Nebezpečná slova mění k horšímu náš mozek, ale i to, co produkujeme. Pozitivní myšlenky musí převažovat, chceme-li být úspěšní ve vztazích i v práci.
Neurologové Mark Waldman a Andrew Newberg zjistili, že některá slova mohou poškodit lidský mozek. Nejhorší ze všech je slovo "ne". Slovo „ne“ způsobí výron stresových hormonů a dalších neuro-přenašečů. Tyto chemické látky okamžitě přeruší normální fungování mozku a naruší logiku, myšlení, komunikaci. Negativní slova, jako jsou chudoba nebo smrt, škodí nejen tomu, kdo je slyší, ale i tomu, kdo je vyslovuje.
Jen několikasekundové čtení seznamu negativních slov může zhoršit stav nadměrně úzkostlivé nebo depresivní osoby a čím déle o nich přemýšlíte, tím spíše si můžete poškodit důležité mozkové struktury, které regulují paměť, pocity a emoce. Bude narušen váš spánek, chuť a vaše schopnost prožívat dlouhodobé štěstí a spokojenost.
Jestliže vyjádříte svou negativitu, uvolní se ve vašem těle stresové chemikálie, nejen ve vašem mozku, ale stejně i v mozku toho, kdo vás slyší. Kdo to poslouchá, zažije zvýšenou úzkostlivost a podrážděnost, a tedy narušení spolupráce a důvěry. Stačí, když se vyskytujete poblíž negativních osob, což vás ovlivní tak, že budete předpojatí i vůči jiným lidem.
Jakákoli forma negativních myšlenek – například strach a starosti spojené s vaší finanční budoucností nebo zdravím – stimuluje spuštění destruktivních neurochemikálií. Pro děti platí to samé: čím mají negativnější myšlenky, tím pravděpodobněji zažijí emocionální chaos. Ale jestliže je naučíte myslet pozitivně, můžete změnit jejich životy.
Sedm smrtelných hříchů: pýcha, lakota, hněv, smilstvo, obžerství, lenost a závist. Který z nich napáchal v naší historii největší paseku? | Závist: zakuklená nenávist, znamení neúspěchu >>>
Negativní myšlení má setrvačnou tendenci, a čím více se účastníte negativního dialogu, ať doma nebo v práci, tím obtížněji se zastavuje. Negativní slova, vyslovená v hněvu, působí ještě větší škody. Vysílají poplašné zprávy mozkem, překážejí rozhodovacím centrům v předním mozkovém laloku, a to zvyšuje tendenci jednat iracionálně.
Slova vyvolávající strach stimulují negativně mozek. A dokonce i v případě, že tyto děsivé myšlenky nejsou reálné, další části vašeho mozku (jako thalamus a amygdala) reagují na negativní fantazie, jako by to byly skutečné hrozby odehrávající se ve vnějším světě. Zdá se, jako bychom byli pevně zakořenění v obavách – snad je to zbytek starých vzpomínek z dávných dob, kdy lidé žili často ohroženi nejrůznějším nebezpečím.
Abyste přerušili tuto přirozenou tendenci, je třeba udělat pár věcí. Za prvé se zeptejte sami sebe: „Ohrožuje tato situace skutečně moje přežití?“ Většinou tomu tak není a čím rychleji můžete přerušit reakci amygdaly na iluzorní hrozbu, tím rychleji dokážete udělat to, co vyřeší problém. Také snížíte možnost, že bude do vašeho mozku vypálena trvalá negativní vzpomínka.
Poté, co jste identifikovali negativní myšlenku (která často funguje pod úrovní každodenního vědomí), ji můžete znovu formulovat tím, že se zaměříte na pozitivní slova a představy. Výsledek: strach a deprese se snižují a klesá počet nevědomých negativních myšlenek.
Když lékaři a terapeutové učí pacienty měnit negativní myšlenky a starosti na pozitivní afirmace, komunikační proces se zlepšuje, pacient získává sebekontrolu a sebedůvěru. Ale je tady problém: mozek málokdy odpovídá na pozitivní slova a myšlenky. Neohrožují totiž náš život, a tak na něj mozek nemusí rychle reagovat jako na negativní myšlenky a slova.
Abychom překonali nervové upřednostňování negace, musíme opakovaně a vědomě produkovat co nejvíce pozitivních myšlenek. Barbara Fredricksonová, jedna ze zakladatelů pozitivní psychologie, objevila, že pozitivních myšlenek musí být minimálně třikrát více než negativních. Jestliže máte menší poměr mezi pozitivními a negativnímu myšlenkami, vaše osobní a pracovní vztahy se pravděpodobně zhroutí. Tento objev je v souladu s výzkumy Johna Losady a Johna Gottmana, provedenými u pracovních týmů ve velkých firmách a u manželských párů.
Síla myšlenky - videa, která vám osvětlí, jak důležité a silné umí být naše myšlenky... | Síla myšlenky >>>
Fredricksonová, Losada a Gottman zjistili, že když chcete, aby vaše podnikání a vaše osobní vztahy opravdu vzkvétaly, potřebujete tvořit alespoň 5 pozitivních na každou negativní projev, který uděláte (například „Já jsem zklamaný/á“ nebo „To není to, co jsem si přál/a“ se považuje za negativní projevy, stejně jako obyčejné zamračení).
Nevadí, když vaše pozitivní pocity jsou iracionální; stále posilují váš pocit štěstí, pohody a životní spokojenosti. Pozitivní myšlení může pomoci komukoliv, aby si tvořil lepší a optimistický postoj k životu.
Pozitivní slova a myšlenky pohánějí motivační centra mozku k aktivitě a pomáhají nám budovat odolnost, když se dostáváme do problémů. Podle Sonji Lyubomirské, která patří k předním badatelům v oblasti štěstí, jestliže si chcete pěstovat celoživotní pocit spokojenosti, dělte se o své nejšťastnější události s druhými lidmi a užívejte si každou pozitivní zkušenost vašeho života.
Volte svá slova moudře a říkejte je pomalu. To vám dovolí, abyste přerušili sklon mozku být negativní a jak ukazuje jeden výzkum, čím víc opakujete pozitivní slova jako láska, mír a soucit, tím více se angažují specifické geny, které snižují tělesné i emocionální stresy. Budete se cítit lépe, budete žít déle a budete vytvářet hlubší a důvěryhodnější vztahy s druhými lidmi – doma i v práci.
Badatelé zdůrazňují, když vytváříte minimálně pět pozitivních myšlenek na každou negativní, budete prožívat „optimální rozsah lidských činů“. Taková je síla ANO.
Zdroj:
http://www.psychologytoday.com/blog/words-can-change-your-brain/201207/the-most-dangerous-word-in-the-world
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/tza/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!