internetWEEK.cz menu TOPlist

Společenská odpovědnost firem – existuje ještě vůbec?

Společenská odpovědnost firem – existuje ještě vůbec?

Společensky odpovědná firma se dobrovolně snaží o zlepšování stavu společnosti v rámci i nad rámec svého komerčního působení...

 

Společenská odpovědnost firem – existuje ještě vůbec?

Tím je myšleno, že se snaží o minimalizaci ekologické zátěže (firma vyrábějící betonářskou ocel bude k výrobě používat stroje spotřebovávající méně elektrické energie). Stará se o potřeby svých zaměstnanců – jak v době prosperity firmy, tak i v krizových obdobích, kdy je třeba redukovat výrobu, dělat škrty apod. V případě plánovaného propuštění např. firma zajistí svým bývalým zaměstnancům rekvalifikační program, jenž jim pomůže rozšířit si své znalosti a naučit se novým dovednostem. Díky tomu tak snáze najdou práci, jakmile jim skončí pracovní poměr u této firmy. Stejně tak společensky odpovědné firmy nabídnou svým již bývalým zaměstnancům nadstandardní odstupné. Lidé tak získají určitou finanční rezervu a nedostávají zbytečně do stresu.

 

Stejně tak společensky odpovědné firmy v době prosperity podporují projekty neziskových organizací. Působí jako významní sponzoři důležitých kulturních a sportovních akcí. Podílí se na realizaci nebo přímo podporují široké spektrum dalších aktivit, jež mají vztah k regionu, ve kterém firma podniká. Zářným příkladem je i hutnická firma KONDOR, s.r.o., která se zaobírá primárně dělením tyčového materiálu, dělením a tvarováním plechů, zámečnické práce apod. Na první pohled se nijak neliší od desítek jiných hutnických firem. Ale opak je pravdou. KONDOR, s.r.o. je jednou z mála hutnických firem, jež by mohlo nést nálepku „společensky odpovědná firma“. Podporuje ženský ragbyový tým RK Petrovice, který tak díky pomoci této firmy mohl získat další ligový titul. Aktivity firmy však v tomto případě sahají i za hranice regionu. Hutnická firma KONDOR, s.r.o. podporuje například i smyčcové kvarteto Severočeské filharmonie Teplice, společnost se také spolupodílí na financování tenisových kempů pro děti a mládež od 8 do 18 let, které probíhají pravidelně v letních měsících v Kostelci nad Orlicí. Podporuje také řadu dětských domovů a mateřských školek. Nabízí se otázka, proč se i jiné firmy nesnaží investovat čas a finanční prostředky do podobných (společensky prospěšných) aktivit v rámci ČR? Zřejmě tomu je tak z toho důvodu, že na rozdíl KONDOR, s.r.o. berou tyto aktivity jako ztrátu peněz. Nevidí v tom hlubší smysl. Přitom již řada výzkumů prokázala, že pokud se firma chová společensky odpovědně, pomáhá tím hlavně sama sobě. A je jedno, zda se jedná o průmyslovou firmu vyrábějící úhelníky a nebo o účetní firmu. Vždy z toho bude nějakým způsobem těžit.

 

Proč se firmám vyplatí, když se chovají odpovědně?

Společensky odpovědná firma může těžit z celé řady pozitiv, která ji její snaha o lepší soužití s okolím přináší. Dobré vnímání firmy veřejností vede ke zlepšování vztahů v tržním okolí a (hlavně) ke zlepšování vztahů s autoritami, například se státem, s obcí či s městským úřadem. Pokud se firma chová ekologicky, pomáhá jí to i k minimalizaci provozních nákladů.

 

Například americké chemičce Dow Chemical se podařilo u jejího hlavního závodu snížit spotřebu vody při výrobě o téměř čtyři miliardy litrů za rok. Firmě tento krok přinesl úsporu přibližně čtyř milionů dolarů ročně. A tak by se dalo samozřejmě pokračovat dále.

 

Společensky odpovědné aktivity navíc napomáhají podniku nejenom k navýšení zisků, ale také ke zlepšení povědomí o firmě i k vylepšení její pověsti v očích veřejnosti. Samozřejmě ne každá společnost vykonává tyto aktivity primárně kvůli zisku. Existuje spousta firem, jež se nezajímají pouze o prosperitu vlastní firmy. Bohužel - zatím jich je u nás (ale i ve světě) stále velký nedostatek.

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Podnikání   Abeceda Podnikání  


Kategorie Podnikání


Úsměvné zážitky z podnikáníÚsměvné zážitky z podnikání
Zastupujeme několik stovek společností. O úsměvné zážitky tak nemáme nouzi. Provozovat office house neboli virtuální kancelář nemusí být nuda, Přesvědčte se!Ani bohatým nevyjde každý start-up. Na co si dát pozor?Ani bohatým nevyjde každý start-up. Na co si dát pozor?
Start-up je moderním označením začínajícího podnikání. Tyto nové příležitosti skrývají obrovský potenciál ale i riziko neúspěchu. Neúspěšné projekty většinou udělaly alespoň jednu z následujících chyb.Potřebujete virtuální sídlo firmy? Nejlevnější? Tak neváhejte!Potřebujete virtuální sídlo firmy? Nejlevnější? Tak neváhejte!
Garantujeme Vám nejlevnější SKUTEČNÉ sídlo firmy v Praze. Pokud najdete levnější nabídku, srovnáme ji a ještě dáme 10% dolů. Ale neváhejte, naše kapacita je omezená!8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Rady a tipy v čem začít podnikat II: Vytvoření značkyRady a tipy v čem začít podnikat II: Vytvoření značky
Získat si okruh zákazníků loajálních až fanatických k Vaší značce, to je cesta ke stabilnímu podnikání. Ať se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv podnikatelskou příležitost.Vedení účetnictví může vypadat jinak. Jednoduše!Vedení účetnictví může vypadat jinak. Jednoduše!
Můžete mít účetní. Nebo můžete mít na své straně tým odborníků na daně, právo, reklamu, IT a marketing. Za cenu účetní. Navíc si ihned vyberete z přehledných balíčků služeb, jako u mobilního operátora.Jak na odklad daní na poslední chvíliJak na odklad daní na poslední chvíli
Daně si můžete odložit nejpozději v pondělí 3. dubna 2017. Za nejnižší a konečnou cenu 1 800 Kč. Nebo dokonce zdarma. Jak na to?Rady a tipy v čem začít podnikat I.Rady a tipy v čem začít podnikat I.
Můžete mít spousty nápadů. Ale musíte se rozhodnout, do čeho věnujete energii. Poradíme Vám jak. A pomůžeme Vás na nové nápady k podnikání nasměrovat. Není to na jeden článek, začínáme tak nový podnikatelský seriál…
EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí