internetWEEK.cz menu TOPlist

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…

 

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Už si člověk ani nevzpomene, kdy naposledy se vláda udržela u moci po celé funkční čtyřleté období. Předčasný konec vlády není v rámci Evropy ničím vzácným a dokonce to nikterak nevybočuje ani z naší vlastní minulosti.

 

Tatíčka Masaryka si dnes idealizujeme jako hodného staříka na koni, který nás vyvedl z područí habsburské monarchie. Období, kdy Masaryk pobýval na pražském Hradě, rozhodně nelze považovat za politicky klidné. Během dvaceti let od roku 1918 do vyhlášení protektorátu se vystřídalo 19 vlád! Samozřejmě se v tom odráží vznik Československa i problémy se Sudety, ale také politicky neklidná léta.

 

Špatné vztahy s některými politiky

Stejně jako dnes Miloš Zeman, také Tomáš G. Masaryk velmi rád zasahoval do sestavování vlád a výběru ministrů a to pozitivně i negativně. Byl to právě zejména Masaryk, kdo dostal Edvarda Beneše do funkce ministra zahraničí ve většině československých vlád. Jeho rekord v čele diplomacie o délce 17 let a jednoho měsíce už těžko někdo překoná.

 

Naopak velmi vyostřené vztahy měl Masaryk s některými členy Československé národní demokracie (1919-34), kterou považoval za ztělesnění v Evropě upadajícího liberalismu. Nešlo však jen o politický názor na stranu jako celek ale o velmi špatné vztahy s jejím předsedou a zakladatelem Karlem Kramářem.

 

Masaryk s Kramářem přitom vstupovali do politiky na začátku devadesátých let minulého století společně přes Mladočeskou stranu. Už v Říšském sněmu se však jejich cesty začaly rozcházet. Zatímco Kramář byl silným nacionalistou, Masaryk se řadil spíše mezi tehdy dosti okrajové realisty.

 

Krátce po vzniku Československa začalo mezi Masarykem a předsedou vlády Kramářem docházet k řadě konfliktů. Kramář neměl zrovna dobré vztahy ani s Edvardem Benešem, kterého však do vlády protlačoval právě Masaryk. Vztahy obou významných mužů československé historie dostaly nakonec poslední ránu v květnu 1923, kdy zemřela Masarykova manželka Charlotta. Kramář tehdy podal Masarykovi na pohřbu ruku, ale ten mu ji nestiskl. Později to sice omlouval tím, že si Kramáře ve vypjatých chvílích nevšiml, ten mu však nevěřil.

 

Komplikované vztahy mezi Kramářem a Masarykem se přenesly také na ostatní členy Československé národní demokracie. Jednalo se zejména o ministra financí Aloise Rašína, kterého si však Masaryk vážil jako odborníka. Nebo to alespoň říkal.

 

Snad ještě horší vztahy než s Kramářem měl Masaryk s předsedou Československé strany lidové Janem Šrámkem, který v několika vládách vystřídal různá ministerská křesla. Šrámek byl římskokatolický kněz a Masaryk ho považoval za nevzdělance.

 

Známá je historka z Lán, kde Masaryk jednou Šrámka přijal na pouhých několik minut. Ministr poté čekal před zámkem na auto, protože nepředpokládal, že schůzka s presidentem bude trvat jen tak krátce. Masaryk prý stejně rychle odbavil i jednoho z velvyslanců, aby Šrámkovi dokázal, že je hloupý, když si myslel, že setkání musí trvat dlouho.

 

Tři vlády během několika měsíců

V letech 1920 a 1921 se v čele státu vystřídaly hned tři vlády. Nejdříve to byla od konce května do poloviny září 1920 vláda Vlastimila Tusara. Ta však záhy padla díky problémům uvnitř sociální demokracie (hezká paralela s dneškem, že?). Problémy uvnitř strany nakonec vedly k odštěpení části členů a založení komunistické strany.

 

A tak nastoupila první úřednická vláda Jana Černého, kterou po roce nahradil kabinet Edvarda Beneše. Také zde je jistá paralela s dnešní dobou. Obě vlády totiž byly na hranici ústavy, když je fakticky kontrolovala tzv. Pětka, což byl zcela mimoústavní orgán složený z představitelů pěti nejsilnějších stran.

 

Edvard Beneš byl současně předsedou vlády i ministrem zahraničí, což se logicky silně odrazilo v jeho síle coby premiéra. To nakonec vedlo k pádu vlády a nástupu vlády Antonína Švehly.

 

Zdroje:
Wikipedia
http://listy.mesto-most.cz/ze-soukromi-prezidenta-tomase-g-masaryka-aneb-co-jste-se-v-ucebnicich-dejepisu-nedocetli-vi/d-5578/p2=911

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

T. G. Masaryk   Historie   Prezident   Miloš Zeman  


Kategorie Historie


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.



Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.



Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.



Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.



Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí