internetWEEK.cz menu TOPlist

Matička stověžatá, aneb kouzlo staré Prahy

Matička stověžatá, aneb kouzlo staré Prahy

Praha. Město, které okouzlilo každého, kdo ho navštívil. Chytne nás zkrátka za srdce i přesto, že dnes již není taková, jaká bývala. Vraťme se v tomto článku do dávných dob a připomeňme si její kouzlo!

 

Matička stověžatá, aneb kouzlo staré Prahy

Proč o Praze

Proč píši právě o Praze? Není to tím, že bych neměla kladný vztah k jiným městům, nebo že bych Prahu chtěla vyzdvihnout nad všechny ostatní. To skutečně nemám v úmyslu, neboť každý kraj má své kouzelné město a vím, že Česká republika jich má více než dost, až by nám ostatní země mohly závidět. O Praze jsem se rozhodla psát z jednoduchého důvodu. Žiji v ní, prožila jsem v ní své dětství a vím toho o ní nejvíce. Také proto, že je hlavním městem, považuji za správné trochu sáhnout do její historie a „vylovit“ z ní zapomenuté krásy. Ti z vás, kteří Prahu milují a chtějí si připomenout, stejně tak, jako já její vzhled v dobách dávno minulých, zajisté pookřejí.

 

Je možné, že mě za tento článek odsoudíte, ale já si nemohla pomoci. Noční procházka po osvětleném Loretánském náměstí, kdy vám do rytmu kroků vyzvánějí loretánské zvony je zkrátka k nezaplacení. Když dojdu na vyhlídku z Pražského hradu a koukám přes Malou Stranu, kde je spousta křivolakých uliček směrem na Staroměstské náměstí a dále, představím si, jak to v Praze asi tak mohlo vypadat kdysi dávno, když nebyla žádná auta a všude, kam naše oko dohlédlo, se proháněly kočáry s koňmi.

 

Zavzpomínejme společně!

 

Historickou Prahou křížem krážem

Mohu říci, že bylo více než těžké vymyslet, odkud začnu, ale nakonec jsem dospěla k názoru, že bude nejrozumnější začít od Václavského náměstí, právě proto, že je jakousi bránou k historické Praze.

 

Václavské náměstí

Václavské Náměstí v roce 1348

 

Václavské náměstí prošlo mezi těmito lety mnoha změnami. Nejdříve dostalo jiný název, protože kdysi se mu říkalo koňský trh. Sám název vám již napovídá, že se na něm skutečně obchodovalo s koňmi, ale také se senem, slámou a obilím. Dnes se toto zboží vyměnilo za drahé značkové oblečení, parfémy, bary, noční kluby a restaurace. Na náměstí nesměla chybět samozřejmě ani šibenice, která stála přibližně v místech dnešního Národního Muzea. Dnes v těchto místech najdeme spoustu narkomanů, bezdomovců a rychlé občerstvení pocházející z Ameriky nesoucí název McDonalld. Můstek, který se také nachází na dnešním Václavském náměstí a je součástí metra trasy A, patřil šenkýřům, kteří tam měli své kotce. Náměstí mělo také své dřevěné divadlo, kašny a sochy. Další dominantou Václavského náměstí byl Pivovar U Primasů, jež stál na rohu Štěpánské ulice.

 

Václavské Náměstí v roce 2012

 

A cestujeme dále. Přes mnoho úzkých uliček plných turistů se dostáváme na Staroměstské náměstí.

 

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí roku 1750

 

Staroměstské náměstí bylo původně nejvýznamnějším pražským tržištěm. Náměstím se stalo až ve třináctém století. Prodejci byli přesně dohodnutí na tom, kde se co bude prodávat. Malé náměstí bylo určené k prodeji ovoce, Dlouhá ulice se poté zabývala prodejem ryb a Staroměstské náměstí bylo určeno pro prodej kožešin a pečiva. K dostání tak bylo opravdu vše. Samozřejmě, že Staroměstské náměstí bylo místem, kde se odehrálo nejvíce významných historických událostí. Nejznámější je poté poprava dvaceti sedmi českých pánů, kteří se postavili na odpor císaři Ferdinandu II.

 

Staroměstské náměstí dnes

 

Na Staroměstském náměstí dodnes můžeme spatřit v dlažbě před Starou radnicí místo v dlažbě, kde je zachovaná 27 bílých křížů. Zachován nám zůstal i Pražský orloj a mnoho historických budov, ovšem prodejce kožešiny a pečiva tu dnes již nenajdeme. Všude jsou jen restaurace s vysokými cenami.

 

Pryč ze Staroměstského náměstí, hurá na Karlův most.

 

Karlův most

Zde je Karlův most v roce 1411

 

Kromě toho, že Karlův most je nejstarším mostem v Praze, patří také k jejím nejvýznamnějším památkám. Kromě toho, že sloužil a dodnes slouží jako spojnice mezi Malou Stranou, Pražským hradem a Starým městem, dříve se na něm také obchodovalo a pořádaly se tam turnaje. Na mostě se také soudilo, měl i vojenský význam, ale především sloužil, jako tomu je dodnes, k procházkám. Kdo by nechtěl vidět krásu Prahy z tohoto mostu? To by musel být jedině blázen. Navíc při procházce si kromě panoramatu Hradčan, můžete prohlédnout také sochy, jež stojí na Karlově mostě. Sice se jedná o repliky, ale mohly by vás zaujmout.

 

Zde je též Karlův most, ale v roce 2008

 

Než jsme se nadáli, jsme na Malé Straně. Jejími tajemnými zákoutími se dostanu až pod Pražský hrad a teď ještě ten výstup na něj, to je něco.

 

Pokud jsme se dostali až nahoru, naskytne se nám nádherný výhled na Prahu. Opravdu to stojí za to. Jediné, co tento prožitek kazí, je hromada užvaněných cizinců. Ne, že bych proti nim něco měla, ale člověk si tak nějak zkrátka do hloubi duše nevychutná Prahu tak, jak by měl, aby z toho byl maximální prožitek a nezapomenutelný zážitek.

 

Pražský hrad

Pražský hrad roku 1867

 

Právě tento skvost tyčící se nad Prahou je nejvýznamnější českou památkou. Také je, a to málokdo ví, největším hradním komplexem na světě. Pražský hrad je zkrátka unikát, na němž byla knížata, obývali ho také králové a prezidenti. Neexistuje snad žádný cizinec, který by neznal tuto naši památku. Věřím, že ten, kdo Pražský hrad jednou navštíví, rád se vrátí. Je na něm totiž mnoho věcí k vidění. Od velmi známé katedrály sv. Víta, která alespoň mně velmi připomíná francouzskou katedrálu Notre-Dame, je zde k vidění mnoho dalších kostelů a bazilik, také zde najdete chloubu pražského hradu, kterou jsou beze sporu hradní zahrady a vinice. Kouzelná je zde také hospůdka a restaurace Na Vikárce, která se stala součástí mnoha knižních příběhů, jako byl kupříkladu Výlet pana Broučka do XV. století. Neprohloupíte ani, půjdete-li se podívat do Jeleního příkopu pod hradem. Ten, kdo se na Pražský hrad podívá, samozřejmě musí do Zlaté uličky, kde jsou nejnižší domky v Praze. Připadáte si tam jako v pohádce. Z Pražského hradu se mně osobně nejvíce líbí svatovítská katedrála a poté královské zahrady. Pokud mohu poradit, tak nejméně cizinců se na Pražském hradě pohybuje okolo 23 hodiny večerní a později. To si konečně můžete vychutnat tu atmosféru středověku, která na vás dýchne při každém kroku.

 

Podobný pohled na Pražský hrad dnes

 

Na pražském hradě až tak velké změny, jako se odehrály v centru, neproběhly. Jediný zásadní rozdíl byl v tom, že bylo zničeno mnoho zeleně v okolí. Vláda se totiž rozhodla rozšířit své sídlo. Domky zůstaly zachované. Z Jeleního příkopu také zmizel potok, který jím tekl. Opravdu si ale myslím, že právě Pražského hradu se změny dotkly nejméně.

 

Něco málo na konec

Prahu znám velmi dobře. Každý můj pohled, který padne na zapadající slunce nad Prahou, pro mne znamená mnoho různých vzpomínek. O sobě mohu skutečně říci, že se v naší matičce stověžaté neztratím, neboť znám každý její kout. Byla by škoda zapomenout to, co vybudovali naši předci, to, co vytvořilo naši zem a to, co pro nás zůstává důležité a ani si to neuvědomujeme.

 

Mnoho štěstí při bádání po historických záznamech staré Prahy a také při samotných toulkách tímto historickým městem vám přeji.

 

Zdroje:
http://www.starapraha.cz/historie-praha-vaclavske-namesti.php
http://www.vyletnik.cz/tipy-na-vikendy/praha/praha-1-centrum-stare-mesto-josefov-mala/1242-prazsky-hrad-nejvetsi-hradni-komplex-na-svete/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Praha   Z domova   Historie  


Kategorie Praha


#povodne #povodne
Přírodní katastrofy se díky internetu a sociálním sítím stávají doslova online záležitostí a je to tak dobře. Podívejte se na výběr z českého Twitteru.



Nejlepší komentáře na Twitteru v době stávky odborářůNejlepší komentáře na Twitteru v době stávky odborářů
Probíhající stávka odborářů proti vládním reformám jedny rozpálila do běla, jiné velice pobavila.



OffOff
Mladí lidé se chtějí bavit. Ale nejenom ti. Je všeobecně známým faktem, že každý, kdo přes týden tvrdě pracuje, má problémy nebo má pocit, že mu život utíká před očima, potřebuje na chvíli vypnout.


Kategorie Historie


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.



Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.



Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.



Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.



Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.



Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí