Zprvu bylo na piercing pohlíženo, jako na nevhodný, prznící a nevkusný doplněk. V současnosti je trendem číslo jedna a to nejen u teenagerů, ale i u dospělých.
Body piercing je činnost, při které je určitý předmět z různého materiálu zaváděn do tkání po celém těle. Nejčastější je piercing uší a nosu. Časem se k tomu přidal piercing jazyka, brady, pupíku, nad a pod rtem, nad kořenem nosu či v obočí. I zde platí pravidlo, že fantazií se meze nekladou… A někdy je piercing jen na oko.
Je to nebo není piercing? Toto je ukázka falešného piercingu z magnetických kroužků | Fake piercing
Jeho původ je u primitivních národů (jak se dnes domorodým kmenům a společenstvím pralesních lidí říká). Lékařské studie potvrzují, že prováděním piercingů a tetování si člověk posiluje imunitní systém a lépe se vyrovnává s původci nemocí.Ale i u nás je zvykem malým holčičkám nechat propíchnout ušní lalůčky, avšak spíše z estetického důvodu. Vliv na posílení imunity však nebyl prokázán, ačkoliv důvodů může být hned několik. Nejvíce je to ovlivněno klimatem, ve kterém člověk vyrůstá, styl života a s ním spjaté stravování.
U primitivních kmenů je propichování kůže propojeno s náboženskými rituály. Jehož kořeny mají tisíciletou tradici. Používali nejčastěji materiál jako dřevo, kov a kosti. Piercing sloužil jako symbol dospělosti, nebo sociálního postavení nositele. Tito lidé totiž věřili, že skrz uši vstupují do těla démoni a duchové, a právě zavedení piercingu se tomu dalo zabránit.
Nejstarší známky o piercingu spadají již do doby kamenné. V Africe archeologové našli zajímavé ozdoby z želvích krunýřů, zubů divokých prasat a zvířecích kostí. Na nástěnných malbách byly znázorněni tehdejší obyvatelé s těmito přívěšky v uších a nose. Rovněž v nejstarší mumii (5000 let stará), která byla nalezena v rakouských Alpách, je známka piercingu uší. Dodnes je u mnohých kmenů rituál propichování kůže stále aktuální. Například piercingový rituál Thaipusam v Malajsii. Ale nejtypičtější je tento rituál pro identitu hinduistické menšiny.
Původ má rovněž u primitivních kmenů, ale dnes jsou čím dál oblíbenější i u dnešní generace. Jedná se o způsob, při němž se propíchnutá dírka postupně roztahuje a zvětšuje se její průměr do požadované šířky. A to dvěma způsoby, použitím roztahováku, nebo postupnou výměnou náušnic s větším průměrem. Důležitá je hlavně trpělivost, dírka by se neměla natrhnout. Při roztahování je nutné dodržovat hygienu a dírku pravidelně čistit solným roztokem. Lidé to řeší různě a strkají si do uší cokoliv, co mají zrovna po ruce. Například špejli od lízátka, vrchní část od propisek apod.
Zdroje:
http://www.woodootattoo.cz
http://www.bodyartmag.cz
Další příspěvky autora: LŠ
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!