internetWEEK.cz menu TOPlist

Po 26 letech se objevilo nové video z nehody raketoplánu Challenger

Po 26 letech se objevilo nové video z nehody raketoplánu Challenger

Na přelomu února a března si NASA připomíná tři největší katastrofy ve svých dějinách. Mezi nimi je i nehoda raketoplánu Challenger z roku 1986. Na internetu se nyní objevily nové, dosud nezveřejněné záběry.

 

Po 26 letech se objevilo nové video z nehody raketoplánu Challenger

Historie NASA v sobě ukrývá tři smutné pomníčky. Dne 27. ledna 1967 uhořela trojice astronautů v kabině lodi Apollo 1 při rutinních testech na startovací rampě. Jen o den později, avšak v roce 1986 explodoval krátce po startu raketoplán Challenger a v únoru 2003 se při návratu atmosférou rozpadl raketoplán Columbia. V troskách obou kosmických korábů zahynulo dohromady 14 astronautů.

 

Nehoda Challengeru

Jak už to u podobných nehod bývá, příčin katastrofy bylo více: od špatné koncepce raketoplánu, kdy astronauti během startu neměli prakticky žádnou šanci na záchranu v případě havárie, přes nízké teploty v den startu, až po špatné předstartovní kontroly atd. Hlavní příčina však byla v jednom ze dvou přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB). Netěsnost mezi segmenty přídavného motoru vedla k propálení závěsu mezi SRB a vnější palivovou nádrži. Následný náraz SRB do nádrže, ve které byly stovky tun kapalného vodíku a kyslíku, způsobil obrovskou explozi přibližně 73 sekund po startu. Podle některých teorií posádka výbuch přežila v odmrštěné kabině a zahynula až po nárazu na mořskou hladinu.

 

Autorem dosud nezveřejněného videa je Jeffrey Ault, tehdejší devatenáctiletý student, který dostal pozvánku na start raketoplánu díky svému modelu nosné rakety Saturn V. Nahrané video leželo celou dobu na půdě, až nedávno si ho autor všiml a donesl do médií.

 

 

Raketoplán Challenger - mrak, který vznikl z hořících součástek pár okamžiků po výbuchu...

 

Zdroj YouTube.com a Wikipedia.org

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

NASA   Vesmír   Video   Katastrofy  


Kategorie NASA


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Hadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASAHadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASA
Pohled astrologů a astronomů se na znamení zvěrokruhu liší. Podle NASA jste s velkou pravděpodobností narozeni v jiném znamení, než jste si dosud mysleli! Jaká je charakteristika nového znamení Hadonoše? A v jakém znamení ve skutečnosti jste?



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.



Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratuReality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu
Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.



NASA si chce hrát s asteroidyNASA si chce hrát s asteroidy
NASA to zřejmě s letem k asteroidu myslí vážně. Během příštích let hodlá jeden menší přitáhnout na oběžnou dráhu Měsíce.



Mars Curiosity: Konečně senzace!Mars Curiosity: Konečně senzace!
Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.



Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?



Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.



Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí