internetWEEK.cz menu TOPlist

Zaostřeno na piercing: z extravagance móda

Zaostřeno na piercing: z extravagance móda

Zprvu bylo na piercing pohlíženo, jako na nevhodný, prznící a nevkusný doplněk. V současnosti je trendem číslo jedna a to nejen u teenagerů, ale i u dospělých.

 

Zaostřeno na piercing: z extravagance móda

Body piercing je činnost, při které je určitý předmět z různého materiálu zaváděn do tkání po celém těle. Nejčastější je piercing uší a nosu. Časem se k tomu přidal piercing jazyka, brady, pupíku, nad a pod rtem, nad kořenem nosu či v obočí. I zde platí pravidlo, že fantazií se meze nekladou… A někdy je piercing jen na oko.

 

Je to nebo není piercing? Toto je ukázka falešného piercingu z magnetických kroužků | Fake piercing

 

Piercing v pravěku

Jeho původ je u primitivních národů (jak se dnes domorodým kmenům a společenstvím pralesních lidí říká). Lékařské studie potvrzují, že prováděním piercingů a tetování si člověk posiluje imunitní systém a lépe se vyrovnává s původci nemocí.Ale i u nás je zvykem malým holčičkám nechat propíchnout ušní lalůčky, avšak spíše z estetického důvodu. Vliv na posílení imunity však nebyl prokázán, ačkoliv důvodů může být hned několik. Nejvíce je to ovlivněno klimatem, ve kterém člověk vyrůstá, styl života a s ním spjaté stravování.

 

U primitivních kmenů je propichování kůže propojeno s náboženskými rituály. Jehož kořeny mají tisíciletou tradici. Používali nejčastěji materiál jako dřevo, kov a kosti. Piercing sloužil jako symbol dospělosti, nebo sociálního postavení nositele. Tito lidé totiž věřili, že skrz uši vstupují do těla démoni a duchové, a právě zavedení piercingu se tomu dalo zabránit.

 

Nejstarší známky o piercingu spadají již do doby kamenné. V Africe archeologové našli zajímavé ozdoby z želvích krunýřů, zubů divokých prasat a zvířecích kostí. Na nástěnných malbách byly znázorněni tehdejší obyvatelé s těmito přívěšky v uších a nose. Rovněž v nejstarší mumii (5000 let stará), která byla nalezena v rakouských Alpách, je známka piercingu uší. Dodnes je u mnohých kmenů rituál propichování kůže stále aktuální. Například piercingový rituál Thaipusam v Malajsii. Ale nejtypičtější je tento rituál pro identitu hinduistické menšiny.

 

Flashe aneb roztahováky

Původ má rovněž u primitivních kmenů, ale dnes jsou čím dál oblíbenější i u dnešní generace. Jedná se o způsob, při němž se propíchnutá dírka postupně roztahuje a zvětšuje se její průměr do požadované šířky. A to dvěma způsoby, použitím roztahováku, nebo postupnou výměnou náušnic s větším průměrem. Důležitá je hlavně trpělivost, dírka by se neměla natrhnout. Při roztahování je nutné dodržovat hygienu a dírku pravidelně čistit solným roztokem. Lidé to řeší různě a strkají si do uší cokoliv, co mají zrovna po ruce. Například špejli od lízátka, vrchní část od propisek apod.

 

 

Zajímavosti o vzniku piercingu a jeho význam

  • Piercing jazyka používali staří Mayové ve střední Americe jako rituál, který jim umožňoval promlouvat s Bohy.
  • Labrety neboli náušnice, které se dávali do rtů, symbolizovaly u Eskymáků období dospělosti. Africké dívky si dírku ve rtu často postupně roztahovávaly až do obřích rozměrů, do té doby, než je na toto místo možné vložit velké hlíněné destičky. Znamená to, že ženy jsou připravené na vdavky.
  • Propíchnutá nosní přepážka (tzv. septum) je zmíněna už v Bibli. V příběhu o Izákovi, který nalezl svou manželku Rebeku a z lásky ji daroval zlatý kroužek do nosu zvaný „shanf“. Tento piercing původně pochází ze středního východu, odtud se v 16. století rozšířil do Indie. Zde jej ženy nosily jako symbol své podřízenosti.
  • Většinou se u nosu propichuje levá dírka, mylně je to přisuzováno sexuální orientaci (vlevo – heterosexuální, vpravo – homosexuální). Důvod je prozaičtější, ženy si propíchávali levou stranu nosu, poněvadž je tady umístěn bod, který zmírňuje menstruační bolesti. Muži to začali kopírovat.
  • Ve starém Egyptě mohli mít propíchnutý pupík pouze ženy šlechtického původu.
  • Ve viktoriánské Anglii lékaři doporučovali propichování bradavek z praktického důvodu – bradavky se následně zvětšily a tudíž usnadnily pozdější kojení.
  • Piercing penisu je nazývám Princ Albert. Je pojmenován po manželovi britské královny Viktorie. V té době muži nosili příliš obepnuté kalhoty, a aby jim nevznikla neatraktivní boule mezi nohama, tak si nechali propíchnout penis, který byl poté v kalhotách držen na straně pomocí háčku umístěného na vnitřní straně kalhot.

 

Zdroje:
http://www.woodootattoo.cz
http://www.bodyartmag.cz

 

Další příspěvky autora:


Články ve stejných kategoriích:

Piercing   Zajímavosti   Móda  


Kategorie Piercing


Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?
Vše se mění. V technice a technologiích převratně. Móda se však často vrací. Skutečnou evoluci zaznamenaly snad jen plavky. Ale dekády většinou bezpečně rozpoznáte. Přesvědčte se.


Kategorie Zajímavosti


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?




20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.




Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.



Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.



Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?



Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com



13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.



Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí