetl diskusi kritiků o tomto novém „vetřeleckém“ snímku v jednom seriózním deníku a nechal se zlákat rozpory v jejich hodnocení. Ty někdy signalizují, že dílo je složitější, má více vrstev a stojí za vidění. Výjimka potvrzuje pravidlo, Prométheus je průšvih.

 

Už úvod filmu je trošku podezřelý: do vskutku nádherné divoké krajiny náhle vstupuje komiksová postavička svalnatého nadčlověka, který nad děsivým vodopádem vypije jedovatý lektvar a před očima diváka se rozpadá a padá do propasti. To byl jeden z Inženýrů – mimozemských tvůrců homo sapiens, po němž následovníci Nostroma – a Erich von Däniken - pátrají.

 

Velkým problémem poslední hollywoodské sci-fi produkce začíná být paradoxně obrovská nabídka filmových triků. Tato nesporná šance se často stává zničující pastí. Když se podíváme na prvního Vetřelce, triky a počítačový design jsou dnes směšné, ale jako film je to čistý, dobře udělaný kousek plný překvapení a zdařilých postav.

 

Poslední „Vetřelec“ je trikově skvělý, ale scenáristicky zoufalý. Námět je výborný a člověk by si řekl, že se na něm nedá nic zkazit. Návaznost na výborného Vetřelce a hledání mimozemských „bohů“, kteří stvořili člověka – může být něco atraktivnějšího? Omyl, i to se dá pohřbít. Autorům se nabídla také příležitost přinést něco nového a vtipně rozklíčovat mimozemského pilota, kterého objevila posádka lodě Nostromo ve filmu z roku 1979. Ale výsledek nic moc. A tak asi jedinou devizou zůstává Scottova snaha varovat člověka před naivní důvěřivostí vůči mimozemským formám života. Opatrnosti není nikdy dost.

 

Co se povedlo: design lodě Prometheus na iontový pohon, fascinující hologramy, záběry mimozemské planety. Ale ve chvíli, kdy dochází na příběh sám, zdá se, že scenáristé Jon Spaihts a Damon Lindelof byli zfetovaní nebo v těžkém mentálním útlumu. Už postavy působí směšně: jedna z hlavních postav – archeolog Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) se chová jako postpubertální pošuk, geolog (Sean Harris) jako sjetý pankáč, následovnice Rippleyové Noomi Rapace vzbuzuje v divákovi záchvaty smíchu, když po císařském řezu vzápětí slaňuje, sprintuje před obří mezihvězdnou lodí a provádí další silácké výkony hodné A. Schwarzeneggera. Komicky také působí na stoletého starce namaskovaný majitel firmy Weyland (Guy Pearce), který hledá u Inženýrů lék na nesmrtelnost. Android David je tak dokonalý, že člověku udělá radost, když přijde o hlavu. Také přehršle potvor v závěru díla je kontraproduktivní. Děj působí v poslední třetině jako natahovaná žvýkačka a kdyby někdo vystříhal 30 minut, nikomu by to moc nevadilo, naopak. Docela mne, popravdě, potěšilo, že postavy byly důsledně - až na jednu - vyhlazeny. Hlavní pocit z Promethea: R. Scott zparodoval sám sebe. Byla by to velká legrace, kdyby to nebylo současně trochu smutné.

 

Ostatně nejlepší filmová sci-fi je pro mne stále Koule (1998).

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Recenze na filmy   Film   Zábava  


Kategorie Recenze na filmy


Co je v „Gravitaci“ špatně?Co je v „Gravitaci“ špatně?
Tohle asi není možné – napadne asi každého, kdo viděl film Gravitace. Odborníci vysvětlují, jak vypadá kosmická realita na oběžné dráze. Je opravdu hodně odlišná.Nejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hrajeNejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hraje
Na „Nevědomí“ musím jít, řekl jsem si, jakmile jsem se o filmu dozvěděl. Název mi hned připomněl pojem nevědomí, který proslavili slavní psychologové Freud a Jung. Ani fotka Toma Cruise vyzbrojeného futuristickým samopalem na zádech mne neodradilaOko zlaOko zla
Mají něco společného filmy „Ve stínu“ a „Třicet minut po půlnoci?“ Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Největší hrozbou lidské společnosti je složitá lidská duše, upozornil psycholog Jung.Americké temno (Zero Dark Thirty)Americké temno (Zero Dark Thirty)
Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.


Kategorie Zábava


Sexuální ruleta: to se někdo musí hodně nudit!Sexuální ruleta: to se někdo musí hodně nudit!
Zábava zlaté mládeže ze Srbska se šíří do světa. Neuvěřitelné. Při této swingers párty jde o život.Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…A tuhle znáte?A tuhle znáte?
10 vtipů ze života, ve kterých se snad nepoznáte...Vybíráme: vtipná videaVybíráme: vtipná videa
Vtipných videí je na internetu moc. Pokusili jsme se z toho vtipnějšího udělat zajímavý výběr......a tuhle znáte?...a tuhle znáte?
Přišel finančák na Agrofert.Modelka a PhotoshopModelka a Photoshop
Reklama je fikce. Deformovaná realita, která je vždy pozitivní. Platí to také u modelek, které jsou díky tunám kosmetiky a počítačovým programům vždy perfektní. Podívejte se, co dokáže Photoshop.Kochat se velkým poprsím je zdraví prospěšnéKochat se velkým poprsím je zdraví prospěšné
O takové vědecké studii informoval časopis New England Journal of Medicine, server DailyRecords a dokonce National Geographic. Později se ukázalo, že jde o kachnu. Ale krásnou. A argumentace údajné studie zní tak věrohodně, že stojí za prověření…Durex: povedené reklamyDurex: povedené reklamy
Je mi záhadou, proč je kolem nás tolik trapné reklamy, když je tak jednoduché udělat reklamu vtipnou...Vracel jsem se nad ránem prezidentským krokemVracel jsem se nad ránem prezidentským krokem
Chvilka poezie z reálného života...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí