Italská média přináší dosti kritický pohled na pravé důvody rezignace Benedikta XVI. Za nečekaným rozhodnutím mají být skandály za zdmi Vatikánu.
V historii Vatikánu se nestává příliš často, aby papež rezignoval na svou „funkci“. Benedikt XVI. se svým nečekaným rozhodnutím nepochybně zapsal do dějin církevního státu. Jako oficiální důvod rezignace jsou uvedeny zdravotní problémy. Pokud se podíváte na novější videa s papežem, vypadá tento důvod jako poměrně logický, neboť hlava katolické církve v poslední době opravdu hodně zestárla, což potvrzují i lidé, kteří se s ním setkali.
Deník La Repubblica ovšem přináší na celou věc jiný pohled. Podle italských novinářů jsou pravé důvody papežova odchodu jinde.
Vatikán není jen centrum katolické církve, je to také stát se všemi běžnými institucemi od „státní banky“ po tajnou službu. A také se všemi neplechami a špinavostmi typickými pro mocenská centra.
Pár dní před loňskými Vánocemi, konkrétně 17. prosince, dostal papež do rukou tajnou asi třísetstránkovou zprávu. Jejími autory jsou kardinálové Julian Herranz, Salvatore De Giorgi a Jozef Tomko. Posledně jmenovaný pochází ze Slovenska (http://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Tomko ).
Podle důvěrných zdrojů italských médií byla zpráva věnována loňskému skandálu „Vatileaks“, kdy se přišlo na únik informací z bezprostředního okolí papeže prostřednictvím jeho majordoma Paola Gabrielese. Část zprávy se však točí kolem hrubého porušení šestého a sedmého přikázání za zdmi Vatikánů. „Nepokradeš“ se má vztahovat na podivné činnosti ve vatikánské bance IOR (Istituto per le Opere di Religione – Institut pro skutky zbožnosti), která je šetřena z důvodů podezření na praní špinavých peněz. „Nesesmilníš“ pak ukazuje na sexuální setkání v saunách a vilách v Římě ale i v samotném Vatikánu. Někteří církevní představitelé měli údajně budovat celou homosexuální síť.
Problémy vatikánské banky IOR ovšem nejsou nové. V 80. letech se doslova otřásala v základech pod tíhou obrovských skandálů a to zejména díky podílu na bankrotu italské Banco Ambrosiano, mezi jejíž akcionáře patřila. Šéf této banky a zároveň zednář Roberto Calvi byl v roce 1982 nalezen v Londýně mrtev poté, co dosti akčním způsobem uprchl z Itálie. Jeho smrt je dodnes opředena tajemstvími. Podle rodiny šlo o vraždu, což nakonec potvrdila i britská policie, která v roce 2003 případ znovu otevřela. Podle některých teorií může s tímto skandálem souviset i smrt papeže Jana Pavla I. v roce 1978.
V roce 2009 přinesl italský časopis Panorama informace o vyšetřování IOR kvůli podezření z praní špinavých peněz. Do kauzy měla být zapojena pobočka banky UniCredit, sídlící na ulici Via della Conciliazione naproti Baziliky svatého Petra.
Papež později reagoval na kauzu zřízením nezávislé agentury, která má dohlížet na veškeré měnové a obchodní aktivity státu. Ettore Gotti Tedeschi, bývalý správce banky, je podle posledních informací z loňského roku stále vyšetřován italskými orgány kvůli podezřelým transakcím, kterých se měl ve své funkci dopustit.
Oznámení papeže Benedikta XVI., že rezignuje na svůj úřad, překvapilo celý svět. Po Benediktovi má nastoupit poslední papež, jak to prorokoval sv. Malachiáš. Skončí v roce 2017? | Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Papež rezignoval. Konec se blíží? >>>
Zdroje:
http://news.discovery.com/history/religion/secret-report-of-sex-scandals-may-have-prompted-popes-resignation-130221.htm#mkcpgn=rssnws1
http://www.repubblica.it/esteri/2013/02/22/news/soldi_ior-53146070/?ref=HREC1-3
Foto: Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!