Od našeho okolí slýcháváme mnoho rad, co máme, nebo co bychom měli dělat, když… Na tyto rady se však nemůžeme stoprocentně spolehnout, neboť lidé považují mnoho mýtů za pravdu a naopak. Jak je to tedy s láskou a vztahy ve skutečnosti?
Když to funguje, není na čem pracovat
Největší a nejhloupější mýtus, jaký vůbec může být. To je jasné, že i když vztah funguje, neustále se na něm musí pracovat. Protože pokud na něm pracovat nebudeme, začne stagnovat, tudíž bude nuda a nejspíše se brzy rozpadne. Faktem je, že vztah, který má být silný a trvalý zabere mnoho úsilí a času. Americká psycholožka Lisa Blum, která se specializuje na emocionální oblasti života párů, věří, že naše kultura, vzdělávání a partnerský styl nás zkrátka nepřipravuje na to, že do vztahu budeme muset mnoho vložit.
Pokud se partneři milují, znají své potřeby a pocity
Většina lidí v různých situacích nezná ani samo sebe. Někdy ani vlastně sami nevíme, co bychom si přáli, nebo co chceme, jak bychom to tedy mohli vědět u někoho jiného? Důležité je v těchto situacích mluvit spolu upřímně a na rovinu. Časem se možná můžeme naučit předvídat, nebo i číst partnerovu mysl. V podstatě pokud se naučíme předvídat, máme vyhráno. Budeme si mnoho věcí umět domyslet.
Milujete-li opravdu, vášeň nikdy nevyprchá
Pravdou je, že láska buď po čase vyprchá a ti dva spolu zůstanou, protože se mají rádi, nebo proto, že je spojuje nějaký závazek, či jen ze zvyku. Vášeň může vyprchat a často se to stává, pokud se o náš vztah nestaráme. Někdy dokonce můžeme mít z toho, že vztah již není takový, jak byl na počátku všeho, výčitky. Není divu. Televizní reklamy, filmy, někdy dokonce i televizní noviny nás neustále krmí vše překypující láskou, skrze obrazovky nás obklopují vztahy, které snad ani neexistují. Všichni jsou v nich dokonalí a všichni se dokonale milují. Právě kvůli těmto hloupostem se nám do hlavy dokáže vmísit myšlenka, že bychom také tak měli protějška milovat a že by v našem vztahu měla být stále nějaká ta vášeň. Ze všeho nejvíce za ztrátu vášně může neustálá denní rutina. Lidé stále chodí do práce, když přijdou domů, je nutné nakoupit, uvařit, postarat se o děti a poté obyčejně padnou vyčerpáním. Na nějakou vášeň proto nezbývá příliš času. Je to však škoda. Vztah tím velmi trpí a upadá.
Příchod dítěte posílí vztah, nebo zachrání manželství
Mnoho lidí si myslí, že si protějšek k sobě přitáhne tím, že spolu budou mít dítě. To je však velký omyl. Neznamená, že pokud se milujete méně, dítě vztah mezi vámi „slepí“. Naopak velké změny mohou způsobit naprostou devastaci vztahu, i manželství. Američtí psycholozi dokonce tvrdí, že dítě vztahu přidá akorát komplikace. Je pravda, že muži neradi vidí, jsou-li najednou odsunuti na druhou kolej. Žena totiž svého partnera, nebo manžela vymění za jinou prioritu, za zdraví a spokojenost miminka. Věnuje mu veškerý svůj čas. Manžel se tedy buď začne poohlížet po náhradě někde jinde, začne se se ženou hádat, nebo se zkrátka sebere a odejde jednou pro vždy. Jen naprosté minimum mužů je schopné řešit takovou situaci v klidu a s nadhledem. Ženy však za muži nezahálí. I muži si umí prosadit své, a pokud si myslí, že miminko „slepí“, či dokonce zlepší vztah mezi nimi a partnerkou, udělají pro miminko vše. To však není řešení.
Žárlivost je znamením opravdové lásky a péče
Nikoliv, ačkoliv si to mnoho lidí myslí. Žárlivost značí to, že si je partner nejistý. Není sebejistý, a proto se snaží si vše pojistit a zajistit. Nejčastější obranou partnera, či partnerky, která doplácí na žárlivost svého partnera, bývá ukázka toho, že ona, či on nežárlí. Domnívá se, že tím změní postoj svého protějška k žárlivosti. Takový postoj však může vést akorát k daleko horšímu chování žárlivého protějška, který si takové chování může vysvětlit, jako naprostý nezájem partnera, či dokonce, že ho partner někde podvádí. Jediné, co v tomto případě můžeme dělat, poradit partnerovi, či partnerce, abyste zašli do partnerské poradny. Vy, jakožto oběť žárlivce ho můžete podporovat v tom, aby nežárlil, pokud to však přežene, nebo to přehání, existuje i jiná varianta, rozhodnout se pro život bez něj.
Boj ničí vztah
Na jednu stranu to tak vypadat může. Na stranu druhou zdravý boj může být velmi zdravý pro vztah a tu správnou formu komunikace. Někdy pročistí vzduch a poté bývá na dlouhou dobu vše opět pěkné. Záleží na typu boje. Některé konflikty zkrátka mohou vztahu napomoci. Partneři si při nich mohou vyříkat vše potřebné a důležité.
Návyková láska a nebezpečné vztahy >>>
Aby byl vztah úspěšný, musí se ten druhý změnit
Pokud si tohle někdo myslí, poté by se svým partnerem nejspíše asi ani neměl být. Vždy je chyba na obou stranách. Vezměme si příklad, kde žena podvedla svého muže. Nikdy to ani muž, ani žena neudělají bezdůvodně. Většinou se podvedou, chybí-li jim něco důležitého. Samozřejmě tímto podvádění nepodporuji, jen konstatuji. Problémy se dají řešit i jinou cestou, žena však zvolila to, že svého manžela podvede. Zřejmě je to pro ni snazší. Dejme tomu, že po čase se nevěra dostane na povrch, manžel na ní přijde, ženě se pokusí odpustit, ale požaduje po ní, aby se změnila. V tomto případě je to správně a je to velice logické. Ovšem pokud vztah funguje a ti dva si vcelku rozumí, není správné, aby muž na ženě požadoval změnu chování, nebo vzhledu, poté již by to přece nebyla jeho partnerka, ale utvářel by si k sobě někoho, kdo se líbí jemu.
Lepší je žít nahromadě, než se vzít
Toto je poněkud zavádějící mýtus. Někteří totiž skutečně věří, že budou-li žít nahromadě, bude jim vztah fungovat daleko lépe, než kdyby byli svoji. Možná je v tom především pocit, že když žijeme s partnerem nahromadě, cítíme se nezavázáni, a to vede k tomu, že jsme věrní, nebo alespoň více věrní, než bychom byli třeba ve svazku manželském. Ovšem jsme-li svoji, najednou může vzniknout pocit, že již nemáme potřebnou svobodu, že jsme zavázání jeden druhému. To může vést k nevěře. Pravidlem to samozřejmě není.
Vztahy mezi lidmi jsou lepší, jsou-li dva k sobě opakem
Není pravidlem. Jsou-li stejní, je především nutné, aby dělali oba kompromisy. Pokud je nebudou dělat a nebudou schopni se na ničem s partnerem dohodnout, vztah nebude úspěšný a nejspíše brzy zkrachuje. Ovšem totéž platí u zcela opačných povah dvou lidí ve vztahu.
Jak najít ideálního partnera či partnerku? >>>
Terapie pro páry znamená konec vztahu
Rozhodně ne. Pokud má pár nějaké problémy a zajde do poradny, naopak se snaží řešit problémy a již jen to znamená pozitivní přístup k řešení problémů, tedy i cestu k dobrému vztahu. Většina páru ale vyhledá terapii, až když je jejich vztah opravdu ve špatném stavu. I přesto však není vše ztraceno. Chce to jen trpělivost a čas.
Zdroje:
http://www.livescience.com/15610-myths-kill-relationship-satisfaction.html
http://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201203/the-top-10-relationship-myths-and-why-theyre-myths
Ilustrace: www.flickr.com/photos/mauromaori/galleries/72157623156982469
Další příspěvky autora: Caroline Kornelová
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!