internetWEEK.cz menu TOPlist

Co je v „Gravitaci“ špatně?

Co je v „Gravitaci“ špatně?

Tohle asi není možné – napadne asi každého, kdo viděl film Gravitace. Odborníci vysvětlují, jak vypadá kosmická realita na oběžné dráze. Je opravdu hodně odlišná.

 

Co je v „Gravitaci“ špatně?

V čem se americká filmová sci-fi „Gravitace“ liší od reality? Nesrovnalostí je opravdu dost. Některé odchylky jsou malé, některé však opravdu významné. Pozná je však většinou jen odborník. Vyjmenujme některé z nich.

 

Ve filmu musejí být protagonisté krásní nebo aspoň atraktivní – a to obě hvězdy Sandra Bulock jako Ryan Stoneová a George Clooney jako Matt Kowalsky jsou - ale normální kosmonaut musí splňovat jiná kritéria. A věci se také dějí jinak.

 

Ten, kdo film Gravitace neviděl a chce být překvapen, ať raději dál nečte.

Experti upozorňují, že když se kosmonautka Stoneová dostane z vesmíru do lodě, rychle shodí tlakový oblek a potom její ladné tělo elegantně pluje nulovou gravitací. Skutečnost je taková, že kosmonaut vracející se z EVA (výstup do vesmíru) má pod tlakovým oblekem další oděv, který je naplněný trubičkami s chladicím a ventilačním systémem v celkové délce asi 90 metrů. Herečka by na sobě měla ve skutečnosti pleny a byla by zpocená jako myš. Ani hvězda by za takových okolností nevypadala elegantně.

 

Katastrofická zápletka začíná takto: Rusové chtěli zničit svůj vlastní satelit a odpálili na něj ze Země raketu, jenomže trosky ze zničeného satelitu narazí do dalších družic a vytvoří řetězovou reakci smrtonosných trosek. V té době američtí kosmonauté opravují Hubbleův teleskop, ke kterému je dopravil raketoplán. Ohrožují je nejen trosky z různých satelitů, které na sebe po raketovém úderu narážejí, ale také rádiový výpadek spojení se Zemí. Raketoplán je zasažen a mimo dvou hlavních hrdinů zbytek posádky okamžitě zemře. Napínavý děj vyšponuje i to, že trosky satelitů se vracejí každých 90 minut, aby stále znovu ohrožovaly lidský život.

 

Sousedé nejsou sousedé

Orbity. Realita je takováto: vesmírný dalekohled Hubble létá ve výšce 600 kilometrů nad Zemí, přičemž jeho oběžná dráha se dost liší od orbitů ruských satelitů. Ruské satelity létají vzhledem k Zemi pod jiným sklonem. Trosky by sice mohly křižovat orbit dalekohledu, ale nestalo by se to hned a určitě ne každých 90 minut, říkají experti.

 

Dalekohled Hubble: Bylo k němu podniknuto 5 servisních letů (1993-2009). Poslední mise v roce 2014 má jeho provoz ukončit a dalekohled bude zničen.

 

ISS. Ve filmu po zničení raketoplánu hledají kosmonauti záchranu na mezinárodní vesmírné stanici ISS, která obíhá ve filmu „poblíž“. Jenomže v reálném vesmíru obíhají dalekohled a stanice ISS daleko od sebe, nikoli v sousedství. Stanice je trvale obydlená a létá ve výšce asi 400 kilometrů nad Zemí. První díl stanice Zarja byl instalován v roce 1998. Dopravu kosmonautů zařizuje ruská pilotovaná loď Sojuz. Po svém dokončení má ISS celkový vnitřní přetlakový objem téměř 1000 m³ a hmotnost okolo 450 tun. Rozpětí stanice je108,4 metru a její délka pak 74 metrů.

 

Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa. | Video: Země z paluby vesmírné stanice >>>

 

Ale hlavně k řetězové srážce satelitů by v reálném světě velmi pravděpodobně nedošlo. Dva státy totiž už své nefunkční satelity ze Země odstřelily – Čína v roce 2007 a USA v roce 2008 – a žádná podobná kolize nenastala.

 

Procházka při country hudbě

Filmové zpracování vesmírné procházky Sandry a George je opravdu divácky vděčné. Sandra a ještě jeden astronaut tvrdě pracují ve vesmíru, zatímco veterán George si poletuje okolo za pomocí vlastní pohonné jednotky zvané MMU, poslouchá country hudbu a zkušeně vtipkuje a jen tak mimochodem radí Sandře.

 

Pohonná jednotka. Realita je takováto: pohonnou jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit ) NASA skutečně použila, ale jenom v roce 1984. Manévrovací schopnost a rychlost MMU mnohem menší, než ukazuje film, a co víc NASA by kosmonautovi takové plýtvání pohonnými látkami, jaké předvádí Clooney, nepovolila. MMU i s palivem vážila na Zemi 148 kg, jako pohonná látka byl použit plynný vodík. Zrychlení MMU bylo asi 24 metrů za vteřinu. V reálném vesmíru jsou američtí kosmonauté během výstupu do vesmíru připoutáni lany a navíc mají malou pohonnou jednotku SAFER (zjednodušená verze MMU), aby se mohli vrátit do lodě, kdyby se odpoutali. SAFER váží 38 kg a jeho zrychlení je minimálně 3 m/s. Kosmonauti tuto jednotku testovali v roce 1994, ale nikdo ji zatím nemusel použít jako záchranu při skutečném ohrožení. Filmová kosmonautka během procházky SAFER nemá. Když později manévruje ve vesmíru pomocí minimaxu, působí to hodně nepravděpodobně, a odborníci také říkají, že by to nefungovalo.

 

Rukavice. Další odlišnost od reality objevili odborníci v kontaktech kosmonautů ve vesmíru, kteří se tam v jednu dobu drží za ruce. I když je to silná scéna, není to možné - rukavice jsou totiž tak tvrdé, že nedovolují velký pohyb prstů a podobný stisk.

 

Čínská výpomoc

Film nabízí ještě další nereálné věci. V průběhu děje se ukáže se, že nejistá Sandra dokáže pilotovat jak ruský Sojuz, tak prázdnou čínskou loď Šen-čou (Božská loď), aby s ní úspěšně doletěla k prázdné čínské vesmírné stanici. A přitom filmová kosmonautka sama přiznává, že se pilotovat ruskou nebo čínskou loď neučila a s řízením amerického raketoplánu měla potíže i na simulátoru. V reálném vesmíru ale ani čínská stanice Tchien-Kung (Nebeský palác) neobíhá poblíž dalekohledu, kde se místo děje nachází. Stanice obíhá ve výši asi 340 kilometrů, kam byla vynesena v roce 2011.

 

Film Gravity / Gravitace recenze

Přes tyto „chybičky“ se expertům z NASA „Gravitace“ v podstatě zamlouvá, oceňují, že tvůrci filmu výborně zobrazili raketoplán, ISS i skafandry kosmonautů, také dobře vystihli fyziku pohybu ve stavu beztíže - objekt, který se dostane do rotace, se už nikdy sám od sebe nezastaví, a každý tlak vyžaduje protitlak. Experti nakonec dávají opěvovanému snímku jedničku. Nicméně jedno je jisté: v reálném světě by takový příběh vůbec nenastal. A pokud by nastal, nebyl by akční jako filmová „horská dráha" a jeho konec by byl úplně jiný.

 

Na „Nevědomí“ musím jít, řekl jsem si, jakmile jsem se o filmu dozvěděl. Název mi hned připomněl pojem nevědomí, který proslavili slavní psychologové Freud a Jung. Ani fotka Toma Cruise vyzbrojeného futuristickým samopalem na zádech mne neodradila... | Nejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hraje >>>

 

Zdroje: http://www.csfd.cz/film/275420-gravitace/videa/, wikipedia.org, http://science.time.com/2013/10/01/what-gravity-gets-right-and-wrong-about-space/#ixzz2iR1JNxEm

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Recenze   Vesmír   Recenze na filmy   Zajímavosti  


Kategorie Recenze na filmy


Nejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hrajeNejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hraje
Na „Nevědomí“ musím jít, řekl jsem si, jakmile jsem se o filmu dozvěděl. Název mi hned připomněl pojem nevědomí, který proslavili slavní psychologové Freud a Jung. Ani fotka Toma Cruise vyzbrojeného futuristickým samopalem na zádech mne neodradila



Oko zlaOko zla
Mají něco společného filmy „Ve stínu“ a „Třicet minut po půlnoci?“ Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Největší hrozbou lidské společnosti je složitá lidská duše, upozornil psycholog Jung.



Americké temno (Zero Dark Thirty)Americké temno (Zero Dark Thirty)
Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.



Prometheus aneb Jak spadnout do vlastní pastiPrometheus aneb Jak spadnout do vlastní pasti
Autor kultovní sci-fi Vetřelec Ridley Scott se po několika desetiletích pokusil vstoupit do stejné řeky. Výsledkem je bombastická blamáž s prvky parodie.


Kategorie Recenze


Tip na knihu - recenze: Chlapec, který viděl pravduTip na knihu - recenze: Chlapec, který viděl pravdu
Zajímavé čtení pro zájemce o paranormální jevy. Autor tvrdí, že viděl jako dítě aury lidí, duchy mrtvých i entity přírodní. Slogan o knize říká: Autentický deník z prostředí viktoriánské Anglie, jehož autor si přál zachovat anonymitu i po své smrti.



Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.



Recenze: Anitu Moorjani vyléčila smrtRecenze: Anitu Moorjani vyléčila smrt
Světový bestseller Anity Moorjani přináší nejen její pohled za dveře smrti a zázračné uzdravení z rakoviny, ale v neposlední řadě i její filosofii, ke které se díky utrpení a setkání se smrtí propracovala.



Recenze: Dr. Alexander v nebi Recenze: Dr. Alexander v nebi
Recenze českého vydání kontroverzní knihy „Důkazu nebe“ od dr. Ebena Alexandera. Česky kniha vyšla pod názvem „Jaký je život po životě“.



Nejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hrajeNejen recenze: „Nevědomí“ - někdo si s námi hraje
Na „Nevědomí“ musím jít, řekl jsem si, jakmile jsem se o filmu dozvěděl. Název mi hned připomněl pojem nevědomí, který proslavili slavní psychologové Freud a Jung. Ani fotka Toma Cruise vyzbrojeného futuristickým samopalem na zádech mne neodradila



Muž, který byl v nebi, kontra skepticiMuž, který byl v nebi, kontra skeptici
Příběh lékaře dr. Ebena Alexandra je pozoruhodný. V roce 2008 upadl při onemocnění meningitidou do kómatu a v době, kdy mu nefungoval mozek, prožil cestu do nebe.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí