internetWEEK.cz menu TOPlist

Jaká je pravda o hraní počítačových her?

Jaká je pravda o hraní počítačových her?

Pokud bychom se zeptali českých rodičů, zda hry na počítači považují za škodlivé nebo naopak přínosné, asi bychom se dočkali odpovědi, že počítačové hry jsou škodlivé a měly by se dětem zakázat.

 

Jaká je pravda o hraní počítačových her?

Pokud bychom se zeptali českých rodičů, zda hry na počítači považují za škodlivé nebo naopak přínosné, asi bychom se dočkali odpovědi, že počítačové hry jsou škodlivé a měly by se dětem zakázat. Nicméně nic není tak černobílé jak se na první pohled může zdát.

Počítačové hry a jejich nevýhody

Mezi nevýhody počítačových her patří zejména skutečnost, že se většinou jedná o časově velmi náročnou formu zábavy, která je navíc tak chytlavá, že se děti jenom těžko loučí s hraním a po čase nejsou schopny myslet na nic jiného než na hraní a ven do přírody by je nikdo nedostal ani heverem. Nicméně tuto nevýhodu lze snadno přeměnit ve výhodu. Stačí vašim dětem stanovit přesné časové rozmezí, kdy si mohou hry zahrát a toto rozmezí důsledně dodržovat (například povolit 1 hodinu hraní každý druhý den, apod.).

Druhou často citovanou nevýhodou her na počítači je agresivita. V počítačových hrách (zejména v těch akčních) se často setkáváme s násilím a nutností zabíjet nepřátele. Děti si pak podobné vzorce chování mohou přenést i do normálního života. Přestože seriózní výzkumy na toto téma nikdy prokazatelně nezjistily, že by hraní počítačových her vedlo k agresivitě dětí, není radno toto nebezpečí podceňovat a vyplatí se dětem povolit jenom takové hry, které je nějakým způsobem obohatí (například výukové nebo logické hry, apod.).

Výhody počítačových her

Hry na počítači však mají i své výhody. Především jsou výborným nástrojem pro procvičení nebo výuku angličtiny. Zejména moderní RPG hry, kde je hodně postav a dialogů se mohou stát skutečně obrovskou motivací pro studium angličtiny. A to je jedině dobře. Navíc existují i jednoduché hry (takzvané online hry nebo flashovky), které pomohou vašim dětem zvládnout matematiku (například Math Shooter) nebo zlepší jejich logické myšlení (Sudoku či postřehové hry na hledání rozdílů).

Pravda o hraní počítačových her je tedy jednoduchá. Zákazy nic nevyřeší a pokud našim dětem umožníme hraní kvalitních a přínosných her a necháme je sedět u počítače jenom občas, rozhodně tím nic nezkazíme a neuděláme z našich dětí agresivní jedince.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   Počítačové hry   PC hry   Hry na PC   Hry  


Kategorie PC hry


Jsem závislý na hraní počítačových herJsem závislý na hraní počítačových her
World of Warcraft (WOW). Hra, která dokáže zpříjemnit volné chvíle, ale také doslova zničit život. Ano. Hraní počítačových her může být škodlivé. Přečtěte si Lukášův příběh.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí