Vzájemné vztahy dosavadních spojenců v boji proti Talibanu, potažmo „terorismu“ obecně procházejí jednou z nejtěžších krizí za poslední období.
Chceme vývoj americko-pákistánských vztahů sledovat, protože mají zásadní význam pro globální mír.
Pákistánci v ulicích zase pálí americké vlajky. Islámábád pohrozil, že přezkoumá a přehodnotí veškerou nejen vojenskou spolupráci s USA a s NATO. Příčinou je další z mylných amerických útoků. Tentokrát to stálo život více než 20 pákistánských vojáků, které si američtí vojáci spletli s teroristy. Několik vrtulníků zahájilo v sobotu těžkou palbu na pákistánské stanoviště u afghánské hranice. Jedná se o nejkrvavější „nedopatření“ od roku 2001.
Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gilání vzápětí vyloučil možnost, že by se vztahy mezi jeho zemí a Spojenými státy mohly vrátit v dohledné době do normálních kolejí. Premiér zdůraznil, že Američané se nechovají podle principů „vzájemný respekt a společné zájmy“.
Protiakce Islámábádu
Hned po útoku dal Pákistán USA lhůtu patnáct dnů na vyklizení letecké základny, která je klíčová pro útoky bezpilotních letounů proti Talibanu. Američané mají opustit základnu Šamsí, kterou tajně převzali po 11. září 2001.
Pákistán dále uzavřel zásobovací trasy, kterými USA dopravují do Afghánistánu polovinu vojenského materiálu potřebného pro operace NATO v této zemi.
Islámábád také pohrozil, že bude bojkotovat mezinárodní konferenci o budoucnosti Afghánistánu, která se má konat příští týden v Bonnu. Napjaté vztahy kulminovaly už v květnu, kdy americké komando bez domluvy s Islámábádem zlikvidovalo údajného Úsamu bin Ládina v Abbottábádu.
Američané: tragédii vyšetříme
Americký prezident oznámil, že Spojené státy pokládají situaci za „velmi vážnou“ a incident pokládají za tragédii. Američané zahájili vyšetřování na nejvyšší armádní úrovni.
Čína a Rusko touží amíky vystrnadit
Pákistán od útoku v Abbottábádu začal svého hlavního spojence nahrazovat Čínou. Peking prohlásil, že je "hluboce šokován" smrtí pákistánských vojáků, a vyzval k respektování "nezávislosti, suverenity a územní integrity" Pákistánu.
Čína a Pákistán samozřejmě chtějí, aby U.S. army po stažení vojsk v roce 2014 zmizela ze svých afghánských základen. Moskva nezůstává pozadu v této mocenské hře o strategická území. Rusové po incidentu prohlásili, že je nepřijatelné "narušovat suverenitu" jakéhokoli státu, i když jde o boj proti terorismu.
Ale Číňané mají před Rusy náskok, už minulý týden uspořádali společné manévry.
Strategie NATO kolabuje
Protiamerické nálady a vzestup militantních islamistů v Pákistánu je tak silný, že analytici varují nejen před možnou definitivní roztržkou mezi USA a Pákistánem, ale dokonce před jeho proměnou v druhý Írán, tentokrát však vyzbrojený jadernými zbraněmi.
Zdroje: aktualne.centrum.cz, BBC, www.blisty.cz, ceskatelevize.cz
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!